Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:konklawe | kònklawe (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 27 październik 2020 15:55

Swiãtémù Janowi Pawłowi II

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Swiãtémù Janowi Pawłowi II Swiãtémù Janowi Pawłowi II

Konkurs na najpiękniejszą prezentację pieśni poświęconej św. Janowi Pawłowi II w 100-lecie urodzin „Kaszëbi dlô Jana Pawła II” przyniósł piękne owoce. Początkowo jego rozwiązanie planowano w plenerze, pod koniec maja. Wybuch pandemii zmienił całkowicie zasady, ale na szczęście nie dopuścił do zaniechania imprezy.

Konkurs skierowany był do wszystkich ludzi rozmiłowanych w kaszubskiej kulturze. Jak się spodziewano najwięcej prac nadeszło ze szkół podstawowych. Młodzi zdecydowanie chętniej podejmują się działań w przestrzeni cyfrowej i filmowej. Za ich sprawą, a zwłaszcza ich opiekunów - nauczycieli, powstały bardzo atrakcyjne prace, niekiedy wręcz całe etiudy filmowe. Najlepsze zaprezentowano podczas Festinu Kùlturë Kaszëbsczi. Można je nadal oglądać na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Z4dPmNi0ph8&fbclid=IwAR2g5_CCbY01esXhRkTH-nqOJCbhuMHBihslcTPuPrqxuQi5mh-L-RWqLoU.

- Pragnę wszystkim podziękować, zwłaszcza nauczycielom i rodzicom. Dla mnie najważniejsze są dwa przesłania Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni od was by nie wymagali” oraz „Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości”. To jest ważne, żeby pielęgnować język kaszubski, naszą kulturę. Cieszę się, że ta piosenka, którą z Eugeniuszem Pryczkowskim napisaliśmy sześć lat temu, dostąpiła takiego uznania. Szczególnie mnie raduje, że wykonywana jest w tylu powiatach, także w lęborskim, słupskim, chojnickim. To jest dla nas największa nagroda – mówił poeta i kompozytor, a zarazem przewodniczący jury, Jerzy Stachurski, który swą wypowiedź przekazał w formie zdalnej.

Najwyżej zgodnie oceniono teledysk w wykonaniu zespołu „Tëchlińsczé Skrzatë” z Tuchlina. Wykonano go przy ołtarzu papieskim w Sierakowicach. Zangażowanych było około 30 dzieci. Podobnych dzieł było znacznie więcej.

- „Tuchlińskie Skrzaty” śpiewały podczas pamiętnej mszy papieskiej w Pelplinie, dlatego nie wyobrażaliśmy nawet sobie, by nie wystąpić w tym konkursie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się zdobyć Grand Prix - mówiła zachwycona Anna Labuda, wydelegowana przez zespół do odbioru nagród.

Nagrody otrzymali też laureaci drugich i trzecich miejsc oraz liczne wyróżnione grupy. Współfinansował je Powiat Kartuski, za co dziękowano podczas rozstrzynięcia w dniu 25 października 2020 r. w Baninie.

- Idea konkursu okazała się dużym sukcesem. Szczególną wartością są prace, które pozostaną na zawsze w sieci. Można je stale oglądać. Przez to następuje stała promocja tej pieśni. Wiemy, że śpiewana jest już w kościołach. To jest dla nas największa satysfakcja. Możemy już zapowiedzieć, że w przyszłym roku także ogłosimy podobny konkurs. Wówczas jego bohaterem będzie patron 2021 roku, bp Konstantyn Dominik – podsumowała prezes partu ZKP w Baninie, Elżbieta Pryczkowska.

Jan Dosz

 

 

 

 

Protokół z Wojewódzkiego Konkursu „Kaszëbi dlô Jana Pawła II”

(najpiękniejsza prezentacja pieśni „Swiãti Janie Pawle” w 100-lecie urodzin)

Kòmisjô w składze:
Jerzy Stachurski – pòeta i kómpòzytór - przédnik kòmisji
dr Dariusz Majkòwsczi,
red. Robert Groth

Na kònkùrs nadeszło 26 prôc w dwùch kategòriach wiekòwëch.
Pò gruńtownym przezdrzenim, wësłëchanim i òbgôdanim òbsãdzecële ùradzëlë, bë przëznac hewò taczé pòsobné môle:

Kategòriô spòdlecznëch szkòłów

I môl
•    Tuchlińskie Skrzaty

II môl
•    SP Mirachowo,
•    SP Dzierżążno

III môl
•    SP Redkowice
•    Martyna Tęcza z SP Wrzeście
•    SP Kamienica Królewska

Wëprzednienia
•    SP Przodkowo
•    SP Lisie Jamy
•    SP Banino
•    SP Leźno
•    SP Niestępowo
•    SP Borkowo (6 b)
•    SP Borkowo (kl. 6 a)
•    Amelia Stanisławska z SP Swornegacie


Kategòriô pònadspòdlecznëch i ùstnëch

I môl
•    Zespół „Kosakowianie” z Kosakowa

Wëprzednienié
•    Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach
•    Paulina Niklas i Jan Choszcz z Sierakowic

Wëprzédnienié Przédnika ZKP Banino
Agata Gneba, SP nr 1 Kartuzy

Grand Prix
•    Tuchlińskie Skrzaty

Òbsãdzëcelë wërôżają wdzãcznotã wszëtczim ùczniów, szkólnym i ùstnym lubòtnikóm kaszëbiznë za przërëchtowanié tak widzałégò brzadu kònkùrsu. Ne dokôzë stôwają sã dzélã kaszëbsczi kùlturë. Dzãka tak snôżim rozwiązanióm wòkalnym a filmòwim sztëczczi te zachãcywają do głãbszégò pòznôwaniô drżénia kaszëbsczi spiéwë a kùlturë. Òbsãdzëcelë baro zachãcywają wszëtczich do dalszégò ùtwórstwa.

Za Kòmisjã        
Jerzy Stachurski - przédnik

 

Czytany 1565 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 październik 2020 16:07

Media

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Plac zabaw - Garcz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 428 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl