Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kolodionowy | kòlodionowi, kòlodiumòwi (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 27 październik 2020 10:40

Punkt Widokowy Złota Góra

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Położenie punktu

Punkt zlokalizowany jest na Wysoczyźnie Brodnickiej w pobliżu Jeziora Wielkie Brodno, na wysokości około 190 m n.p.m.

Jest on położony bezpośrednio przy skrzyżowaniu dróg Kartuzy - Stężyca i Kartuzy - Ostrzyce. Koło skrzyżowania znajduje się pomnik dla uczczenia bojowników ruchu oporu Pomorza Gdańskiego. Zlokalizowany obok parkingu sprzyja licznemu napływowi turystów. Za pomnikiem w stronę jeziora zbudowana została specjalna platforma, z której można oglądać okolice. Jednakże na skutek zarośnięcia terenów wokół platformy drzewostane, widok z niej jest obecnie silnie ograniczony. Stąd też propozycja przeniesienia platformy na skraj drogi prowadzącej do Ostrzyc. Jest to skraj terenu użytkowanego rolniczo.

 

Opis widoku

Panorama z proponowanego nowego punktu widokowego na Złotej Górze obejmuje sektor 90o - 180o terenu Rynny Ostrzycko - Bukrzyńskiej i Rynny Brodnickiej wraz z otaczającymi je pagórkowatymi wysoczyznami. Od wschodu horyzont zamyka Wysoczyzna Jastrzębiej. W sektorze wschodnim ponad młodnikiem brzozowym rosnącym na stoku rynny, widoczny jest północno - wschodni fragment Wysoczyzny Jastrzębiej z wyraźnymi wzgórzami moren czołowych spiętrzonych, rejonu Ostowo - Ramleje.
Widoczne Jezioro Wielkie Brodno wypełniające dno Rynny Brodnickiej posiada powierzchnię 134,85 ha, przy maksymalnej głębokości 15,7 m i głębokości średniej 7,09 metra.

 

Zagospodarowanie punktu

Położenie punktu niemalże bezpośrednio przy szosie przesądza o jego przeznaczeniu i sposobie zagospodarowania. Proponuje się w rejonie istniejącego parkingu, koło przystanku PKS, drogowskaz drogowy. Sam punkt widokowy należy zlokalizować "na nowo" poprzez nowe usytuowanie platformy - tarasu widokowego. Przy nim proponuje się umieścić tablicę punktu. W okolicy punktu - w przypadku istnienia takiej możliwości - przewidzieć miejsce wypoczynkowe. 

Czytany 587 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 listopad 2020 10:47
Więcej w tej kategorii: « Góra Rowokół - Smołdzino

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 410 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl