Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:cykady | skòczczi, ksykacze (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 27 październik 2020 09:58

Zdalny Festyn Kultury Kaszubskiej w Baninie z tysiącem widzów

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zdalny Festyn Kultury Kaszubskiej w Baninie Zdalny Festyn Kultury Kaszubskiej w Baninie

Festin Kaszëbsczi Kùlturë – tak zatytułowano wydarzenie, które w całości transmitowane było w sieci. A złożone było z wielu elementów przygotowanych w różnym czasie. Było to pierwsze tego rodzaju tak ambitne przedsięwzięcie podjęte przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.

- Całej inicjatywie towarzą dwie ważne postaci: Jan Paweł II w stulecie urodzin, który w tych dniach przed 42. laty powołany był na stolicę Piotrową oraz poeta Jan Trepczyk urodzony 22 października 1907. Właśnie rozstrzygnięcie dwóch wielkich konkursów o zasięgu ogólnokaszubskim stanowią najważniejsze punkty programu – podkreślała prezes partu w Baninie, Elżbieta Pryczkowska na otwarcie festynu.

Konkurs na wykonanie i nagranie pieśni „Swiãti Janie Pawle” pierwotnie miał się odbyć w realnym wymiarze. Po wybuchu pandemii przeniesiono go do sieci. Efekt przerósł oczekiwania organizatorów. Podobnie było w przypadku Konkursu na wykonanie pieśni Jana Trepczyka. Powstało sporo bardzo ciekawych teledysków, które udanie zasilają skarbiec kaszubskiej kultury. Najlepsze z nich zostały zaprezentowane podczas wydarzenia, które na bieżąco śledziło ok. 70 osób, natomiast do tego czasu obejrzało już blisko tysiąc. To jest kolejny miły wynik tego działania. Trzeba mieć na uwadze, że jest to nowa odsłona aktywności kaszubskiej. Tym bardziej, że widzami wydarzenia byli głównie ludzie młodzi. Większość z nich stanowiły osoby związane z wieloma grupami artystycznymi, które wzięły udział w konkursach.

- To jest wielka wartość, gdyż pobudza młodą generację Kaszubów do zainteresowania się rodzimą tradycją. Idealnie wpisuje się to w słowa Jana Pawła II wypowiedziane do Kaszubów w 1987 roku, wyrażone w hymnie przywołanej pieśni: Le swiãti człowiek mógł / tak dalek widzec / i nôpiãkniészą z dróg / Kaszëbów wzbùdzëc – podkreślał dr Eugeniusz Pryczkowski – inicjator i współprowadzący festynu.

Bogactwo artystyczne imprezy było silnie wsparte głęboko intelektualnymi wypowiedziami autorów nowych książek kaszubskich. Dla twórców czas pandemii jest szczególnie uciążliwy. Mimo bardzo utrudnionej dystrybucji autorzy jednak wykazując wręcz wzmożoną aktywność. Jak zdalnie podkreślał ks. prof. Jan Perszon, właśnie ten trudny czas pozwolił mu na większe skoncentrowanie się na dokończeniu dawno rozpoczętego dzieła. A jest nim „Teologia ludowa. Konteksty inkulturacji Ewangelii” – dzieło naukowe, w którym autor interpretuje elementy kaszubskiej tradycji religijnej w szerokim kontekście uniwersalizmu wiary.

Najnowsze swe dzieła zdalnie zaprezentowali także Eugeniusz Gołąbek, znany przede wszystkim jako tłumacz Nowego Testamentu na jezyk kaszubski. Tym razem zaproponował czytelnikom „Wspomnienia kaszubskie i polskie”, w których opisał trudne dzieje wielu osób okolic Chwaszczyna i Osowej. Z kolei pisarz Franciszek Szczęsny przedstawił powieść „W krainie Gryfa”, zaś Eugeniusz Pryczkowski – swoje sonety „Płomiéń miłotë” oraz wydanie albumowe „X Festiwali Kaszubskich Filmów” o jednym z najważniejszych w ciągu roku wydarzeniu, nie tylko ZKP Banino, ale całego ruchu kaszubskiego. Cennym uzupełnieniem tej części było omówienie całkiem nowej pozycji literackiej „Żukòwsczé legendë. Żukowskie legendy” Janusza Mamelskiego, wydanej z inicjatywy Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.

- Pozycja ta zawiera legendy o każdej z miejscowości naszej gminy. Stanowić może dobrą pomoc w nauczaniu jezyka kaszubskiego, bo wydana jest po polsku i po kaszubsku – wyjaśniła dyrektor OKiS-u, Aleksandra Rogalewska.

Dzieło to przez to skierowane jest głównie do młodego czytelnika, stąd ta promocja otwierała IV Zjazd Młodych Kaszubów. Prezes klubu „Cassubia” Gracjan Fopke zaprezentował dokonania w minionym roku. Było ich całkiem niemało. Jednym z piękniejszych plonów na pewno jest nagranie pieśni religijnych przez Weronikę Ceynowę w ramach ministerialnego grantu. Ich prezentacja stanowiłą ważną część festynu. Z kolei dziełem Aleksandra Kostucha, również związanego z ruchem młodych Kaszubów, była wystawa pięknych fotogramów, która znakomicie ubogaciła scenerię wydarzenia.

- Jestem zachwycona tymi fotografiami – wyznała prezes partu w Baninie, która zamknęła Festin Kùlturë Kaszëbsczi zapowiedzią przyszłorocznych działań związanych m.in. z postacią patrona roku, ks. bpa Konstantyna Dominika. Stąd też całe wydarzenie zakończyła pieśń „Rozsewac miłotã” o kaszubskim kandydacie na ołtarzu w wykonaniu Weroniki Ceynowy.

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci”.

Jan Dosz

Galeria

Czytany 2079 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 październik 2020 15:53

Media

Festyn Kultury Kaszubskiej w Baninie

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 431 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl