Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:fotograficzny | fòtograficzny (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 07 lipiec 2020 12:20

E-kajaki - organizator spływów kajakowych

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słupia

    Start: Gowidlino
    Zakończenie: Ustka
    Długość rzeki: 141 km
    Długość szlaku: 134,6km
    Czas spływu: 7 dni
    Ilość przenosek stałych: 6
    Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki


Stara puszcza, wiele godzin samotności, zabytkowe elektrownie wodne, jeziora zaporowe i urocze uzdrowisko – przed Wami atrakcje Słupi. Rzeka ta ma zaledwie trzy spławne dopływy, ale w powiązaniu ze starorzeczem – Starą Słupią, dają one aż kilka możliwości wyznaczenia trasy spływu, o zróżnicowanej trudności i walorach krajobrazowych. Słupię polecamy o każdej porze roku, ale jeśli lubicie zbierać grzyby zdecydujcie się na późne lato lub wczesną jesień, bo grzybów tutaj prawdziwa obfitość.
POŁOŻENIE SŁUPI:
Słupia rozciąga się na pojezierzach Wschodniopomorskim i Zachodniopomorskim. Przecina Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Bytowskie oraz Wysoczyznę Polanowską; przebiega po granicy Wysoczyzny Damnickiej i Równiny Słupskiej. Słupia bierze początek na wysokości 178 m n.p.m. z torfowisk na Pojezierzu Kaszubskim koło Sierakowskiej Huty. Ujście rzeki znajduje się w Ustce w Bałtyku. Spośród czterech większych dopływów, dostępne dla kajakarzy są Bytowa, Skotawa i Kamienica.
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Szlak Słupi jest nieco uciążliwy, ale przeszkody są zazwyczaj łatwe do ominięcia, a przenoski sporadyczne i na krótkich dystansach. Dobrze jednak, aby choć jedna osoba z grupy miała większe doświadczenie kajakarskie. Ta rada dotyczy w szczególności górnego odcinka Słupi oraz Starej Słupi. Najlepsze na pokonanie tej trasy są kajaki jednoosobowe wyposażone w fartuchy. Odcinki środkowy i dolny są łatwe, bezpieczne i dostępne dla wszystkich – także dla rodzin z dziećmi.

Baza turystyczna jest słabo rozwinięta i skupia się w większych miejscowościach, poza którymi trudno wciąż znaleźć bar, czy nawet zwykły sklep. Szlak Słupi należy tym samym do mało uczęszczanych. Duża część spływu przebiega przez objęte ochroną leśne tereny Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Pamiętajcie, że w parku można biwakować jedynie w przygotowanych specjalnie dla kajakarzy sześciu przystaniach, które umożliwiają rozbicie namiotu i nocleg nad rzeką (Soszyca, Gołębia Góra nad jeziorem Głębokim, Gałęźna Mała, Krzynia i Leśny Dwór). Miejsca te stanowią doskonałą bazę wypadową do podziwiania walorów przyrodniczych parku krajobrazowego. Dzięki licznym ścieżkom edukacyjno-przyrodniczym zorganizowanym przez nadleśnictwa jest tutaj co oglądać.
OPIS SZLAKU SŁUPI:
Długość szlaku do spływu wynosi ponad 134 km - jest to dla kajakarzy 7 dni spokojnego spływu w przepięknej scenerii. Początek szlaku zaczyna się nad Jeziorem Gowidlińskim. Pierwszy etap - do Soszycy, należy do trudnych. Słupia przypomina tu rzekę górską: szybki prąd, duże spadki do 4 ‰, dno usłane kamieniami, liczne powalone drzewa, kamieniste progi… Brzegi porośnięte są przeważnie wierzbami i olchami - tutaj znajduje się słynna "rynna sulęczyńska". Mniej doświadczeni kajakarze powinni rozpoczynać spływ Słupią pomijając pierwszy odcinek od Jeziora Gowidlińskiego do Kajlandii (za rynną).

Etap z Sulęczyna do Gałęźni Małej nie bez powodu znajduje się w wykazie górskich szlaków kajakowych. Szczególnych wrażeń krajobrazowych dostarcza płynięcie Doliną Słupi. Napotkamy charakterystyczne dla tego rejonu licznie występujące jeziora lobeliowe porośnięte reliktową roślinnością.

Kolejną dużą atrakcją, która przyciąga na ten szlak kajakarzy, są hydrotechniczne zabytkowe budowle kilku elektrowni wodnych powstałych w latach 1898-1926 oraz związane z nimi sztolnie, kanały, zapory ziemne, jazy, odmulniki, syfony... Są to naprawdę wspaniałe obiekty , a do tego cały czas spełniające swoje funkcje. Za możliwość oglądania unikalnego w skali Europy systemu energetycznego rzecznych elektrowni wodnych zapłacimy niewiele – przenoskę.

Kolejną atrakcją Słupi jest możliwość zakończenia spływu wpłynięciem na Morze Bałtyckie z finałem na plaży w Ustce – tych, którzy mieli okazję płynąć kajakiem po morzu nie trzeba zachęcać do powtórzenia tego w Ustce.

Przepięknie usytułowane i zazwyczaj bezpłatne stanice kajakowe wynagradzają brak zorganizowanych pól namiotowych z pełną infrastrukturą turystyczną - tego na szlaku nie ma, ale uwierzcie, że może to być plusem.
SUGEROWANA TRASA:

    Gowidlino - Sulęczyno -14 km
    Sulęczyno – Bylina -14 km (przewózka kajaków do Soszycy 2km)
    Soszyca - Jezioro Głębokie - 19 km (przewózka kajaków do Gałąźni Małej 8km)
    Gałąźnia Mała - Leśny Dwór - 15 km
    Leśny Dwór - Słupsk - 23km
    Słupsk - Bydlino - 18 km
    Bydlino – Ustka – 17 km

Pamiętajcie o dwóch ważnych przenoskach:
1. Bylina - Soszyca (2 km)
2. Jezioro Głębokie - Gałąźnia Mała (8 km)
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE:

    Słynna Rynna Sulęczyńska
    Budynek starego młyna w Parchowskim Młynie
    Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”
    Najstarsza w Europie Elektrownia Struga (Soszyca) - produkująca prąd od 1925 roku !!
    Elektrownia Gałąźnia Mała – największa na Słupi
    Elektrownia Konradowo (Strzegomino)
    Elektrownia Krzynia
    Elektrownia Skarszów Dolny
    Leśny Rezerwat Przyrody „Gołębia Góra”
    Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
    Młyn Zamkowy w Słupsku
    Spichlerz Richtera z XIX w. w Słupsku
    Ruiny wczesnośredniowiecznego grodziska z VIII-IX w. nad Kamienicą
    Rezerwat „Buczyna nad Słupią”


Łupawa

    Start: Łupawsko
    Zakończenie: Rowy (pozwolenie SPN)
    Długość rzeki: 98 km
    Długość szlaku: 84 km
    Czas spływu: 6 dni
    Ilość przenosek stałych: 9
    Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki

Przedstawimy Wam tutaj trasę idealną dla ludzi, którym nie przeszkadza woda w kajaku, nie boją się wywrotki i wiedzą już, jak załatać dziurę w swoim statku. Trzymajcie się mocno – oto Łupawa! Ta dzika rzeka przypomina szybką rzekę górską, na której bystrzy i przeszkód jest znacznie więcej niż spokojnego nurtu. Jeśli jednak uda się Wam na chwilę oderwać wzrok od czytania wody, zobaczycie malownicze, wysokie i strome wzgórza oraz porastającą brzegi starą puszczę. Naprawdę warto tu zawitać, bo będzie o czym opowiadać po powrocie...
POŁOŻENIE:
Łupawa znajduje się w województwie Pomorskim, a swój początek ma niedaleko jeziora Jasień (20km od Bytowa), w Parku Krajobrazowym Doliny Słupi. Dalej przecina jezioro Oborowo i biegnie przez wzgórza morenowe oraz nizinę nadmorską. Na końcu wpada do jeziora Gardno w Słowińskim Parku Narodowym. Szlak Łupawy to bezspornie jeden z najpiękniejszych i najbardziej dzikich szlaków na Pomorzu. Na Łupawie znajdują się również elektrownie wodne - jest to drugi ciekawy szlak po Słupi, na którym można podziwiać infrastrukturę hydrotechniczną. Część elektrowni dostępna jest nawet do zwiedzania. Łupawa należy do szlaków, którymi można spłynąć prosto do Morza Bałtyckiego!
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Przeprawa Łupawą kosztuje niemało wysiłku. Szlak należy do trudnych i wymaga doświadczenia. Przeszkody (głównie pod postacią kamienistych bystrzy), są zazwyczaj dość łatwe do ominięcia, ale liczne; czeka Was także duża liczba przenosek – na szczęście na niewielkich odległościach. Należy tu nieustannie pamiętać o zachowaniu sporych odległości między poszczególnymi kajakami, aby uniknąć niebezpiecznych zderzeń. Jednocześnie kontakt wzrokowy pomiędzy kajakarzami musi być zachowany, by w razie kłopotów móc szybko ruszyć z pomocą.
Dla mniej doświadczonych kajakarzy proponujemy początek spływu w Łupawie. Starzy wyjadacze mogą natomiast wystartować z Kozina.

Na Łupawę zdecydowanie polecamy kajaki jednoosobowe zaopatrzone w fartuchy.
Dodamy tu jeszcze, że Łupawa nie jest najlepszym pomysłem, jeśli o chodzi o spływy zimowe lub masowe – chyba wiecie już, dlaczego… Jest to idealny szlak na pionierskie wędrówki w kilka kajaków. Dogodną porą na przeprawę Łupawą jest późna wiosna i dni tuż po okresach większych ulew – wyższy poziom wody znacznie ułatwia pokonanie kamieni, a bystrza są spokojniejsze. Oczywiście, jeśli szukacie większych wrażeń nie zważajcie na te porady.

Choć kajakarzy na Łupawie przybywa, nie idzie za tym rozwój infrastruktury turystycznej. Na szczęście znajdziemy tutaj liczne dzikie miejsca na obozowisko (większość miejsc biwakowych na maksymalnie 4-5 namiotów). Nie będzie także problemów z zaopatrzeniem w żywność. Łupawa jest tym samym idealna na prawdziwą traperską wyprawę. To rzeka z charakterkiem.
OPIS SZLAKU:
Górny odcinek Łupawy przepływa przez interesujące krajobrazowo jezioro Jasień (jest to największe jezioro w Parku Krajobrazowym Doliny Słupi). Następnie Łupawa, niczym górska rzeka, przecina pas moren, aby na końcu wpaść do wód jeziora Gardno. W górnym i środkowym odcinku niezwykłych wrażeń dostarczą Wam wysokie, strome wzgórza piętrzące się nad wodą i porastająca brzegi stara puszcza. Na pokonanie tego szlaku należy się dobrze przygotować, pamiętając, że chociaż szlak sam w sobie nie jest zbyt długi, to nieraz nie wystarcza 4-6 dni, jakie są standardowo przewidziane na pokonanie Łupawy.

Alternatywą dla górnego odcinka Łupawy z Jasienia do Kozina może być prawy dopływ o nazwie Bukowina, łączący się z Łupawą w Kozinie. Dość długa dolina tej rzeki jest przedłużeniem doliny środkowego biegu Łupawy. Nie tylko wielkość tego dopływu, ale przede wszystkim piękno, otaczające lasy i nieokiełzany dziki temperament Bukowiny, stanowić mogą doskonały przedsmak tego, co da nam następnie Łupawa.

Bukowina dostępna jest dla kajaków od Jeziora Kamienickiego. Jest to szlak krótki, bo liczący tylko 21 km, bardzo uciążliwy i miejscami trudny, ale malowniczy i ciekawy – zwłaszcza pod koniec. Szybki prąd, kamieniste bystrza, głazy i szypoty oraz tarasujące koryto stare buki sprawiają, że pokonanie tej rzeki wymaga doświadczenia kajakowego. Zalecamy zabranie na ten szlak kajaków polietylenowych – w nich spływanie kamienistych bystrzy i pokonywanie przeszkód jest znacznie bezpieczniejsze.

Z uwagi na małe zaludnienie okolicznych terenów, rzeka na prawie całej długości ma pierwszą klasę czystości. Nie spotkamy tu także wielu turystów, jak na innych popularnych szlakach kajakowych.

Spływ kajakowy Łupawą to propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę i nie lubią nudzić się w trakcie płynięcia. Dodatkową atrakcją tego szlaku jest możliwość zorganizowania całodniowej wyprawy do Słowińskiego Parku Narodowego i obejrzenia panoramy wybrzeża Bałtyku ze szczytów najwyższych ruchomych wydm, dochodzących do 40 m wysokości.

Pamiętajcie, że wpłynięcie na jezioro Gardno wymaga pozwolenia dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego (sekretariat @ slowinskipn.pl, www.slowinskipn.pl).
Odnośnie samego jeziora, jego przybrzeżne położenie powoduje, że zazwyczaj jest tutaj wysoka fala i trzeba płynąć pod wiatr, co wymaga dużo siły jak i jest bardzo niebezpieczne.
SUGEROWANA TRASA:
1. Łuawsko - Kozin : 14 km
2. Kozin - Łupawa : 19 km
3. Łupawa - Łebień : 14 km
4. Łebień - Damno : 10 km
5. Damno - Żelkowo : 16 km
6. Żelkowo - Smołdzino/Gardna : 12 km
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE ŁUPAWY:

    Park Krajobrazowy - "Dolina Słupi"
    Rezerwat "Rowokół" (wejście na szczyt Rowokół 115m n.p.m. z panoramą na Morze Bałtyckie)
    Słowiński Park Narodowy
    Kościół z XVII w w Łupawie
    Późnobarokowy pałac z parkiem w Łupawie
    Neogotycki kościół z 1879 r. w Damnie
    Pałac w otoczeniu starego drzewostanu w Damnie
    Ceglany młyn z XIX w ze skansenem wiejskich powozów w Poganicach
    Kościół Świętej Trójcy w Smołdzinie
    Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie (poświęcone przyrodzie parku narodowego)
    Elektrownia wodna Łupawa
    Elektrownia wodna Poganice (udostępniona do zwiedzania)
    Elektrownia wodna Łebień
    Elektrownia wodna Drzeżewo
    Elektrownia wodna Żelkowo (udostępniona do zwiedzania)
    Elektrownia wodna Smołdzino (udostępniona do zwiedzania)

Wieprza

    Start: Trzebielino/Glewnik
    Zakończenie: Darłówko
    Długość rzeki: 130 km
    Długość szlaku: 106 km
    Czas spływu: 6 dni
    Ilość przenosek stałych: 6
    Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki

Wieprza to jedna z najpiękniejszych rzek Pomorza – dzika, malowniczo położona, oferująca liczne bystrza i przełomy. Rzeka ta przepływa przez wspaniałe obszary leśne, urokliwe rozlewiska i starorzecza. Brak zorganizowanych pól namiotowych wynagrodzi Wam dziewicza przyroda. Nad Wieprzą nie trzeba mieć wielkiego szczęścia, aby zobaczyć dzikie zwierzęta podchodzące do brzegów rzeki lub rzadkie ptactwo. Wieprza to rzeka dla koneserów, którzy doceniają cieszę, spokój, samotność na szlaku. Tutaj naprawdę można odpocząć i złapać dystans do codziennych spraw. Zwieńczeniem trudów Wieprzy, bo rzeka to niełatwa, jest możliwość zakończenia spływu na plaży w Darłówku – wypływając poza główki portu poczujecie, że coś Wam się znowu udało!
POŁOŻENIE WIEPRZY:
Wieprza bierze swój początek z niewielkiego Jeziora Białego niedaleko wsi Głodowo na pojezierzu Bytowskim, następnie przepływa przez Wysoczyznę Polanowską i Równinę Słupską, a do morza uchodzi w Darłówku. Wieprza ma pięć większych dopływ, spośród których do spływania nadają się Pokrzwna, Studnica, Reknica oraz Grabowa.
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Szlak Wieprzy dosyć trudny i uciążliwy w górnym i środkowym biegu. Napotkacie tu na liczne zwalone drzewa; konieczne będą także przenoski przy elektrowniach i młynach wodnych. Na tych odcinkach Wieprza nie jest rzeką dla początkujących, chyba, że płyną oni z bardziej doświadczonymi kajakarzami. Dopiero poniżej Korzybia Wieprza staje się trasą łatwą i dogodną nawet dla masowych spływów.

Wieprzą można spływać przez cały rok; nadaje się ona także do spływów zimowych.

Infrastruktura turystyczna nie zachwyca, ale cały czas się rozwija. Są tu dwa zorganizowane miejsca na biwak - w Broczynie i Kawce - czyli w górnym i środkowym biegu. Większość biwaków jest dzika, co stanowi oczywiście niewątpliwą atrakcję tej rzeki, choć wymaga to odpowiedniego przygotowania. Pomimo, że Wieprza przepływa przez Sławno, nie liczcie na wiele, bo nie jest to miasto gościnne dla kajakarzy.
OPIS SZLAKU WIEPRZY:
Proponujemy dwa miejsca, z których możecie dogodnie rozpocząć spływ. Pierwsze znajduje się niedaleko miejscowości Trzebielino przy moście drogowym w Glewniku. Spływa się prawym dopływem Wieprzy, Rzeką Pokrzywną, co wydłuża spływ o jeden dzień (ok. 14 km). Pokrzywna płynie wartko i nie trzeba dużo wiosłować - można poddać się jej nurtowi i radować oczy pięknem otaczającej przyrody. Pokrzywna łączy się z Wieprzą na niewielkiej łące. Następnie po ok. 5 km należy zrobić pierwszy postój w miejscowości Broczyna.

W Broczynie przy moście drogowym znajduje się drugi punkt, z którego możemy rozpocząć swą przygodę na Wieprzy – Parking Mnich. Stąd do ujścia rzeki macie 93 km i 4 dni spływu.

Początkowo Wieprza płynie poprzez piękne lasy liściaste, by dalej zachwycić nas widokiem sosen i świerków wyrastających z dywanu wrzosów i jagodnika. Widok i zapach tych okolic są nieprawdopodobne.

Beztroska podróż zostaje niestety zakłócona pierwszą przenoską w maleńkiej wiosce Biesowiczki, gdzie pieszo musimy ominąć elektrownie wodną. Zaledwie po 3 km dopływamy do drugiej przenoski we wsi Kępka – i znów kolejna elektrownia do pokonania drogą lądową.

Kolejne 3 km doprowadzą Was do miejscowości Kępice – kolejna elektrownia wodna i kolejna przenoska, tym razem dłuższa - licząca 500 m. Jak wiecie, ciągniecie załadowanych kajaków jest uciążliwe, dlatego najlepiej skorzystać z przewózki organizowanej przez tubylców. W Kępicach możemy także rozejrzeć się za noclegiem. Kolejnego dnia dopływa się do Sławna – nocleg najlepiej zorganizować przed lub za miastem.

Wieprza opływa Sławno prawą stroną, jednak do centrum prowadzi kanał młyński przepływający przez pięknie zagospodarowany park. Kanał łączy się z głównym nurtem za miastem – jedna i druga odnoga jest spławna, ale wybierając kanał miejski trzeba uważać na próg wodny przy starym młynie. Kajaki najlepiej spławić tu na pusto.

Na wysokości miejscowości Tyn zaczyna się najpiękniejsza część spływu. Wieprza płynie tu zakolami, zwęża się i przyśpiesza. Wpływając do Darłowa rzeka rozwidla się. Wybierzcie prawą odnogę i wybierajcie – kończycie spływ, czy płyniecie do morza.

Pamiętajcie, że po przenosce kajaków do kanału portowego trzeba zadzwonić do bosmanatu i uzyskać pozwolenie na wpłynięcie do portu i wyjście na morze – za główkami portu można się kierować na prawo lub lewo, kończąc spływ kajakowy na plaży w Darłówku.

Jak widzicie, Wieprza wydaje się niepozorna i odstrasza przenoskami, a jednak warto ją poznać – niektórzy z Was zechcą na nią nawet prędko powrócić.
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE WIEPRZY:

    Stary betonowy most z herbami szlachty pruskiej w Biesowiczkach
    Neogotycki pałac w Biesowicach
    Elektrownia wodna w Biesowicach
    Elektrownia wodna w Kępicach
    Rezerwat ptaków wodnych - "Janiewickie Bagno"
    Sławno - najstarsze miasto w regionie
    Bazylika Wniebowzięcia NMP z 1321 r. w Sławnie
    Kościół gotycki w Starym Krakowie
    Rozsuwany most nad kanałem portowym w Darłówku
    Rejsy z Darłowa do Nekso na wyspie Bornholm
    Park wodny w Darłówku
    Coroczny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych w Darłówku

SUGEROWANA TRASA:
1. Glewnik-Broczyna
2. Broczyna-Kawka
3. Kawka-J.Obłęskie (Kępice)
4. J.Obłęskie-Pomiłowo (Sławno)
5. Sławno - Chudaczewko
6. Chudaczewko-Darłówko Zachodnie


Wierzyca

    Start: J.Wierzysko
    Zakończenie: Stocki Młyn
    Długość rzeki: 156 km
    Długość szlaku: 144 km
    Czas spływu: 8 dni
    Ilość przenosek stałych: 13
    Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki

Wierzyca płynie przez Kociewie, niemniej atrakcyjne niż Kaszuby, a na pewno obfitujące w więcej wspaniałych obiektów: zamków, świątyń i pałaców stojących tuż nad rzeką lub w jej pobliżu. Jeśli dodacie do tego uroki przyrody i samej rzeki: dzikie przełomy, liczne meandry i uroczyskowe zalewy, możecie być pewni, że Wierzyca spełni Wasze kajakowe marzenia. Spływ Wierzycą to prawdziwa wyprawa w nieznane; ten zapomniany przez lata szlak zaoferuje Wam przygodę, w trakcie której poczujecie się niczym dawni pionierzy.

 
POŁOŻENIE I PARAMETRY:
Wierzyca jest lewym dopływem Wisły. Swój początek bierze na Pojezierzu Kaszubskim w rejonie Wzgórz Szymbarskich u podnóża Zamkowej Góry na wysokości 223m n.p.m. Do Wisły uchodzi w Gniewie. 70% biegu Wierzycy przepływa prze Kociewie. Rzeka silnie meandruje i wielokrotnie zmienia swój bieg. Wierzyca należy do bystrych rzek i swoim reżimem przypomina nieraz rzeki górskie. Do najpiękniejszych odcinków Wierzycy należy przełom na południe od Pogódek, częściowo zalesiony fragment od ujścia Wietcisy (koło Czarnocina) do Starogardu Gdańskiego oraz niektóre partie poniżej tego miasta.
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Wierzyca do ujścia Wietcisy (rejon Czarnocina) ma brzegi wysokie, zarośnięte trzciną i niedostępne. Miejscami jest tu głęboka. Odcinek do Starogardu Gdańskiego nie należy jednak do uciążliwych. Od Starogardu rzeka zaczyna znacznie przyśpieszać, a jej brzegi są miejscami zarośnięte łozami - w większość do przepłynięcia bez większego problemu. Rzeka zapewni Wam także sporo przenosek - głównie ze względu na występowanie licznych elektrowni wodnych oraz niskich kładek. Wierzyca jest rzeką o szybkim nurcie i dużym spadku. Jeśli dodacie do tego zwalone drzewa i podwodne głazy, odpowiecie sobie na pytanie, dlatego spływ nie będzie należał do najłatwiejszych. Nie możecie też liczyć na znaki informacyjne, ani ułatwienia w postaci śladów pozostawionych przez poprzednie załogi (ścieżki, przepływy przez sitowie itp.).

Wierzycę z czystym sumieniem polecamy doświadczonym kajakarzom, którzy będą z tych utrudnień wielce zadowoleni.

Z racji tego, że tę atrakcyjną rzekę o dziwo wykreślono na lata ze spisu szlaków kajakowych, baza turystyczna jest tu marnie rozwinięta – na brak przystani nakłada się mała liczba dogodnych dzikich miejsc biwakowych. Każdy nocleg należy zaplanować odpowiednio wcześniej i na długo przed zmrokiem rozpocząć poszukiwania dobrego miejsca. Tak - na Wierzycy trzeba przygotować się na spartańskie warunki. Dlatego rzekę tę polecamy w okresie letnim, kiedy ciepłe noce i temperatura wody są bardziej sprzyjające. Dziewicza przyroda i cisza na pewno wynagrodzą Wam wszystkie niedogodności.
OPIS SZLAKU WIERZYCY:
Spływ kajakowy najlepiej rozpocząć od jeziora Wierzysko w pobliżu Kościerzyny. Trasa do ujścia Wietcisy jest dość szybka i meandrująca. Po drodze miniecie ciekawą wieś Pogódka. Jeśli macie czas, warto poświęcić jeden dzień na spływ Wietcisą, która jest lewym i najdłuższym dopływem Wierzycy (47km). Takie rozwiązanie wymaga jednak zorganizowania dodatkowego transportu.

Etap do Starogardu Gdańskiego należy do meandrujących, a w korycie możecie się natknąć na sporą liczbę dużych głazów! Czekają Was także przenoski i przeszkody w postaci niskich kładek i wystających z koryta konarów.

Etap do Pelplina należy do najbardziej malowniczych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Diabelski Kamień znajdujący się w wodzie – jego obwód ma 8m! Warto także poświęcić jeden dzień na zwiedzanie Pelpina.

Dalsza trasa biegnie do Gniewu, gdzie Wierzyca uchodzi do Wisły. Warto spłynąć do końca, by podziwiać przepiękną panoramę zamku w Gniewie od strony Wisły – wygląda naprawdę niesamowicie. Odwiedźcie także Gniew zwany Kazimierzem Północy. Miasto to ma średniowieczny układ ulic oraz przepiękny gotycki zamek krzyżacki. Gniew jest również znany z bardzo prężnie działającego bractwa rycerskiego (można obejrzeć pokaz). Jeśli odwiedzicie Gniew w lipcu macie szansę natrafić na odbywające się tutaj turnieje rycerskie o międzynarodowej sławie.

Górski charakter Wierzycy powoduje, że często budowano na niej młyny wodne, elektrownie, czy też tartaki. Ciekawostka: łączny spadek czterech elektrowni ma prawie 19 metrów!

Wierzyca nie należy do rzek szczególnie uczęszczanych. Wyprawa będzie miała traperski posmak - górski reżim zapewnia ciekawe przeżycia i zdecydowanie podnosi adrenalinę. Cisza i spokój oraz duża ilość zabytków pozwali Wam spędzić tutaj bardzo przyjemny urlop.

Szlak rzeki Wierzycy polecamy kajakarzom oczekującym ciszy i spokoju oraz lubiącym dzikie biwaki na łonie natury z dala od przejawów cywilizacji.
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE WIERZYCY:

    Elektrownia Czarnocińskie Piece
    Elektrownia Owidz
    Elektrownia Kolincz
    Elektrownia Stocki Młyn
    Ruiny Zamku Kiszewskiego (dostępne z zewnątrz)
    Barokowy Kościół św.Piotra i Pawła z XVIII wieku w Pogódkach
    Starogard Gdański
    Gotycki Kościół w Klonówce
    Katedra w Pelplinie i Biblia Gutenberga
    Zamek w Gniewie


Wda

    Start: Jezioro Wieckie
    Zakończenie: Świecie
    Długość rzeki: 239 km
    Długość szlaku: 196 km
    Czas spływu: 10 dni
    Ilość przenosek stałych: 14
    Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki

 

Dlaczego autostrada? Jest bezpieczna, wygodna i bardzo długa. Przepływa przez wielkie bory, wielkie jezioro, wielki zalew. Odkryje przed Wami krajobrazowe i przyrodnicze uroki Kaszub i Kociewia. A także bobry.
POŁOŻENIE I PARAMETRY:
Wda jest piękną nizinno-leśną rzeką. Jest to lewy dopływ Wisły, do której wpada za Świeciem. Źródła Wdy znajdują się w okolicach Jeziora Wieckiego niedaleko Bytowa. Wda przepływa przez Pojezierze Kaszubskie, przepiękną porośniętą borami Równinę Tucholską i Wysoczyznę Świecką. Jest to jedna z najpiękniejszych rzek nizinnych Polski. Wdę nazywa się również Czarną Wodą, ze względu na jej ciemnobrunatną barwę. Jest to jednak raczej czysta rzeka (II klasa czystości). Wda bywa głęboka – nawet na 1,5 metra. Co więcej, zdarza się, że głębie zaczynają się zupełnie nagle tuż za mieliznami, co może skończyć się kąpielą osoby holującej kajak. Wda pięknie meandruje wśród lasów tworząc bardzo liczne zakola i często zmieniając kierunek. Szlak jest dogodnie położony pod względem komunikacyjnym. Wdę wyróżnia to, że nadaje się ona na spływy kajakowe nawet podczas suszy. Nie spotyka się tutaj problemu zbyt niskiego stanu wody.
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Szlak Wdy jest łatwy, nieuciążliwy i dobry dla rodzinnego pływania. Przeszkody są rzadkie i łatwe do ominięcia. Przenosek jest niewiele. Jest to bezpieczna i mało wymagająca rzeka.

Warunki do biwakowania są rewelacyjne - liczne pola namiotowe, sklepy oraz cała infrastruktura turystyczna. Spokojnie można wybrać się z namiotami i zapasami żywności na jeden dzień – w każdej miejscowości znajdziecie dobrze zaopatrzone sklepy. Szczególnie urozmaiconą bazę turystyczną znajdziecie wokół jeziora Żurskiego i Wdzydze – biwaki, kwatery agroturystyczne. Szlak Wdy jest bardzo popularny, więc należy liczyć się z tym, że niektóre kempingi i pola namiotowe będą zatłoczone.

Jeszcze jedną analogią do autostrady jest doskonałe oznakowanie Wdy – nikt się tu nie zgubi. Duże znaki informacyjne wskazują pola biwakowe, przenoski, miejscowości i kilometraż.
OPIS SZLAKU WDY:
Szlak Wdy należy do najbardziej malowniczych tras kajakowych. Leży w regionie o mniejszym natężeniu cywilizacji, zachwycaj pięknem dzikiej przyrody i cudownych krajobrazów. Większość trasy wiedzie przez Wdzydzki oraz Wdecki Park Krajobrazowy, stworzone specjalnie w celu ochrony nieskażonej przyrody Wdy i jezior wdzydzkich.

Spływ kajakowy można rozpocząć już od Jeziora Wieckiego, ale ten fragment nie należy do najłatwiejszych i szczególnie przyjemnych. Górny odcinek rzeki należy do bardzo kapryśnych i słabo nadaje się do spływu rodzinnego. Jest dobry to fragment dla ludzi lubiących wyzwania. Większość spływów rozpoczyna się od miejscowości Lipusz i kończy się w Tleniu – jest to tzw. „podstawowy” szlak Wdy. Ten odcinek daje się pokonać średnio w ciągu jednego tygodnia, a tym, którzy chcą dotrzeć do ujścia potrzeba jeszcze kolejnych dwóch dni.

Odcinek od Lipusza do Wdzydz jest bardzo uroczy: płyniemy Wdą wspaniale meandrującą wśród pól i łąk. Na tym odcinku wkraczamy na obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Do Wdzydz płynie się bardzo spokojnie, idealnie dla rodzinnego spływu.

Akwen jezior wdzydzkich, nazywany popularnie Kaszubskim Morzem, jest miejscem, gdzie można spokojnie spędzić kilka dni zwiedzając magiczne wyspy i liczne zatoczki. Ważną atrakcją niemal każdego spływu jest zwiedzenie najstarszego w Polsce skansenu – Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Żeby dobrze zwiedzić skansen trzeba poświęcić cały dzień. Koniecznie musicie też skosztować lokalnej kuchni!

Dla tych, co nie mają czasu na dłuższy pobyt nad Kaszubskim Morzem proponujmy przepłynąć się kutrem rybackim z przystani „U Grzegorza” po całym akwenie. Kolejną atrakcją, jakiej nie można pominąć są Kamienne Kręgi – rezerwat archeologiczny w Odrach. Niewątpliwie nie można pominąć tego punktu podczas spływu.
Kolejnym miejscem, w którym warto się zatrzymać i zrobić nocleg, to Czarna Woda. Można tutaj obejrzeć interesującą stałą wystawę „Przyroda Borów Tucholskich”. Tymczasem rzeka cały czas ma przyjazny charakter dla swobodnej, wakacyjnej turystyki kajakowej.

Następną atrakcją na szlaku jest zabytkowy kościół z XVII wieku w Hucie Kalnej. Tuż za miejscowością Błędno wkraczamy w granice Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Od tego momentu mamy do czynienia z najdzikszym i chyba najładniejszym fragmentem Wdy.

Na Wdzie czujny obserwator nieraz zauważy ślady bytowania bobrów. Mieszkają one w żeremiach lub ziemnych norach z podwodnym wejściem. Obecność bobrów zdradzają ścięte do wody drzewa, które urozmaicają kajakarzom spływ.

Spływ Wdą, jak każdy inny, niestety dobiega kiedyś końca - zazwyczaj ma to miejsce w Tleniu.
Ta krótka charakterystyka szlaku Wdy nie oddaje bynajmniej piękna tej rzeki. Musicie sami tu przybyć – Wda to kajakowe „must go!”…
SUGEROWANA TRASA:

    Jezioro Wieckie – Lipusz (16 km)

    Lipusz – Wdzydze Kiszewskie (18 km)

    Wdzydze Kiszewskie – Miedzno (19 km)

    Miedzno – Parcele (23 km)

    Parcele – Młynki (22 km)

    Młynki – Żurawki (24 km)

    Żurawki – Błędno (13 km)

    Błędno – Tleń (23 km)

    Tleń – Leosia (20 km)

    Leosia – Świecie (22 km)

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE WDY:

    Wdzydzki Park Krajobrazowy
    Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
    Rezerwat przyrody "Kamienne Kręgi" w Odrach
    Wystawa „Przyroda Borów Tucholskich” w Czarnej Wodzie
    Dworek z XIX/XX w we Wdeckim Młynie
    XVII wieczny kościół w Hucie Kalnej
    Rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy”

Brda

    Start: Świeszyno
    Zakończenie: Bydgoszcz - Fordon
    Długość rzeki: 239 km
    Długość szlaku: 233 km
    Czas spływu: 10 dni
    Ilość przenosek stałych: 5
    Preferowany sprzęt: jedynki, dwójki, kanadyjki


Brda, zwana także Królową Borowiackich Rzek, to wymarzony spływ kajakowy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Spływ Brdą oferuje wszystko, co najlepsze: jest stosunkowo łatwy do przepłynięcia, świetnie oznakowany szlak, posiada rozwiniętą infrastrukturę w postaci bazy noclegowej i biwaków. Ale najważniejsze jest zupełnie co innego - to, że spływ kajakowy Brdą jest niesłychanie urokliwy. Spływ Brdą, to nie tylko doznania związane z samą rzeką – Brda zaniesie Was na piękne, duże jeziora i poprowadzi przez nieprzebrane lasy. Nowicjuszowi Brda pozwoli zakochać się w kajakach bez pamięci i zmusi by powrócił na nią kiedyś - gdy będzie już starym kajakowym wyjadaczem.
POŁOŻENIE:
Brda jest lewym dopływem Wisły. Większa część jej trasy znajduje się w otulinie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze Brdy to ponad czterdzieści dopływów oraz liczne jeziora. Rzeka ta ma swój początek w Jeziorze Smołowym, a górny odcinek kończy swój bieg wpadając do jeziora Szczytno. Środkowy odcinek Brdy przecina rynnowe jeziora Równiny Charzykowskiej; dalej rzeka biegnie przez Bory Tucholskie, by na koniec dotrzeć do Bydgoszczy i wpaść do Wisły powyżej Fordonu.
TRUDNOŚĆ SZLAKU I WARUNKI BIWAKOWANIA:
Szlak Brdy uważany jest za łatwy. Na trasie napotkamy niewiele przeszkód, dlatego też rzeka ta (a w szczególności jej część środkowa), wprost idealnie nadaje się na spływ rodzinny, lub pierwsze doświadczenia z kajakiem.

Brda jest obecnie bardzo dobrze przygotowana na przyjmowanie kajakarzy. Rozbudowana infrastruktura turystyczna w postaci ośrodków wypoczynkowych, przystani wodnych i prywatnych pól biwakowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkiem jest jedynie górny odcinek Brdy, do jeziora Szczytno - tutaj niezbędny będzie już własny namiot.
OPIS SZLAKU:
Brda to rzeka różnorodna, na której nie sposób się nudzić. Kręta, otulona pięknymi lasami, leniwie meandruje wśród łąk i borów, by za chwilę zamienić się w wartki potok otoczony wysokimi, urwistymi brzegami. Są to powody, dla których Brda stała się rzeką bardzo popularną, niemniej jednak, jest tu wciąż wiele miejsc, które zachwycą Was ciszą i tajemniczością.

Szlak Brdy można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to tzw. odcinek górny - od źródeł do jeziora Szczytno. Jest to etap dla osób lubiących przenoski, przeszkody, dość wąskie koryto i ożywczy szybki nurt. Tutaj napotkamy też dwie stałe przeszkody: jaz zastawkowy i młyn w Starej Brdzie. Przy odrobinie szczęścia można przyuważyć schodzące do brzegów rzeki jelenie, sarny, czy dziki. Przed ujściem do jeziora Szczytno, w liczącym prawie 300 lat bukowym lesie, stanowiącym rezerwat przyrody, znajduje się kilkaset gniazd kormoranów i czapli.

Środkowy odcinek Brdy - od jeziora Szczytno do Zapory w Mylofie, to już zupełnie inna rzeka. Jest to etap najbardziej uczęszczany i momentami może być tłoczno. Rzeka płynie tu szeroko i zazwyczaj spokojnie, dlatego jest to idealny odcinek na spływy rodzinne. Niezaprzeczalną atrakcją tego etapu są malownicze jeziora: Szczytno, Charzykowskie, Długie oraz Łąckie.

Dolny odcinek Brdy - od Mylofu, charakteryzuje się większym spadkiem rzeki - nurt jest tutaj bystry, ale wciąż należy do łatwych z małą dawką adrenaliny. Na tym odcinku, poniżej miejscowości Rytel, rozpoczynają się przepiękne lasy sosnowe, a w okolicy Tucholi trafimy na urokliwy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten zwany jest Piekiełkiem (rezerwat przyrody), a jego zwieńczeniem jest największe i bezsprzecznie najpiękniejsze na całym szlaku, jezioro Koronowskie, otoczone z każdej strony lasem. Zalew Koronowski to dużo "wody stojącej" ale warto je pokonać aby dopłynąć do Bydgoszczy i zakończyć swoją przygodę z Brdą na Wiśle. Przepłynięcie przez Bydgoską Wenecję będzie na pewno dodatkową atrakcją.

Na Brdzie można zaplanować zarówno udany weekend, jak i nawet trzytygodniową wyprawę z eksploracją bocznych dopływów.

Spływ Brdą to kajakowe „must go!” – nie możecie zignorować tej rzeki, bo każdy, kto na niej był, myśli o tym, aby powrócić.
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE:

    Równina Charzykowska
    Bory Tucholskie
    Rezerwat "Przytoń"
    Rezerwat "Osiedle Kormoranów" (39km spływu)
    Zapora wodna w Mylofie
    Ścieżka dydaktyczna "Jelenia Wyspa"
    Wielki Kanał Brdy
    Park dendrologiczny

SUGEROWANA TRASA:

    Świeszyno - Nowa Brda : 25 km
    Nowa Brda - Przechlewo OSIR : 26 km
    Przechlewo OSIR -Małe Swornegacie : 25 km
    Małe Swornegacie -Mylof : 26 km
    Mylof - Woziwoda : 25 km
    Woziwoda - Świt : 24 km
    Świt - Sokole Kuźnica : 20 km
    Sokole Kuźnica - Samociążek : 23km
    Samociążek - Janowo : 15 km
    Janowo - Bydgoszcz (Fordon) : 24 km

Czytany 219 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl