Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:łaknący | głodny, spragłi (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 04 styczeń 2012 13:37

Gmina Żukowo

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Gmina Żukowo

Nazywana jest Wrotami Kaszub – przez teren tej gminy biegną bowiem główne drogi z Gdańska i Gdyni do serca Kaszub. Administracyjnie gmina Żukowo wchodzi w skład powiatu kartuskiego i stanowi jego najdalej na wschód wysuniętą część. Gmina ma powierzchnię 164 km2. Mieszka tam ponad 25 688 osób. Główną dziedziną gospodarki pozostaje tu rolnictwo (60 % powierzchni gminy to tereny rolne), jednak bliskość Trójmiasta wpływa na rozwój niewielkich zakładów usługowych i drobnego przemysłu. Żukowo jest drugim miastem w powiecie kartuskim i jednym z najmłodszych miast w województwie pomorskim. Prawa miejskie otrzymało w 1989 roku. Z zabytków żukowskich do najważniejszych należą: kościół ponorbertański z 1212-1214 r. z wieloma cennymi dziełami sztuki, kościół pw. Jana Chrzciciela z 1608 r. i kaplica cmentarna z 1754 r. Podziw wywołuje znajdująca się w muzeum parafialnym, ekspozycja haftów kaszubskich i innych rekwizytów, związanych z życiem lokalnego kościoła i mieszkańców. Warty zobaczenia jest również szczycący się XIII-wieczną tradycją, młyn w Żukowie, most kolejowy konstrukcji żelaznej na linii Gdynia-Kościerzyna oraz uruchomiona w 1910 r. elektrownia wodna w Rutkach. Jednak do najbardziej atrakcyjnych walorów turystycznych gminy należy przełom rzeki Raduni tzw. „Jar rzeki Raduni”, należący do najpiękniejszych miejsc widokowych na ziemi kaszubskiej.

Czytany 4747 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudzień 2012 09:19
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agroturystyka Kaszuby
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl