Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:gwarancyjny | gwarancyjny, rãczëcelsczi
wtorek, 27 październik 2020 09:50

Nowe kaszubskie pieśni religijne

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zakończenie projektu ministerialnego _Kaszubskie pieśni religijne_ zdalnie Zakończenie projektu ministerialnego _Kaszubskie pieśni religijne_ zdalnie

Niecodzienne to było wydarzenie. W dniu 25 października odbył się Festyn Kultury Kaszubskiej w Baninie. W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystko odbyło się w sieci. I udało się bardzo dobrze.

- Dzisiejszy Festyn Kultury Kaszubskiej to praca prawdziwych Stolemów! Na tylu płaszczyznach... – napisał tuż po relacji znany poeta i kompozytor Jerzy Stachurski.

Właśnie on, choć fizycznie nieobecny, był jednym z bohaterów wieczoru. Po pierwsze przewodniczył komisji w konkursie na pieśń „Swiãti Janie Pawle”, po drugie zaś jest autorem najwięcej melodii do pieśni religijnych, które nagrano w czasie pandemii w ramach projektu „Kultura w sieci” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt pod nazwą „Nagranie kaszubskich pieśni religijnych” obejmował nagranie 20 utworów przeznaczonych do użytku kościelnego oraz szkolnego. Nagrań dokonała absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, Weronika Ceynowa.

- W wielu kościołach odprawia się msze z elemenetami liturgii w języku kaszubskim. Ich organizatorzy mają duży problem z oprawą muzyczną. Dlatego te pieśni wychodzą naprzeciw organistom i grupom wokalnym odpowiedzialnym za śpiew kościelny – wyjaśniała wokalistka, która wystąpiła na festynie wraz z trzymiesięcznym synkiem. Podczas realizacji nagrań i zdjęć filmowych była w stanie błogosławionym, co daje szczególną wartość i piękno pięciu teledyskom, które powstały w ramach projektu. Wkrótce zostaną umieszczone na portalu ZKP Banino, a obecnie cały czas można oglądać je na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Z4dPmNi0ph8&fbclid=IwAR2g5_CCbY01esXhRkTH-nqOJCbhuMHBihslcTPuPrqxuQi5mh-L-RWqLoU.

Autorem tekstów pieśni jest Eugeniusz Pryczkowski. Nuty zaś pisali - oprócz J. Stachurskiego - Tomasz Fopke, Jerzy Łysk, Wacław Kirkowski i Tadeusz Korthals, który wykonał też aranże muzyczne oraz dokonał nagrań.

Podczas festynu zaprezentowano cztery teledyski do pieśni: „Miłoserdzé”, „Skrómné wrota”, „Bòżi Barónk” i „Rozsewac miłotã”. Ten ostatni, poświęcony Słudze Bożemu Konstantynowi Dominikowi, wprowadził nas niejako w wydarzenia przyszłego roku. Na mocy decyzji Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego bp Domninik został patronem 2021 roku. Na festynie zapowiedziano także, że na najbliższe święta Bożego Narodzenia – o ile wszystko się powiedzie – nowe pieśni powinny ukazać się na płycie kompaktowej.

 

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci”.

Jan Dosz

Czytany 384 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 październik 2020 15:54

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 376 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl