Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kwadransik | wiertelk (sł. Eugenisz Gołąbek)
Miejscowości

Miejscowości (33)

Opis miejscowości w Szwajcarii Kaszubskiej.  

"Nima Kaszub bez Pòlonii, a bez Kaszub Pòlsczi. " 

Hieronim Derdowski, cytat z "Wòjkasyn ze Słôwòszëna Dr Florian Ceynowa"

 

środa, 01 czerwiec 2016 00:00

Łubowo - Z dziejów gminy i wsi

Autor:

 

Wstęp

 

  

 

   Celem niniejszej pracy jest próba przedstawienia usystematyzowanych dziejów osady w Łubowie, wykazanie jej roli i charakteru od początków osadnictwa na tym terytorium   w okresie najdawniejszym po czasy nam współczesne. Publikacja nie rości sobie prawa do wyczerpania tematu, ale za naczelne zadanie stawia sobie popularyzację dziejów mojej rodzimej wsi Łubowo.

 

   Z tą pomorską Ziemią związany jestem od urodzenia. To na niej przyszedłem na świat, bez mała pół wieku temu, w tejże wsi stawiałem swe pierwsze, niezdarne kroki, uczyłem się mówić, pisać, czytać, liczyć, pływać, pracować i myśleć…

 

   W zamian za to, mojej rodzimej Ziemi Pomorskiej jestem coś dłużny, mianowicie napisanie co najmniej spisanych niegdyś –a dokładniej przed ponad trzydziestoma laty, w 1977 r., kiedy to zdawałem Egzamin Dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Czaplinku, jej bogatych i tragicznych dziejów.

 

   Pierwszą zatem tego typu publikacją, jaka ukazała się w języku polskim, jest artykuł N. Maczulisa[1], oparty na wcześniejszych badaniach autora, a przedstawiający najstarsze dzieje rodzinnej wsi.

 

 


 

[1] N. Maczulis, Uwagi o najstarszych dziejach Łubowa, „Rocznik Słupski”     nr 9 1990 – 1991, ss. 149 – 155.

 

 

Zdjęcia wspaniałości Kaszubskich w Zaworach - Świetlica środowiskowa  - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielnie 

wtorek, 03 styczeń 2012 15:39

Powiat kartuski.

Autor:

Przez Polskę przebiega 34 151 kilometrów wyznakowanych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze szlaków pieszych nizinnych, w tym na terenie powiatu kartuskiego znajduje się ich 231,63 kilometrów.

Poza szlakami pieszymi istnieją znakowane i nieoznakowane szlaki rowerowe, narciarskie, wodne – żeglarskie i kajakowe oraz szereg innych tras turystycznych przeznaczonych do odbywania krótkich wycieczek pieszych głównie o charakterze poznawczym i dydaktycznym, jak na przykład szlaki przyrodnicze, ekologiczne czy dydaktyczne.

środa, 13 marzec 2013 12:07

Garcz o zachodzie słońca

Autor:

Miejscowość Garcz znajduje się w powiecie Kartuskim na Kaszubach, Gmina Chmielno, teren Kaszubskiego Parku Narodowego.

Garcz, fot. Artur Adamczyk

środa, 13 marzec 2013 10:48

Miejscowość Borzestowska Huta

Autor:

Borzestowska Huta - (Bòrzestowskô Hëta) wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Chmielno na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Raduńskim.

Borzestowska Huta, fot.Patrycja Etmańska

 

wtorek, 19 luty 2013 13:58

Miejscowość Kożyczkowo

Autor:

Kożyczkowo w j.kaszubskim Kòżëczkòwò. Kożyczkowo leży na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Miejescowość jest położona w województwie pomorskim,w powiecie kartuskim ,w gminie Chmielno.Wieś jest siedzibą sołectwa Kożyczkowo, w którego skład wchodzą również miejscowości Rzym, Młyn Górny, Młyn Dolny i Stanowisko. Południowym krańcem wsi prowadzi trasa lini kolejowej Kartuzy-Sierakowice-Lębork(obecnie zawieszonej).

W Kożyczkowie znajduje się placówka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kożyczkowo, fot. Karol Konkel


Trochę histori Kożyczkowa przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie.

j. kaszub. Łątczińskô Wigòda, w gminie Stężyca na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w bliskim sąsiedztwie Jeziora Raduńskiego Dolnego na turystycznym  szlaku Wzgórz Szymbarskich.

mapa Wygoda Łączyńska

Zapraszamy do prezentacji miejscowości Wygoda Łączyńska.

wtorek, 22 styczeń 2013 13:12

Miejscowość Sianowo

Autor:

Sianowo słynie z obecności łaskami słynącej figury Matki Boskiej Królowej Kaszub.

Sianowo, Szwajcaria Kaszubska, fot. Angelika Leyk

niedziela, 20 styczeń 2013 14:57

Miejscowość Garcz

Autor:

Garcz-(Gôrcz) wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Chmielno na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Łapalickim. W Garczu na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 211 bierze swój początek Droga Kaszubska.

wtorek, 17 kwiecień 2012 01:09

Miejscowość Sianowo

Autor:

Sianowo

Miejscowość położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, nad Jeziorem Sianowskim,  znana od czasów pogańskich, jako miejsce zamieszkania najpotężniejszych kaszubskich czarownic, oraz odbywających się sabatów czarownic. Od XV wieku – znane miejsce kultu Maryjnego. Jak doszło do tej zmiany, mówi legenda opisana przez Janinę Saszyńską w zbiorze legend kaszubskich pt. „ W krainie słonych wiatrów”.

Strona 1 z 4

Skocz do:

Polecamy

Agro-Dorota
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl