Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dziecinny | dzecynny, dzecny, dzecyjny (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 07 lipiec 2020 12:17

GoKajaki – Spływy Kajakowe, Fantastyczna Przygoda

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

GoKajaki – Spływy Kajakowe, Fantastyczna Przygoda

Spływy kajakowe

to obcowanie z przyrodą, zabawa na świeżym powietrzu, wieczory przy ognisku…

Bezpieczne, tanie i komfortowe spływy kajakowe! Nasze kajaki – jedynki Perception Carolina, Dagger Blackwater, Pyranha Fusion i dwójki Perception Vista, Perception Horizon, Roteko Sprinter oraz canoe Rainbow Apache. Zasięg: Kaszuby, Pomorze, Wielkopolska. Zapraszamy!!!
Organizujemy spływy:

– kilkugodzinne
– jednodniowe
– kilkudniowe
– długie wyprawy
Dostępne szlaki:

– łatwe, dla początkujących kajakarzy (bezpieczne również na spływy z dziećmi) – Brda, Zbrzyca, Chocina, Wda, Gwda, Wielki Kanał Brdy
– o średnim stopniu trudności – Wieprza, Słupia, Wierzyca, Drawa, Piława, Radew
– dla osób doświadczonych i lubiących wyzwania – Łupawa, Łeba, Radunia, Parsęta.
– szlaki zwałkowe – Lipczynka, Modra, Czerwona Struga i inne

Każdy szlak wodny ma swój urok, a stopień jego trudności zależy od pokonywanego odcinka.
Jeśli jesteś zainteresowany spływem kajakowym na innym szlaku, niż wymienione powyżej prosimy o kontakt.
Sprzęt

Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników spływu to nasz priorytet, dlatego oferujemy sprzęt najwyższej jakości. Nasze kajaki i canoe wykonane są z bardzo trwałego i odpornego na uszkodzenia polietylenu:

Dokładny opis oraz zdjęcia naszego sprzętu znajdą Państwo tutaj.
Wavesport Vista – (wcześniej Perception Vista) bezpieczna dwójka, komfortowa (z miękkimi fotelami), z otwartym kokpitem, doskonała na spływy jednodniowe, aż po długie wyprawy, z możliwością dostawki dla dziecka.
Perception Horizon – dwukokpitowy kajak wyprawowy – szczególnie sprawdzi sie na długich spływach. Wygodne, profilowane siedziska, szczelna komora na rufie, niewielka waga to tylko niektóre zalety „rozszerzacza horyzontów”
Perception Prodigy II – nowa jednostka w naszej wypożyczalni – zdecydowanie sprawdzi się na wąskich i krętych rzekach. Stabilny, z łatwym dostępem do bagażu, sprawdzony na rzekach i jeziorach.
Perception Carolina 14 – szybka i zwrotna jedynka, z lukiem bagażowym, idealnie sprawdza się podczas spływów kajakowych na rzekach i jeziorach nizinnych
Dagger Blackwater 10.5  – stabilny i wygodny kajak rekreacyjny z wysuwaną płetwą mieczową – doceniany od początkujących do zaawansowanych kajakarzy na rzekach, jeziorach, zatokach i wodach przybrzeżnych oraz zwałkach.
Pyranha Fusion – kajak hybrydowy z płetwą mieczową – znajduje swoje zastosowanie w turystyce nizinnej, na rzekach górskich, świetnie radzi sobie na zwałkach, a także nie zawiedzie nas na morzu.
Canoe Rainbow Apache 16 – kanadyjka niesamowicie pakowna, bez problemu pomieści czteroosobową rodzinę wraz z bagażem.

Z kajakiem zapewniamy lekkie i wytrzymałe wiosła – skrętne lub proste (szeroki wybór wioseł z drążkiem z duraluminium lub kompozytu, a łopatką z polipropylenu) oraz kamizelki asekuracyjne i ratunkowe w różnych rozmiarach dla dzieci i dorosłych. Na spływy polecamy również fartuchy kajakowe (w ofercie fartuchy neoprenowe i nylonowe), worki i beczki wodoszczelne, wózki do przenosek, etui na telefony oraz namioty dwu i trzyosobowe. Dla bezpieczeństwa oferujemy również kaski ochronne oraz rzutki ratownicze.

Jeśli nie jesteś pewien czy na danym szlaku sprostasz wymaganiom, skontaktuj się z nami. Doradzimy gdzie najlepiej bezpiecznie rozpocząć i zakończyć spływ. Pomożemy także ustalić dzienne odcinki do przepłynięcia, tak, aby cała grupa w zależności od wieku i doświadczenia zapamiętała spływ jako wspaniałą przygodę. Oferujemy także usługi przewodnika i/lub ratownika na Waszą wyprawę.

Współpracujemy też z firmami oferującymi usługi cateringowe, także jeśli jesteście zainteresowani dostawą posiłków na szlaku prosimy o zapytanie podczas rezerwacji.

W kwestii dodatkowych atrakcji podczas spływu – prosimy o kontakt.

Znajdujemy się w centrum miejscowości Swornegacie, bezpośrednio nad rzeką Brdą. Właśnie tutaj można rozpocząć spływ tym szlakiem lub zakończyć przygodę na Zbrzycy i Chocinie, które wpadają do Brdy. Nasza lokalizacja pozwala jednocześnie na szybki i tani transport sprzętu na inne szlaki wodne. Zapewniamy bezpłatny parking w naszej bazie.

Transport – kajaki dowozimy i odbieramy z miejsc rozpoczęcia i zakończenia spływu. Kierowcom zapewniamy powrót na miejsce postoju aut. Po uprzednim uzgodnieniu przewozimy bagaże wzdłuż szlaku, a także wszystkich uczestników we wskazane miejsce (np. z i do miejsc noclegowych, dworców PKS i PKP).

Wystawiamy faktury.

Zadowolenie wszystkich uczestników jest dla nas najważniejsze, dlatego obsługujemy:

– klientów indywidualnych
– spływy rodzinne
– grupy znajomych
– uczniów i studentów
– instytucje i stowarzyszenia
– firmy i przedsiębiorstwa
oraz każdą imprezę kajakową.

ZAPRASZAMY NA SPŁYWY!!!
swornegacie

Swornegacie znajdują się na terenie Gminy Chojnice w województwie pomorskim. Przepiękne tereny poprzecinane wodami rzek i jezior stanowią wspaniałe warunki do uprawiania kajakarstwa turystycznego. Szeroko rozwinięta baza noclegowa oraz funkcjonowanie restauracji w pobliżu Parku Narodowego „Bory Tucholskie” stwarza doskonałe warunki do odpoczynku od codziennych zajęć. W miejscowości działa Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, gdzie można zakupić pamiątki z ziemi kaszubskiej, a najważniejsze „Gacie Sworne”. Obok Domu Rękodzieła zbudowano piec chlebowy – w sezonie letnim można nabyć bochenek świeżego chleba upieczonego wedle starodawnych receptur.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 15 lipca 1272 roku. Nazwa zmieniała się na przestrzeni kilkuset lat, aby ukształtować się w obecnej formie w XIX wieku. Pochodzi ona od dwóch kaszubskich słów: swora, czyli warkocz pleciony z korzeni sosnowych, wykorzystywany do umacniania, czyli gacenia brzegów (gacy) jezior i rzek przez mieszkańców.

Brda

Trudność: 1

Długość rzeki 239 km / szlaku 233 km

Na północny wschód od Miastka, poprzez Równinę Charzykowską, Bory Tucholskie, Dolinę Brdy, aż po Kotlinę Toruńską toczy swe wody jeden z najciekawszych, jak również najbardziej urozmaiconych szlaków kajakowych w Polsce. Na swojej drodze przepływa przez liczne jeziora charakteryzujące się czystą wodą i różnorodnymi brzegami, zbiera wodę z 43 rzek, aby po połączeniu z Kanałem Bydgoskim ujść do Wisły.  Spływy Brdą popularne są w rożnych konfiguracjach, czyli jednodniowe, kilkudniowe lub nawet dwutygodniowa wyprawa. Brda doskonale nadaje się na spływy z dziećmi lub dla początkujących, a także zaawansowanych – wszystkich zachwyci pięknem otaczającego krajobrazu. Można również połączyć przygodę na Brdzie pierwsze dni płynąc jej dopływami np. Chociną lub Zbrzycą.

Odcinki dzienne proponowane na spływy jednodniowe lub ciąg wielodniowej wyprawy:

Dzień 1 (Świeszyno – Stara Brda 11km ok. 4-6 godzin)

Dzień 2 (Stara Brda – Nowa Brda 14km ok. 5-6 godzin)

Dzień 3 (Nowa Brda – Rzewnica 18km ok. 5-7 godzin)

Dzień 4 (Rzewnica – Sąpolno 19km ok. 5-7 godzin)

Dzień 5 (Sąpolno – osada Kokoszka 17km ok. 4-6 godzin lub do bazy w Swornegaciach 5-7 godzin)

Dzień 6 (Osada Kokoszka – Czernica 15km ok. 5-6 godzin)

Dzień 7 (Czernica – Rytel 18km ok. 5-6 godzin)

Dzień 8 (Rytel – Woziwoda 19km ok. 5-6 godzin)

Dzień 9 (Woziwoda – Rudzki Most 20km ok. 5-7 godzin)

Dzień 10 (Rudzki Most – Gostycyn- Nogawica 15km ok. 4-6 godzin)

Dzień 1 (Świeszyno – Stara Brda 11km ok. 4-6 godzin)

Spływ rozpoczynamy w Świeszynie(233km). Na rozgrzewkę przepływamy Jezioro Pietrzykowskie Duże (zwane też Głębokim ) – jezioro raczej płytkie, porośnięte roślinnością bagienną. Po wpłynięciu na rzekę czekają na nas przeszkody w postaci zwalonych drzew, kamieni i wypłyceń. Po drodze mijamy osadę Trzyniec (227 km). Kontynuujemy do pierwszej krótkiej przenoski przy stawach rybnych w Starej Brdzie (222 km). Kilkaset metrów dalej do dyspozycji kajakarzy pole namiotowe z wiatą na ognisko, toi – toiem, bezpośrednio na brzegu z zacienionymi miejscami. Ten jedenasto kilometrowy odcinek jest często przez kajakarzy omijany za względu na niski stan wody, co zmusza do holowania kajaków.

Dzień 2 (Stara Brda – Nowa Brda 14km ok. 5-6 godzin)

Stara Brda (222km) – większość spływów rozpoczyna się właśnie z tego miejsca, ze względu na wystarczający poziom wody w rzece. Płyniemy wśród dziewiczej przyrody – na meandrującej Brdzie napotykamy na zwalone drzewa, głazy, które mijamy bez większych trudności. Przepływamy przez osadę Żołna (215km ), a kawałek dalej obok leśnictwa (213km), gdzie możemy skorzystać z pola biwakowego. Rzeka na tym odcinku nie przekracza 1 metra głębokości. Dopływamy do osady Nowa Brda (208km), gdzie na łączce za nieczynnym mostem kolejowym znajduje się miejsce na biwak (wiaty, toi-toi, miejsce na ognisko).

Dzień 3 (Nowa Brda – Rzewnica 18km ok. 5-7 godzin)

Nowa Brda (208km) – za osadą rzeka zwęża się, płynąc wśród zarośniętych brzegów. Po połączeniu z Modrą zauważalny jest wyższy stan wody. Na 202 km mijamy kolejne leśne pole biwakowe w Folbrychcie, za którym zaczyna się przełomowy odcinek Brdy – Rezerwat Przytoń. Powstał on w 1984 roku w celu ochrony połaci buczyny oraz rzadkich gatunków roślin np. marzanki wonnej, bluszczu pospolitego. Odcinek ten urzeka swoim krajobrazem i walorami przyrodniczymi. Uważany jest za najpiękniejszy fragment Brdy. Przepływamy obok ujścia rzeki Rudej, a następnie obok Rezerwatu Osiedle Kormoranów (197km). Po wypłynięciu z lasu Brda ma wygląd wąskiego jeziora. Przepływamy pod mostem drogowym na trasie z Przechlewa do Rzeczenicy – Dolinka – (195km), gdzie możemy zakończyć spływ lub kontynuować do pola biwakowego w Rzewnicy (190km) na prawym brzegu Jeziora Szczytno.

Dzień 4 (Rzewnica – Sąpolno 19km ok. 5-7 godzin)

Rzewnica (190km) – po rozpoczętym ciągu trzech jezior – Szczytno, Szczycienko, Końskie mijamy most łączący osady Szczytno i Zawada (185km) i dopływamy do ujścia Jeziora Końskiego, gdzie znajduje się przechlewski ośrodek OKSiR z polem biwakowym (182km). Przy wietrznej pogodzie na powyższym odcinku możemy zmierzyć się z dużymi falami. Po przepłynięciu jezior Brda wpływa w koryto rzeki o leniwym nurcie, gdzie na brzegach przeważają pola i łąki. Mijamy most drogowy między wsiami Jemielno i Płaszczyca (176km), następnie most kolejowy (171,5km), aby z lewej strony przepłynąć ujście Lipczynki (171km) i po 300 metrach dopłynąć na pole biwakowe we wsi Sąpolno (171km).

Dzień 5 (Sąpolno – osada Kokoszka 17km ok. 4-6 godzin lub do bazy w Swornegaciach 5-7 godzin)

Od Sąpolna do Jeziora Charzykowskiego Brda płynie niezmiennym, raczej leniwym nurtem. Po 6 kilometrach wiosłowania, tuz za mostem w Ciecholewach (165km) wpływamy w leśne ostępy i krajobraz zmienia się na bardziej urozmaicony niż dotychczas. Po opuszczeniu lasu czeka nas krotka przeprawa fragmentem Jeziora Charzykowskiego. Na przeciwległym brzegu usytuowane są ośrodki wypoczynkowe – Bachorze, Funka, Charzykowy (bardzo popularna miejscowość turystyczna, znana w całej Polsce, jako kolebka żeglarstwa). Ze względu na zmienność warunków, a w szczególności powstawania niebezpiecznej fali, nie polecamy płynięcia do wyżej wymienionych miejscowości przez środek jeziora. Jeśli jednak zaplanowaliśmy tam nocleg radzimy, aby trzymać się w bezpiecznej odległości od brzegu. Wiosłujemy z lewej strony jeziora w kierunku wsi Małe Swornegacie (157,5km), gdzie możemy zaparkować na plaży, pożywić się w restauracji i obejrzeć nowo wybudowany most zwodzony. Następnie wpływamy w obszar jeziora Długiego, które przypomina bardziej rozlaną rzekę. Akwen objęty jest ochroną programu „Natura 2000” – zakazuje między innymi używania silników motorowych oraz nieuzasadnionej ingerencji na lądzie wokół. Przed przesmykiem na kolejne jezioro zachęcamy do biwakowania na polu namiotowym „Wigwam” (155km) w osadzie Kokoszka. Do dyspozycji turystów toalety, prysznice, boisko do siatkówki, wiaty, miejsca na ognisko oraz możliwość wynajęcia Wigwamu nieopodal. Wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody i ciszy.

Dzień 6 (Osada Kokoszka – Czernica 15km ok. 5-6 godzin)

Tuż za polem namiotowym wpływamy na Jezioro Karsińskie. Z lewej strony wpada dopływ Chocina (znany i uczęszczany szlak kajakowy, często wybierany na spływy jednodniowe). „Karsin”, bo tak nazywany jest przez miejscowych, bywa często nieposkromiony i wymaga od kajakarzy pokory – zalecamy płynąć w bezpiecznej odległości od lewego brzegu (niejednego wodniaka zaskoczyła już fala). Po około godzinie dopływamy do miejscowości Swornegacie, gdzie tuż za mostem drogowym (ok. 70 metrów) po lewej stronie znajduje się nasza przystań, a zarazem baza i darmowy parking. W miejscowości sklepy, restauracje, Kaszubski Dom Rękodzieła (polecamy odwiedziny i nabycie „Gaci Swornych” ). Spływ kontynuujemy łącznikiem rzecznym do następnego Jeziora Witoczno (150km), które pokonujemy wzdłuż prawego brzegu. Wpada tutaj dopływ Zbrzyca – malowniczy rzeczno – jeziorny szlak kajakowy. W osadzie Kamionka wpływamy w wąwóz, którym Brda prowadzi do Jeziora Małołąckiego (tutaj można skręcić w przepiękne jezioro Płęsno na kąpiel w niesamowicie czystej i przejrzystej wodzie), następnie Łąckiego, aby pod mostem w Drzewiczu (144km) połączyć się z jeziorem Dybrzk (radzimy płynąć lewą stroną jeziora). Na końcu zbiornika przy przewężeniu zatrzymujemy się na polu namiotowym w Czernicy (140km) – bieżąca woda, prąd, toalety.

Dzień 7 (Czernica – Rytel 18km ok. 5-6 godzin)

Z pola namiotowego w Czernicy wypływamy na Jezioro Kosobudno. Nurt jest tutaj niemalże niewyczuwalny. Dopływamy do mostu kolejowego, a później drogowego niedaleko wsi Męcikał (136km). Za drugim mostem kontynuujemy na Jeziorze Zapora. Jest to sztuczny zbiornik powstały wskutek wybudowania hydroelektrowni w Mylofie (129km), gdzie czeka nas druga na szlaku, tym razem 200 metrowa przenoska. Dla ułatwienia możemy wypożyczyć wózek w pobliskim leśnictwie (można tutaj również zostać na noc na polu namiotowym). Wraz z tamą kończy się ciąg pięknych, lecz czasami uciążliwych jezior w środkowym odcinku Brdy. W nagrodę możemy zjeść pysznego pstrąga w pobliskiej smażalni ryb, aby nabrać siły na dalsze wiosłowanie. W Mylofie swój początek bierze hydrotechniczny majstersztyk – Wielki Kanał Brdy – zbudowany w 1849 roku przez Prusaków, z akweduktami i przepustami dla lokalnych dopływów (najsłynniejszy akwedukt w Fojutowie nad Czerską Strugą). Stanowi on alternatywę dla głównego koryta rzeki, a szczególnie polecany jest dla spływów z dziećmi, jako że głębokość to maksymalnie 1-1,5 metra, a nurt jest praktycznie niezauważalny. Ze wspomnianego Mylofu nurt w rzece przyspiesza. Wiosłujemy, a bardziej kontrolujemy kierunek w którym płynie kajak, co pozwala na prawdziwy relaks i zachwycanie się pięknem otaczającej przyrody. W otoczeniu wysokich, zalesionych starodrzewem brzegów, docieramy do Mostu w miejscowości Rytel (bary, sklepy) na 121.5 km szlaku, aby po kilkuset metrach zaparkować na polu biwakowym po lewej stronie. Na miejscu noclegowym możliwość rozpalenia ogniska, wiaty, toi – toie. W ciszy i spokoju możemy spędzić tutaj noc.

Dzień 8 (Rytel – Woziwoda 19km ok. 5-6 godzin)

Po kilku kilometrach za Rytlem wpływamy w Tucholski Park Krajobrazowy. Rzeka zwęża się, a nurt nabiera tempa. Mijamy osadę Brda (111km) – dobrze wyposażone pole biwakowe oraz ośrodek wypoczynkowy. Przemierzamy w otoczeniu wysokich skarp porośniętych sosną, od czasu do czasu brzegi odsłonięte i piaszczyste. Przepływamy przez Nadolną Karczmę (109km), za którą z prawej wpływa Raciąska Struga, a z lewej Czerska Struga. Meta na dzisiejszy dzień to Woziwoda, gdzie znajduje się bardzo dobrze zagospodarowane pole biwakowe(sklep, prysznice, wiaty – wszystko doskonale przygotowane dla turystów). W pobliżu możemy odwiedzić 2 rezerwaty przyrody (jezioro Zdręczno i Jeziorka Kozie) oraz zwiedzić Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy nadleśnictwie lub wynająć nocleg pod dachem.

Dzień 9 (Woziwoda – Rudzki Most 20km ok. 5-7 godzin)

Po kilku kilometrach za Woziwodą dolina rzeki znacznie się rozszerza, a krajobraz zmienia się na leśno- łąkowy. Po lewej stronie mijamy dopływ Bielskiej Strugi (97km-polecamy spływy zwałkowe kajakami jednoosobowymi), następnie punkt widokowy na meandry rzeki, a później pole biwakowe w Gołąbku (92km). Można tutaj przejść ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną „Jelenia Wyspa” lub odwiedzić park dendrologiczny, które zaciekawią przyrodą i historią. Za polem w Gołąbku odczuwamy przyspieszenie nurtu. Radzimy zwracać uwagę na bystrza, powalone drzewa oraz głazy. Docieramy do pola namiotowego i kempingowego w Rudzkim Moście (82km), kilkaset metrów wcześniej mijając ogromnych rozmiarów Kamień Jagiełły (głaz narzutowy zarejestrowany jako pomnik przyrody). Z biwaku niedaleko jest do miasta Tuchola (dobre polaczenia PKP i PKS).

Dzień 10 (Rudzki Most – Gostycyn- Nogawica 15km ok. 4-6 godzin)

Z pola biwakowego przez około 2 kilometry rzeka toczy swe wody raczej bezpiecznie, aż do Piszczka (79,5km), gdzie wpada prawy dopływ struga Kicz. Przez następny kilometr nurt staje się bardzo uciążliwy, a przy pokonywaniu kolejnych przeszkód nietrudno zaliczyć „kabinę”. Przepływamy koło skupiska 700-letnich dębów i docieramy do przełomowego odcinka nazywanego „Piekiełkiem”. Spadek wynoszący 2‰ przy wysokim poziomie wody może mieć charakter górski. Od Piły Młyn (73km) bieg rzeki uspokaja się, by całkowicie osłabnąć – oznaka zbliżającego się Jeziora Koronowskiego. Docieramy do Stanicy wodnej PTTK w Gostycynie – Nogawicy, gdzie kończy się większość spływów szlakiem Brdy.

Dalszy odcinek, aż do ujścia Brdy do Wisły prowadzi w większości przez rozlewiska, by wreszcie wpaść do kanału i połączyć się z wodami Królowej Polskich Rzek. Aby jednak przepłynąć szlak Brdy od A do Z potrzebujemy jeszcze co najmniej trzech dni. Odcinek ten można podzielić na:

Gostycyn – Nogawica  – Romanowo 20km

Romanowo – Stanica Wodna Janowo 24km

Stanica Wodna Janowo – Brdyujście 23km

W Brdyujściu można wpłynąć do Wisły lub zakończyć na przystani jednego z klubów sportowych. Ostatnie trzy dni będą okupione kilkoma przenoskami przy hydroelektrowniach i śluzach. Jednak po 10 – dniowej zaprawie na górnym i środkowym odcinku Brdy każdy uczestnik będzie już doświadczonym kajakarzem

Zapraszamy na spływy Brdą!

Radunia

Czas spływu 6-7 dni. Trudność: (2) trudność trudność


Długość rzeki 104 km / szlaku 96.5 km
Radunia jest lewym dopływem Motławy. Całkowita długość rzeki wynosi 104 km, a całkowity spadek 162 m. Rzeka wypływa z obniżenia terenu (o dł. ok. 4 km) nieopodal Jeziora Stężyckiego na wysokości 165 m n.p.m. i przepływa przez kompleks jezior zwanych „Kółkiem Raduńskim” Pojezierza Kaszubskiego, następnie płynie poligeniczną doliną, cechującą się znaczną asymetrią zboczy. Radunia ma cechy rzeki o charakterze podgórskim, m.in. spadek sięgający 6,80‰ w Przełomie Babidolskim. Do Motławy uchodzi na Żuławach Gdańskich w okolicy miejscowości Krępiec (pod Gdańskiem).
W latach 1910-1937 zbudowano na Raduni osiem elektrowni wodnych. Elektrownie te, czynne do dnia dzisiejszego, są cennymi zabytkami przedwojennej architektury przemysłowej, udostępnionymi do zwiedzania.
Zarówno jeziora Kółka Raduńskiego, jak i sama rzeka nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Górny odcinek szlaku jest łatwy, z małą liczba przenosek. W większości jest to spływ po jeziorach, idealnie nadający się dla początkujących kajakarzy. Dla odmiany środkowy odcinek ma charakter górski i wymaga dużego doświadczenia. Od Żukowa zaczyna się najmniej uczęszczany etap z dużą ilością przenosek.
Pomiędzy miejscowością Kiełpino a elektrownią Rutki rzeka płynie w malowniczym Przełomie Babidolskim, gdzie utworzono rezerwat Jar Rzeki Raduni. Od Pruszcza Gdańskiego część rzeki Raduni (o dł. ok. 10 km) płynie przez Żuławy Gdańskie naturalnym korytem, druga część wód odprowadzana jest Kanałem Raduni, zbudowanym w latach 1348-1354 przez Krzyżaków.

Proponowana trasa spływu Radunią
Kółko Raduńskie – (Stężyca – Ostrzyce)
Ostrzyce – Żukowo
Żukowo – Kolbudy
Kolbudy – Pruszcz Gdański
Pruszcz Gdański – Gdańsk


Słupia

Czas spływu 5-6 dni. Trudność: (2) trudność trudność


Długość rzeki – 141 km/szlaku 126 km
Słupia swe początki bierze ze źródeł na wysokości 178 m n.p.m. z torfowisk koło Sierakowskiej Huty, na Pojezierzu Kaszubskim, a kończy bieg, uchodząc w Ustce do Bałtyku. Słupia przepływa przez kilka jezior. Szerokość koryta: od 7 m w górnej części rzeki do 40 przy ujściu.
Od Jeziora Gowidlińskiego do ujścia prowadzi 126 km szlak kajakowy, w tym 62-kilometrowy odcinek od Sulęczyna do Gałąźni Małej widnieje w wykazie, jako górski. Duża część rzeki przepływa przez Park Krajobrazowy ‘Dolina Słupi’, dzięki czemu można podziwiać unikalne gatunki roślin i zwierząt. W parku znajdują się trzy spośród czterech elektrowni stanowiących tak zwany System Energetyczny Słupi. Ze względu na położenie na terenie parku krajobrazowego infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta, dlatego obozować można tylko w specjalnie przygotowanych dla kajakarzy przystaniach.


Wda

Czas spływu 9 dni. Trudność: (1) trudność

Długość rzeki 198 km / szlaku 195 km

Rozpoczynając swój bieg z Jeziora Krążno na Równinie Charzykowskiej, poprzez kompleks Borów Tucholskich, a na koniec Wysoczyznę Święcką, przepływa „siostra” rzeki Brdy – porównywalnie piękna i atrakcyjna rzeka w tym regionie Polski – WDA (zwana również Czarną Wodą).

Spływy kajakowe Wdą – najpopularniejsze na odcinku od Lipusza do Tlenia odbywają się na różnorakie sposoby: kilkugodzinne, weekendowe, a nawet ponad tygodniowe wyprawy.

Rzeka na wspomnianej wyżej trasie tożsama jest z pięknym krajobrazem, urozmaiceniem oraz bezpieczeństwem (poza anomaliami pogodowymi na Morzu Kaszubskim – kompleksie Jezior Wdzydzkich).

Proponowany sprzęt na Wdę to jedynki i dwójki turystyczne oraz canoe. W górnym biegu (do Lipusza) może być penetrowana jedynkami górskimi, a poniżej Tlenia polecana wprawionym kajakarzom z uwagi na przyspieszenie nurtu za elektrowniami, przenoskami oraz spływem po zbiornikach zalewowych.

Odcinki dzienne proponowane na spływy jednodniowe lub ciąg wielodniowej wyprawy:

Dzień 1 (Jabłuszko lub Śluza – Lipusz 13 lub 15km, ok. 5–7 godz. spływu)

Dzień 2 (Lipusz – Wdzydze Kiszewskie 21km, ok. 6–7 godz. spływu)

Dzień 3 (Wdzydze Kiszewskie – Borsk 9km, ok. 2 godz. spływu)

Dzień 4 (Borsk – Czarna Woda 20km, ok. 5-6 godz. spływu)

Dzień 5 (Czarna Woda – Czarne 16km, ok. 5 godz. spływu)

Dzień 6 (Czarne – Młynki 17km, ok. 5-6 godz. spływu)

Dzień 7 (Młynki – Wdecki Młyn 13km, ok. 4-5 godz. spływu)

Dzień 8 (Wdecki Młyn – Błędno 23km, ok. 6 godzin spływu)

Dzień 9 (Błędno – Tleń 21km, ok. 6 godzin spływu)

Dzień 1 (Jabłuszko lub Śluza – Lipusz 13 lub 15km, ok. 5–7 godz. spływu)

Do zmierzenia własnych możliwości przeciwko nieujarzmionej naturze można wybrać odcinek z Jabłuszka (194km) lub Śluzy (192km) do Lipusza (179km). Te kilkanaście kilometrów zachęca tylko i wyłącznie prawdziwych zdobywców, którym zadrapania od gałęzi, braki wody oraz przedzieranie się przez wąski szlak pozwala na zapisanie na swoim koncie kolejnego zaliczonego odcinka. W miejscowości Lipusz dostępne są pola biwakowe oraz kwatery prywatne.

Dzień 2 (Lipusz – Wdzydze Kiszewskie 21km, ok. 6–7 godz. spływu)

Od Lipusza Wda udostępnia swe wody dla wszystkich kajakarzy. Szlak jest dosyć wąski i płytki, co sprawia, iż korzystają z niego spływy masowe oraz wodniacy z rodzinami. Po niespełna trzech kilometrach uważać należy pod mostem drogowym na trasie Chojnice –Kościerzyna, gdzie napotkamy niebezpieczne bystrze. Dalej przepływamy obok pojedynczych zabudowań osad Krugliniec (175,5km), a następnie Loryniec (166km) – przy mostach dogodne miejsca do wodowania kajaków, jeśli chcielibyśmy skrócić odcinek w tym dniu. Następnie mijamy miejscowość Czarlina, gdzie należy uważać, aby nie płynąć na wprost w Jezioro Słupinko, dalej Słupino, a skręcić w lewo i wpłynąć na Jezioro Radolne, które jest właściwym szlakiem Wdy. Wespół z trzema innymi (J. Gołuń, J. Jeleń, J. Wdzydze) Jezioro Radolne tworzy tzw. Kaszubskie Morze – największy akwen wodny na Pojezierzu Południowopomorskim. Płyniemy wzdłuż lewego brzegu, a w momencie znalezienia się na „skrzyżowaniu” jezior po lewej stronie dziobu kajaka osiągniemy Wdzydze Kiszewskie (158km). Miejscowość oferuje nam szeroką bazę noclegową – pola biwakowe, kwatery oraz domki i ośrodki wypoczynkowe.

Dzień 3 (Wdzydze Kiszewskie – Borsk 9km, ok. 2 godz. spływu)

Na ten dzień proponujemy zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego – obowiązkowy punkt spływu Wdą. Zobaczymy tutaj ponad 30 zabytków przeniesionych z różnych stron Kaszub i Kociewia. Zaopatrzymy się również w przeróżne pamiątki. Tego dnia po nasyceniu ciekawostkami o życiu Kaszubów i Kociewiaków uważnie płyniemy do miejscowości Borsk (149km). Wzdłuż trasy położone są brzegi wysp – Ostrów Wielki, Glonek, Ostrów Mały – stanowiące naturalną ochronę przed niebezpiecznymi podmuchami wiatru. W Borsku należy pamiętać, aby kajaki przenieść na prawą stronę jazu i płynąć pod mostem betonowym – szlakiem Wdy. Z lewej strony (pod mostem drewnianym) odchodzi Kanał Wdy, gdzie ilość odnóg na pobliskie łąki może zmylić niejednego kajakarza. W Borsku znajdziemy pola biwakowe, kwatery prywatne oraz ośrodki wypoczynkowe.

Dzień 4 (Borsk – Czarna Woda 20km, ok. 5-6 godz. spływu)

Niektóre spływy zaczynają sie z Borska, jako że omijają trudne do przepłynięcia w niepogodę Morze Kaszubskie. Po wypłynięciu z Borska możemy zmierzyć się z okresowymi niedostatkami wody – krótkie holowanie kajaków okaże się wówczas niezbędne. Po około 10km napotkamy kolejny unikat na szlaku Wdy – Rezerwat Kamienne Kręgi nieopodal osady Odry. Cumujemy kajak przy wysokim brzegu i udajemy się na spacer, aby zapoznać się z historią Gotów, którzy przebywali na tych terenach w I i II w. n.e. Za tym „przystankiem” nurt wyraźnie zwalnia, czego powodem jest spiętrzenie w osadzie Wojtal (137,5km). Lewą stroną przenosiny kajaki przez jezdnię i wodujemy tuż za nią. Za jazem nurt przyspiesza, aby popołudniem zanieść nas do miasta Czarna Woda (129km), gdzie do wyboru mamy miejsca noclegowe – pola namiotowe, domki oraz kwatery prywatne.

Dzień 5 (Czarna Woda – Czarne 16km, ok. 5 godz. spływu)

Po opuszczeniu miasteczka Czarna Woda przepływamy przez osadę Złe Mięso – podanie ludowe mówi o karczmarzu, który okradał i mordował podróżnych, a ze zwłok przyrządzał potrawy. Kiedy prawda wyszła na jaw został on powieszony, a karczma zburzona – stąd nazwa osady. Dalej płyniemy wśród łąk i pól, a dosyć bystry nurt umożliwia nam odpoczynek – wystarcza jak od czasu do czasu manewrujemy wiosłem, aby utrzymać kierunek płynięcia. Po kilku godzinach dopływamy do pola biwakowego w Czarnem (113km).

Dzień 6 (Czarne – Młynki 17km, ok. 5-6 godz. spływu)

Na tym odcinku poddajemy się kontemplacji najpierw wśród łąk, które zwężają się, a w miejsce nich porasta las. Taka leśna sceneria towarzyszyć nam będzie przez drugą połowę dzisiejszego odcinka. Nocleg na polu namiotowym w Młynkach (96km) – dobrze zagospodarowane pole biwakowe.

Dzień 7 (Młynki – Wdecki Młyn 13km, ok. 4-5 godz. spływu)

Tego dnia proponujemy skorzystać z ciszy i spokoju lasów, jako że odcinek jest krótki – bez miejsc do zwiedzania. Nurt wyraźnie osłabia się. Następnie dobijamy do miejscowości Wda, gdzie radzimy uzupełnić zapasy – następny sklep dopiero za 44km w Tleniu (oprócz oddalonego o kilkaset metrów od rzeki sklepu we wsi Smolniki). Naszym biwakiem tego dnia jest Wdecki Młyn (83km) – najpierw spiętrzenie i ok. 50- cio metrowa przenoska, a potem tuż obok leśniczówki pole biwakowe.

Dzień 8 (Wdecki Młyn – Błędno 23km, ok. 6 godzin spływu)

Po poprzednich krótszych odcinkach przyszedł czas na dłuższy. Krajobraz nadal dominuje w leśno – łąkowej postaci. Okazy fauny, jakie można tutaj spotkać to np. zimorodki i bociany czarne. Po minięciu zabudowań osady Łuby rzeka wpływa w jar, a drzewostan bogaci się w drzewa liściaste. Wda kręci się tworząc zakola i wiedzie nas przez „Krzywe Koło w Pętli Wdy” – miejsce odkryte w XIX w. Do dziś nazywane Paradyżem przez tubylców. Noclegiem na dzisiaj do wyboru dwa pola namiotowe w Błędnie (60km) – oba umieszczone na prawym brzegu.

Dzień 9 (Błędno – Tleń 21km, ok. 6 godzin spływu)

Ostatni proponowany odcinek na spływy rekreacyjne to znaczne przyspieszenie nurtu przez pierwsze kilkanaście kilometrów. Po pokonaniu ponad połowy trasy, tuż przed mostem w Starej Rzece napotkamy zwalony dąb, który zagradza cale koryto rzeki. Zweryfikuje on nasze umiejętności – należy go z rozwagą pokonać lub przy jakichkolwiek wahaniach przenieść kajak po lewym brzegu. Za Starą Rzeką nurt stopniowo zwalnia, a koryto Wdy rozszerza się. Spokojnie dopływamy do opłotków Tlenia (39km), gdzie po przepłynięciu pod mostem drogowym, a następnie kolejowym, aby po pięciuset metrach dobić do Stanicy Wodnej. W tym miejscu większość wypraw kajakowych szlakiem Wdy kończy się.

Powyższa trasa proponowana jest dla spływowiczów indywidualnych lub grup pragnących wypocząć w kajaku spływając rzeką Wdą.

Kontynuacja spływu Wdą do ujścia w Wiśle proponowana jest tylko wytrwałym kajakarzom. Odcinek można podzielić na dwa dni:

– Tleń – Elektrownia Gródek 16km

– Gródek- Przystań Wodna, tuż za obwodnicą Świecia 16km.

Te dwa etapy okupione będą jednak spływem po sztucznych jeziorach oraz przenoskami wokół elektrowni i spiętrzeń.

Istnieje możliwość niezliczonych modyfikacji odcinków dziennych oraz miejsca rozpoczęcia i zakończenia spływu w zależności od Państwa czasu i doświadczenia.

Zapraszamy na spływy kajakowe Wdą i jej dopływami!!!


Wierzyca

Czas spływu 5 dni. Trudność: (2) trudność trudność

Długość rzeki 150 km / szlaku 135 km

Wierzyca jest lewym dopływem Wisły. Swój początek bierze na Pojezierzu Kaszubskim w rejonie Wzgórz Szymbarskich u podnóża Zamkowej Góry. Do Wisły uchodzi w Gniewie.

Wierzyca w początkowym nurcie ma brzegi wysokie, zarośnięte trzciną i niedostępne. Miejscami jest tu głęboka. Od Starogardu rzeka zaczyna znacznie przyśpieszać, a jej brzegi są miejscami zarośnięte łozami, jednak w większości jest do przepłynięcia bez większego problemu. Wierzyca jest rzeką o szybkim nurcie i dużym spadku, z licznymi zwalonymi drzewami i podwodnymi głazami. W jej biegu jest sporo przenosek – głównie ze względu na występowanie licznych elektrowni wodnych oraz nisko zawieszonych nad wodą kładek.

Wierzyca polecana jest kajakarzom, którzy mają za sobą już kilka spływów.

Proponowana trasa spływu:
Stara Kiszewa – ujście Wietcisy
Ujście Wietcisy – Starogard Gdański
Starogard Gdański – Pelplin
Pelplin – Gniew

Wielki Kanał Brdy

Spływy Wielkim Kanałem Brdy przeznaczone są przede wszystkim dla osób które nigdy nie zaznały przyjemności płynięcia kajakiem. Jest to łatwy ciek wodny o niewyczuwalnym nurcie i maksymalnej głębokości 1 metr. Wielki Kanał Brdy często wybierany jako „trasa szkoleniowa” dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych ze względu na swój bezpieczny charakter. Długość kanału to 30km. Dogodnymi miejscami do rozpoczęcia spływu są:
– Mylof (1 km za wsią, tuz za stawami rybnymi)
– Konigort
– Rytel
– Uboga
– Fojutowo
– Legbąd

Najczęściej wybieranym odcinkiem jest dwunasto i półkilometrowa trasa Konigort (28km) – Fojutowo (15.5km), gdzie znajdziemy dobrze wyposażoną bazę noclegową wraz z atrakcjami: pyszna kuchnia, grill, miejsce na ognisko, stajnia, plac zabaw. Tuż przed zajazdem przepływamy akweduktem (poniżej krzyżuje się Czerska Struga – dopływ Brdy, stanowiący krótki szlak kajakowy, którym po przeniesieniu kajaków z kanału możemy powrócić na koryto główne Brdy). Jeśli zdecydujemy się płynąć dalej po trzech kilometrach miniemy miejscowość Legbąd, następnie po dwóch i pół wieś Barłogi, gdzie zasadniczo kończy sie Wielki Kanał Brdy. Można kontynuować Małym Kanałem Brdy, aż do złączenia z głównym korytem rzeki (łącznie około 10km płynięcia zakończone około 500 metrową przenoską na Brdę). Po drodze mijamy jeszcze dwa akwedukty (pod drugim możliwość płynięcia do Jeziora Białego, a dalej Bielską Strugą, która jest ciekawą opcją dla lubiących zwałki).
Akwedukt w Fojutowie to największa i najbardziej znana tego typu budowla w Polsce. Przy okazji spływu można przeprowadzić grupę wokół tego ewenementu hydrotechnicznego.

Czytany 263 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pokoje gościnne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 177 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl