Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:miesić | mieszac, rozrabiac (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 01 styczeń 2024 00:00

Jak powstaje rzępiel - warsztaty budowy instrumentu z przedstawieniem i omówieniem jego poszczególnych elementów - podsumowanie projektu

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie podsumował projekt, którego realizacja była możliwa dzięki dotacji z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie "Jak powstaje rzępiel - warsztaty budowy instrumentu z przedstawieniem i omówieniem jego poszczególnych elementów", realizowane w programie MKiDN "Kultura Ludowa i tradycyjna", polegało na zaangażowaniu mistrza budowy rzępieli - ludowego instrumentu basowego strunowego Jerzego Holk-Łebińskiego w realizację warsztatów, w których 4 uczestników poznało od podstaw sztukę wytwarzania tego instrumentu. Uczestnicy odebrali certyfikaty ukończenia warsztatów.


Pan Jerzy prowadzi pracownię lutniczą w Sianowie. Jest jedynym znanym nam współczesnym wytwórcą rzępieli i cenionym w kaszubskim środowisku muzycznym. Każdy z uczestników projektu pod kierunkiem Mistrza uczestniczył w procesie wytwarzania instrumentu. Przebieg warsztatów został utrwalony nagraniem video i wkrótce będzie opublikowany w internecie na naszym kanale YT. Na dzisiejsze spotkanie przygotowana została wystawa tradycyjnych instrumentów z Kaszub. Wystąpili lokalni muzycy prezentując także brzmi rzępiel.
Rzępiel ma walory historyczne, warte przekazu mędzypokoleniowego. To kaszubski instrument wyłącznie wytwórstwa ludowego, mniejszy od kontrabasu, ale większy od wiolonczeli. Rzępiel był na Kaszubach pierwotną wersją basów (basetli), a jego budowa wyróżniała się następującymi elementami:
- 3 struny o stroju G,A,d
- pudło rezonansowe z prostych desek
- tylna płyta płaska, tylko wierzchnia płyta lekko wypukła
- otwór rezonansowy w kształcie owalu
- deska kołkowa zamiast komory i główki .
Na Kaszubach ze względu na ograniczoną dostępność do tradycyjnego instrumentu, rzępiel zastępowana jest przez kontrabas czterostrunowy produkowany fabrycznie. Niegdyś ten instrument budowali zwykle wiejscy stolarze i chłopi w czasie wolnym od pracy, najczęściej zimą. Boczki oraz płytę spodnią wykonuje się z drewna liściastego, a płytę wierzchnią ze świerku lub sosny. Podstrunnnicę i szyję wykonuje się z drewna orzecha lub czereśni, buka, gruszy albo czeremchy. Wysokość całkowita rzępieli to 124 cm.


Projekt jest dopełnieniem cyklu warsztatów budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych: diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny i ryńczyka zrealizowanych przez GOKSIR Chmielno w latach 2017-2022.

Galeria

{gallery}3460{/gallery}
Czytany 860 razy Ostatnio zmieniany sobota, 27 styczeń 2024 12:31
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl