Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:bezradność | bezradnosc (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 11 listopad 2015 00:00

Swiãto Samòstrójnotë Pòlsczégò Państwa

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
11 listopada 2015 11 listopada 2015

 Święto Niepodległości 

je to 11 lëstopadnika - Swiãto Samòstrójnotë Pòlsczégò Państwa.

W tym roku obchody tego święta  rozpoczęły się w Kartuzach już 9 listopada. W szkołach zainicjowano Dzień Patrioty. Uczniowie wzięli udział w konkursach i uroczystościach o charakterze patriotycznym.

10 listopada w szkołach odbyły się apele z okazji Świeta Niepodległości. Uczniowie szkół kartuskich i powiatu kartuskiego wzięli udział w Happeningu Patriotycznym. Strugi deszczu i porywy wiatru nie przeszkodziły wytrwałym w układaniu herbu państwa polskiego z 25 tysięcy kwiatów (papierowych), przygotowanych przez uczniów.

25000 kwiatów jest symbolem upamiętniającym taką samą ilość Kaszubów witających gen. Józefa Hallera w 1919 roku. Generał odwiedził Kartuzy po raz pierwszy 8 lutego 1920 roku, przywracając Pomorze do Polski poprzez historyczne zaślubiny z morzem, które odbyły się w Pucku 10 lutego. Zaślubinom towarzyszyły słowa Hieronima Derdowskiego, patrona I LO z ulicy Klasztornej, "Ni ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polsczi".

 

Niesprzyjająca pogoda sprawiła, że dzieło okazało się nietrwałe.

Kartuski rynek od godziny 17-tej rozbrzmiewał muzyką i śpiewem. Spektakl "Światło - dźwięk" w reżyserii Marzeny Nieczuja - Urbańskiej przyciągnął sporo widzów, a także uczestników.

 

Kartuski rynek 10 listopada 2015, godz.17.30

 

 11 listopada odbyły się tradycyjne uroczystości: przemarsz orkiestry Straży Pożarnej, pocztów sztandarowych oraz delegacji szkół, organizacji, instytucji, a także mieszkańców do kartuskiej Kolegiaty. Po uroczystej mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie złożono kwiaty. Zebrani wysłuchali przemówień Starosty, Janiny Kwiecień i Burmistrza, Grzegorza Gołuńskiego.

 

 

 

 

 Pomimo niesprzyjającej pogody dalsza część Happeningu Patriotycznego odbyła się na kartuskim rynku, gdzie można było przyłączyć się do wspólnych śpiewów, degustować grochówkę, obejrzeć ogromne modele historycznych postaci wykonanych przez uczniów.

Kartuski rynek jest wspaniałą przestrzenią, gdzie mogłyby znależć swoje miejsce spiżowe figury historycznych postaci ważnych dla Europy, Polski i naszego miasta, świętego Brunona, gen. Józefa Hallera, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który za czasów swojej prezydentury odwiedził Kartuzy, kaszubskich pisarzy. Figury upamiętniałyby i symbolizowały ważne fakty - początki Kartuz, niepodległość Polski, kulturę regionu, a zarazem byłyby atrakcją turystyczną, dla której warto przybyć na kartuski rynek.

 

Wieczór 11 listopada 2015 upłynął "Pod niebem pełnym cudów"za sprawą uczniowskiego zespołu muzycznego SomGorrsi z I LO na ulicy Klasztornej, pod kierunkiem Mirosława Lange. Koncert, który odbył się w refektarzu kartuskiej kolegiaty zachwyciłby nawet bardzo wybrednych melomanów.

 

Fotorelacja z uroczystości 11 listopada

 

 

 

Czytany 6334 razy Ostatnio zmieniany sobota, 14 listopad 2015 10:45
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl