Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:legacja | pòselstwò, pòsélëzna (sł. Jan Trepczyk)
poniedziałek, 03 sierpień 2020 22:23

Pielgrzymowanie z Giewontu na Kaszuby

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Pielgrzymowanie z Giewontu na Kaszuby Pielgrzymowanie z Giewontu na Kaszuby

Ponad 50 rowerowych pielgrzymów stanęło na starcie XII Pielgrzymki z Zakopanego aż do Helu. Głównym celem podróży jest kaszubskie sanktuarium Królowej Morza w Swarzewie. Po drodze – jak co roku – wstąpią do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie oraz do innym wielkich polskich miejsc pielgrzymkowych, takich jak Łagiewniki i Jasna Góra.

Wszystko zaczęło się od historycznej pielgrzymki Kaszubów w 2006 roku. Wówczas około 800 Kaszubów pod przewodnictwem ks. prof. Jana Perszona dotarło na Giewont, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. Było to tak podniosłe i niepowtarzalne wydarzenie, że Górale postanowili w kolejnym roku „odwzajemnić się” pieszą pielgrzymką d Swarzewa. Przybyło ich około 80. Wtedy zdecydowano, że w kolejnych latach będą pielgrzymować na rowerach.

Początek zawsze jest na mszy w kościele św. Krzyża w Zakopanem u podnóża Giewontu. Tym razem pojawił się tam wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Eugeniusz Pryczkowski wraz z małżonką. Uroczyście przekazał egzemplarz swej nowej książki „Królowa Morza” o sanktuarium swarzewskim. Wziął też udział w corocznym marszu na Giewont, by pod krzyżem pomodlić się z rowerzystami o szczęśliwą podróż.

Wyjazd, już na rowerach, nastąpił w kolejnym niedzielnym dniu (2 sierpnia) spod sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach wraz z błogosławieństwem jego kustosza. Po ponad 20 kilometrach, u Królowej Podhala w Ludźmierzu, odbyła się uroczysta msza święta.

- Życzę wam dobrej podróży. Zawieźcie najlepsze pozdrowienia dla Kaszubów – podkreślał pod koniec ceremonii obecny tam prezes Związku Podhalan, Andrzej Skupień.

Prezes otrzymał od przedstawiciela Kaszubów nową książkę o jednej z ważnych inicjatyw kulturalnych ZKP, Festiwalu Filmów Kaszubskich. Natomiast kustosz sanktuarium obdarowany został „Królową Morza”.

- Od lat łączy nas przyjaźń. Wyrazem tego jest wiele wspólnych wspaniałych inicjatyw. Ta rowerowa pielgrzymka jest jedną z nich. Niech Królowa Podhala, Kaszub i Morza wspiera was w tej podróży. Do ùzdrzeniô w Swôrzewie na Kaszubach – mówił Eugeniusz Pryczkowski do wszystkich licznie zgromadzonych wiernych w bazylice ludźmierskiej, a zwłaszcza do pielgrzymów.

Po mszy pielgrzymi na czele z prezesem Związku Podhalan i wiceprezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapalili znicze przy pomniku św. Jana Pawła II. Pielgrzymka dotrze do Swarzewa w niedzielę 9 sierpnia. O godz. 11. odbędzie się w sanktuarium uroczysta msza święta, po czym góralscy rowerzyści wyruszą do Helu, gdzie zakończą swoje pielgrzymowanie przez całą Polkę, od krzyża na Giewoncie do Kopca Kaszubów.

(jd)

Czytany 902 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 sierpień 2020 13:01

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl