Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kontrastowy | kòntrastowi, wërazny, wërazësti (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 16 listopad 2020 14:24

IV Zjazd Młodych Kaszubów w formie zdalnej

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
IV Zjazd Młodych Kaszubów w formie zdalnej - backstage IV Zjazd Młodych Kaszubów w formie zdalnej - backstage

 

W bieżącym roku IV Zjazd Młodych Kaszubów odbył się, ze zrozumiałych względów, w sposób zdalny. Był on ważną częścią Festynu Kultury Kaszubskiej, który odbył się w Baninie pod koniec pażdziernika.

- W ubiegłym roku zjazd był w Somoninie. Tam przekazaliśmy tablicę z symbolicznym „Bòże pòmagôj” dla Luzina, gdzie miał się tegoroczny zjazd odbywać. Terza pojawiła się nowa myśl, by tam właśnie w przyszłym roku odbył się II Kongres Młodych Kaszubów – wyjaśniał Gracjan Fopke, prezes klubu „Cassubia”.

Lider klubu zrelacjonował wydarzenia, które zaistniały w ciągu ostatniego roku. Wśród nich było zorganizowanie grupy gwiazdkowej. Młodzi odwiedzili ponad 30 domów. Wystąpili także na spotkaniu opłatkowym oddziału ZKP w Baninie, gdzie przyjęto kilku nowych członków klubu. Ważnym dziełem było wydanie książki „Z Bãdargòwa do Lëzëna. Paweł Miotk – wójt, dzejôrz, lëterat”.

- Jest to niesamowite, że w tak krótkim czasie i to w czasach pandemii cały tysięczny nakład książki już się rozszedł – dodał prezes „Cassubii”, który jest współautorem dzieła.

Cassubia przygotowała także zdalne wykonania pieśni o Janie Pawle II „Nie zastąpi Ce nicht” w stulecie urodzin najwybitniejszego z rodu Polaków. Włączyła się również w organizację konkursu teledysków pod nazwą „Chwat do piesni”. Rozstrzygnięcie było podczas X Festiwalu Filmów Kaszubskich. Zapowiedziano także kolejny zdalny konkurs na pieśń o biskupie Konstantynie Dominiku w związku z ogłoszeniem przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie tego Sługi Bożego patronem przyszłego roku. Elementem zjazdu była wystawa fotogramów Aleksandra Kostucha, związanego z klubem młodych „Garecznica” w Chmielnie. Zdjęcia prezentowały piękne pejzaże i obiekty Szwajcarii Kaszubskiej.

IV Zjazd, zorganizowany w dość skromnej postaci, miał też nową jakość. Otóż, stał się bardzo udanym eksperymentem technicznym, który przeprowadzili Piotr Ceynowa i Julian Pryczkowski. Sprawnie umożliwili emitowanie zjazdu, ale także całego Festynu Kultury Kaszubskiej, w przestrzeń cyfrową. W ten sposób całość obejrzało już półtora tysiąca użytkowników, w tym – jak skądinąd dobrze wiadomo – bardzo dużo (większość) młodych Kaszubów. Zrodziło to już nową myśl, by w podobny sposób przeprowadzić coroczne spotkanie opłatkowe Oddziału ZKP w Baninie połączone z koncertem kolęd. Takie możliwości są w rękach i umysłach młodych z Banina, co zademonstrowano także na IV zjeździe poprzez krótki koncert nowych kościelnych pieśni w wykonaniu Weroniki Ceynowy.

(jd)

 

Czytany 726 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Stadnina Kolano
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 241 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl