Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:identyczność | jednakòwòsc, jidenticznosc, tożsamòsc (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 30 październik 2020 00:00

Kaszuby okiem Aleksandra Kostucha

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Kaszuby okiem Aleksandra Kostucha Kaszuby okiem Aleksandra Kostucha

Przeprowadzony zdalnie Festin Kùlturë Kaszëbsczi okazał się pięknym wydarzeniem i wielkim sukcesem.

- Baro piãkné to bëło – napisał David Shulist, lider kaszubskiej społeczności z Kanady.

Podczas trwania festynu oglądało go na żywo blisko sto osób. W kolejnych dwóch dniach obejrzało go niemal tysiąc osób. Wiadomo, że niektórzy w całych rodzinno-przyjacielskich grupach.

- Powiedziałam o tym mojej klasie w szkole podstawowej w Przodkowie. Wiem, że wszyscy oglądali z ogromnym zainteresowaniem - podkreśla nauczycielka Barbara Galińska, która rodzinnie śledziła niemal dwuipółgodzinny program w Borkowie.

Jednym z ważnych elementów festynu była wystawa fotogramów Aleksandra Kostucha z Chmielna związanego z ruchem młodych Kaszubów, a ściślej z klubem Garecznica.

- Bardzo mnie się podobają te obrazy – nie szczędziła pochwał Elżbieta Pryczkowska, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, głównego organizatora wydarzenia. Dla niej zdjęcia te szczególnie były bliskie, gdyż ukazują jej rodzine strony okolic Stężycy i Chmielna.

- Inspiracją dla mnie jest społeczność lokalna, rodzina i spuścizna naszych przodków. Mamy swoją własną kulturę. Ja się tu urodziłem, tu mieszkam. Doceniam to, co mamy wokół siebie, język, sztukę. To wszystko jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Tym możemy się pięknie wyróżniać. Dziękuję ludziom, którzy pomogli mi pokochać to wszystko – wyjaśnił artysta, który na co dzień pracuje jako informatyk. Prowadzi także stronę internetową o nazwie „Szwajcaria Kaszubska”, gdzie można też oglądać jego dzieła.

Niewątpliwie miłość do Kaszub, a także sztuki regionalnej, ma też swoje korzenie w tradycjach rodzinnych. Dziadek Aleksandra, Jan Kostuch, był zasłużonym działaczem gospodarczym i kulturalnym. Należał do założycieli zespołu „Chmielanie”. Fotograficzna pasja A. Kostucha rozpoczęła się w kartuskim liceum, gdzie uczył się tej sztuki w kole fotograficznym. Pragnie pokazać piękno Kaszub z perspektywy lotu ptaka.

Podczas Festinu zaprezentowano dziesięć pięknych fotogramów ukazujących z lotu ptaka jedne z najpiękniejszych miejsc Szwajcarii Kaszubskiej. (jd)

 

Galeria

Czytany 1663 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 01 listopad 2020 10:29

Media

Festyn Kultury Kaszubskiej w Baninie

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Dwa mieszkania wakacyjne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl