Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:bryka | brika (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 30 październik 2020 12:16

Pieśń Méstra Jana wciąż rozbrzmiewa

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
zdalny Wojewódzki Konkurs na Pieśń J. Trepczyka. zdalny Wojewódzki Konkurs na Pieśń J. Trepczyka.

Z powodu pandemii niemożliwe stało się zorganizowanie corocznego Konkursu im. Jana Trepczyka, który od lat odbywał się w Miszewie. W tej sytuacji Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie zmienił nieco regulamin i zorganizował zdalny Wojewódzki Konkurs na Pieśń J. Trepczyka. Odzew przerósł oczekiwania. Nadeszły prace z wielu miejscowości, w tym także spod Słupska, i Lęborka, skąd do tego czasu nigdy nie było uczestników w realnej uroczystości.

Obradom jury przewodniczył muzyk i aranżer, także kompozytor, Tadeusz Korthals.

- Mòżemë rzec, że ta zdalnô fòrma przëniosła wiele dobrégò, bò ùłatwiła wzãcé ùdzélu w kònkùrsu młodzëznie, chtërna mieszkô dalek òd Gminë Żukòwò, dalek òd Banina, a Miszewa, dze je Szkòła Spòdlecznô miona Jana Trepczika, jakô z Partã ZKP w Baninie co rokù rëchtuje Kònkùrsë Piesni miona Trepczika. Serdeczno chcemë téż pòdzãkòwac òrganizatoróm za pòdjãcé sã tegò zadania i kónsekwentné promòwanié deji kònkùrsu, a przez to rozsłôwianié piãknëch dokôzów Méstra Jana dlô chwałë całi Kaszëbsczi Zemi - podkreślał przewodniczący komisji oceniającej, w której byli także wokalistka Weronika Ceynowa i poeta Jerzy Stachurski.

Pierwsze nagrody dla uczniów z Dzierżążna i Mirachowa odebrały Izabella Bliźniewska i Hanna Pionk.

- Z wiôlgą redotą më wzãlë ùdzél w tim kònkùrsu. Kò Trepczik je absolwentã naszi szkòłë w Mirochòwie, a ùrodzył sã w Strëszi Bùdze. Je òn nama baro blisczi. Je to dlô nas prôwdzëwé swiãto i redosc dlô całégò Mirochòwa - mówiła bardzo zadowolona dyrektorka mirachowskiej szkoły.

Nagrody przekazała prezes Oddziału ZKP w Bannie, Elżbieta Pryczkowska, podkreślając jednocześnie, że pozostałe nagrody należy odebrać w siedzibie oddziału. Złożyła też podziękowanie dla Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie oraz Urzędu Gminy za wsparcie finansowe w postaci konkursowych nagród. (jd)

 

Czytany 280 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 październik 2020 12:19

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl