Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:łączeniowy | łączeniowi (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 04 styczeń 2012 10:03

Flora i fauna w powiecie kartuskim.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Las mieszany na szlaku Wzgórz Szymbarskich Las mieszany na szlaku Wzgórz Szymbarskich Marzena Krawczyńska

Wśród zbiorowisk leśnych powiatu przeważają lasy mieszane z dużą domieszką buka, porastające obszary o podłożu gliniastym. Występują one na stokach wysoczyzn morenowych, na zboczach rynien i na wzniesieniach czołowomorenowych. Do najbardziej znanych należą lasy bukowe Wzgórz Szymbarskich  i Ostrzycki Las. Jest to tzw. buczyna pomorska. W dolnych częściach stoków i rynnowych zboczy występują zbiorowiska grądowe, a na wilgotnym podłożu w pobliżu wysięków wody gruntowej i w dnach dolin – jesionowo-olchowe i jesionowo-wiązowe z obfitym podszyciem. Piaszczyste obszary sandrowe porastają lasy sosnowe. Wszystkie te zbiorowiska leśne pochodzą ze sztucznych nasadzeń. Wśród drzewostanów liściastych duży jest udział sosny i świerka.

We florze liczne są gatunki roślin rzadkich objętych ochroną, a wśród nich relikty glacjalne, jak żurawina błotna, bażyna czarna, wierzba borówkolistna, turzyca strunowa i skalnica torfowiskowa. Z roślin wodnych na uwagę zasługuje lobelia jeziorna, poryblin jeziorny kolczasty oraz elisma wodna. Interesująca jest też flora mchów, porostów, grzybów i glonów. Liczna jest wreszcie flora zbiorowisk łąkowych, torfowiskowych, obrzeży jezior i bezodpływowych zagłębień terenu.

Fauna jest typowa dla obszarów niżowych, ale znaczne zróżnicowanie środowiska przyrodniczego powiatu przyczynia się do większej jej różnorodności w stosunku do terenów otaczających. Ze ssaków do najczęściej spotykanych należy sarna, dzik, jeleń oraz borsuk, jenot, piżmak, kuna leśna i łasica. Licznie reprezentowana jest awifauna. Stwierdzono występowanie w powiecie około 170 gatunków ptaków, w tym ponad 120 gniazdujących. Do najcenniejszych należą: czapla siwa, żuraw, brodziec samotny, orzechówka i gągol, a z ptaków drapieżnych: orzeł bielik, myszołów, krogulec, jastrząb gołębiarz i rybołów. Żyje tu ponad 9 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, a w rzekach i jeziorach około 40 gatunków ryb.

Czytany 6374 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2012 12:29
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl