Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kanibalski | kanibalsczi, lëdożérsczi (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 20 lipiec 2020 12:37

Powitanie Ks. Bpa Ryszarda Kasyny na odpuście w Sianowie, 19.07.2020 r.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kościół w Sianowie Kościół w Sianowie fot. Aleksander Kostuch @2020

Urodzony przed stu laty Jan Paweł II powiedział w 1987 roku w Gdyni: Drodzy Bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o Waszej tożsamości. Was wszystkich, Wasze rodziny i wszystkie Wasze sprawy składam u stóp Matki Chrystusa, czczonej w wielu sanktuariach na tej ziemi, a zwłaszcza w Sianowie i Swarzewie.

Te słowa stały się wkrótce podwaliną wchodzenia języka kaszubskiego do liturgii mszy świętej. Wymienienie dwóch głównych kaszubskich sanktuariów maryjnych było dla nas Kaszubów punktem zwrotnym, by spojrzeć w głąb własnej duszy, w głębię swej tożsamości tak bardzo związanej z tradycją chrześcijańską, etosem pracy, trwania i przywiązania do rodzinnej ziemi przesiąkniętej potem i krwią naszych przodków. Są to wartości nieprzemijające, od których nie można odstąpić, o które zawsze należy dbać, a jeśli trzeba - bronić. Ich podwaliną, szczególnym znamieniem tych wartości, jest w naszym przypadku język kaszubski, który u stóp Królowej Kaszub najszlachetniejszego nabiera brzmienia.

Tczëwôrtny Ksãże Biskùpie! Jan Paweł II rzekł téż do nas w 1999 rokù w Sopòce: Trzëmôjta z Bògã wiedno! „Wiedno” znaczi w kòżdi chwilë i w kòżdim placu. „Wiedno” doticzi kòżdégò i przed kòżdim. Żlë Bóg wiedno je na pierszim môlu, tej wszëtkò – wiedno – je na swòjim môlu. Ta zasada - téż wiedno - je aktualnô i w czasach baro trudnëch, jaczich na ti zemi nie felało w dzejach i tim barżi w czasach dobrëch. Chcemë tej wiedno trzëmac z Bògã i z Kòscołã przez niegò ùstanowionym. Jakò wiceprzédnik Zrzeszeniô Kaszëbskò-Pòmòrsczégò, w miono téż przédnika Jana Wërowińsczégò – a téż jakò syn ti swiónowsczi parafii – chcã rzec Bóg zapłac Waszi Ekscelencji za stałé bëcé na tim dlô nas tak swiãtim môlu i wspiéranié nas wiedno i na wiedno w trzimanim z Bògã i Kaszëb Królewą.

Czytany 1085 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 lipiec 2020 12:49

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Plac zabaw - Garcz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 363 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl