Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kiedyż | czedëż (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 04 styczeń 2012 09:50

Charakterystyka hydrograficzna powiatu kartuskiego

Autor: 
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Jezioro Wielkie Brodno Jezioro Wielkie Brodno Marzena Krawczyńska

Sieć wodna powiatu kartuskiego tworzy zwarty system hydrograficzny, którego głównym węzłowym rejonem są Wzgórza Szymbarskie z przylegającym do nich obszarem. Osią tego systemu jest główny dział wodny  oddzielający rzeki uchodzące bezpośrednio do Bałtyku od rzek uchodzących do Wisły. Do pierwszych należą Łeba i Słupia, których źródła znajdują się na obszarze powiatu, do drugich natomiast Radunia i Wierzyca mające tu również swoje źródła.

 

W granicach powiatu kartuskiego najpełniej rozwinięty system rzeczny stanowi dorzecze Raduni reprezentujące wschodni kierunek odwodnienia. Jest to dorzecze o największej powierzchni, a jego obszar źródliskowy stanowi cała zlewnia zespołu 13 jezior przepływowych raduńsko-ostrzyckich o powierzchni około 200 km2.

W profilu podłużnym Raduni wyróżnia się główny odcinek rynnowy o spadkach 0,1-0,4%. Wypływając z Jeziora Ostrzyckiego profil ten przyjmuje charakterystycznie nie wyrównany przebieg dochodzący nawet do 7‰, przy średnim spadku wynoszącym dla całej rzeki 1,64‰.

W powiecie kartuskim występują 173 jeziora o powierzchni powyżej 1 ha. Jezior mniejszych jest wielokrotnie więcej. W centralnej części powiatu jeziorność wynosi 6,17%. Najbardziej rozpowszechnionym typem są jeziora rynnowe o charakterystycznym wydłużonym kształcie i skomplikowanej topografii dna. Największe z nich wytworzyły się w miejscach występowania całych systemów rynien o różnokierunkowym przebiegu, przykładem jest zespół jezior raduńsko-ostrzyckich. Jeziora moreny dennej, powstałe w wyniku nierównomiernej akumulacji lądolodu lub wytapiania się izolowanych brył martwego lodu, charakteryzują się niewielką choć zróżnicowaną głębokością, nieregularnym, silnie rozwiniętym zarysem linii brzegowej oraz zaawansowanym procesem zanikania.

Do największych jezior należą:

  • Raduńskie Górne i Dolne (pow. 1 123,7 ha; długość 16 km; głębokość 43 m),
  • Mausz (pow. 459,7 ha; głębokość 43 m),
  • Gowidlińskie (pow. 392,9 ha; długość ok. 7 km; głębokość 26,9 m),
  • Ostrzyckie (pow. 266,3 ha; długość 7 km; głębokość 19,4 m).

Oprócz wartości związanych z hodowlą ryb, jeziora powiatu mają wysokie walory turystyczno- rekreacyjne. Większość z nich zaliczona została do drugiej klasy czystości.

Czytany 7766 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2012 12:30
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 130 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl