Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:ławkowy | łôwkòwi (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 30 październik 2020 13:49

Komisja Kościelna ZKP wznowiła działalność

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Komisja Kościelna ZKP wznowiła działalność Komisja Kościelna ZKP wznowiła działalność

 

W dniu 25 października 2020 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Komisji Kościelnej (zespołu) Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w kadencji 2019-2022. Swój akces doniej wyraziło kilkanaście osób. Niestety, ze względu na obostrzenia sanitarne musiało odbyć się w bardzo wąskim gronie. Wzięli w nim udział: ks. prof. Jan Perszon, ks. Krzysztof Tusk oraz dr Eugeniusz Pryczkowski – wiceprezes ZKP.

Przez ponad dziesięć lat komisja nie istniała. Jej najbardziej owocna działalność była w latach 2004-2007. Wówczas udało się przygotować i wydać trzy bardzo ważne dzieła stale wykorzystywane podczas liturgii z elementami języka kaszubskiego. Są to: „Ksążeczka do nôbòżéństwa”, śpiewnik „Dlô Was Panie” oraz lekcjonarz „To je słowò Bòżé”. Rozpoczęto też przygotowania do kolejnej ważnej pozycji o tytule „Ksãga Mòdlëtwów Wiérnëch”. Ta rzecz nie została jednak ukończona. Dopiero w bieżącym roku zamknięto prace redakcyjne oraz rozpoczęto proces wydawniczy.

- Oto imprimatur kościelne podpisane prezez biskupa Wiesława Szlachetkę z Gdańska – powiedział recenzent księgi ks. prof. J. Perszon, przywożąc stosowny dokument.

Księga będzie wydana w pierwszej połowie przyszłego roku przez Zarząd Główny ZKP.

Na spotkaniu dyskutowano nad kolejnymi ważnymi zadaniami, które czekają komisję w tej kadencji. Wśród nich są:

- pełna inwentaryzacja mszy z kaszubską liturgią (tę inicjatywę podjęło niedawno Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie!);

- inicjowanie odprawiania takich mszy w wielu innych miejscach;

- celebracja stałej mszy transmitowanej w internecie (sobota wieczorem);

- przygotowywanie świeckich do wsparcia takich mszy (lektorzy, kantorzy, organiści…);

- nauka organistów śpiewu kościelnego.

Ciekawą myślą jest transmisja przez internet dotychczasowych mszy z kaszubską liturgią, co miesiąc przygotowywanych przez inny part ZKP. Pobudzałoby to oddziały do działania, zaś lektorów i organistów do zmierzenia się z kaszubską materią słowa. Do przygotowania takiej mszy nie jest wcale konieczna obecność kapłana, który dobrze mówi po kaszubsku.

Przyjęto, że koordynatorem działań Komisji jest ks. Krzysztof Tusk – salezjanin z Bydgoszczy . Funkcję tę będzie pełnił do czasu aż minie pandemia i będzie można spotkać się w większym gronie, by wybrać jej przewodniczącego. (jd)

 

Czytany 531 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agro-Dorota
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl