Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:margrabia | margraf, pògrańczny (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 11 lipiec 2020 00:00

Konkurs Kaszëbsczé Karaoke - Mają chwat do piesni

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Konkurs Kaszëbsczé Karaoke "Chwat do piesni” Konkurs Kaszëbsczé Karaoke "Chwat do piesni”

Ten pomysł wypłynął w czasie pandemii. Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, organizator wielu wydarzeń o charakterze muzycznym, wspólnie z dyrekcją SP im. J. Trepczyka w Miszewie przeniósł Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka na jesień. W tej sytuacji podjął się organizacji zdalnego Konkursu Kaszëbsczé Karaoke „Chwat do piesni” (pl.: zapał, talent do piosenki). Nawiązuje on do konkursu organizowanego już w latach wcześniejszych. Przygotowano go jednak tak, by w pełni można było wykonać zadania w zaciszu własnego domu.

Najważniejsze są cele konkursu. Przede wszystkim – jak mówi sam jego tytuł – chodzi o promocję kaszubskiej piosenki. Po wtóre materiały te mają być przydatne do nauki języka kaszubskiego w szkołach, co w czasie pandemii ma szczególny walor. Konkurs ma także uczyć języka i pobudzać młodzież i dorosłych do poznawania małej ojczyzny oraz generalnie wspierać popularyzację kultury kaszubskiej.

Organizator zapewnił do każdej pracy dziesięć zdjęć, które niejako miały się stać wizytówką teledysków. Pozostałe trzeba było wykonać lub pozyskać z internetu. Jako podstawę prac wykorzystano utwory z płyt kompaktowych wydanych przez part w Baninie. W tym zakresie oddział od lat wiedzie prym na całych Kaszubach. Wydał już siedem płyt z nowymi piosenkami: 1. Zespołu Spiéwné Kwiôtczi - „Òd se cos dac”, „Cél daleczi” i „Mój tusk”, 2. Młodzëznë „Wiedno Kaszëbë”, 3. Oratorium Sianowskie, 4. Weroniki Ceynowy (Pryczkowskiej) „Dwie stegnë” i „Żegnôj swiat całi”. Part wsparł też powstanie kilku innych, np. „Zeza wiôlgą wòdą. Beyond the Great Water”. Materiału posiada zatem na wiele lat, którym chętnie też dzieli się z innymi, zwłaszcza z nauczycielami języka kaszubskiego.

Efektem zdalnego konkursu jest dwanaście udanych prac. Jedną – pozaregulaminową – wykonała prezes partu Elżbieta Pryczkowska.

- Chciałam sama się nauczyć, by móc wykorzystać te umiejętności w pracy z dziećmi. Przy okazji jest to piękna promocja naszego języka. Z taką formą łatwiej dociera się do uczniów – mówiła na zakończenie Festiwalu Filmów Kaszubskich prezes i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchomiu.

Jury pod przewodnictwem scenarzysty fimowego Mirosława Piepki przyznało dwie główne nagrody (finansowe) dla Julii Parczewskiej z Parchowa i Dawida Machalewskiego z Banina. Te trzy teledyski zaprezentowano przed liczną widownią, która nagrodziła je rzęsistymi brawami. Inne pokazywano także tuż przed rozpoczęciem festiwalowej gali.

Konkurs jest bardzo udaną formą promocji kaszubszczyzny wśród młodzieży i dorosłych. Pozostawia konkretne efekty, które szybko stają się trwałym elementem dalszej edukacji. Wszystkie są udostępnione na stronie internetowej zkpbanino.pl. Nie ulega wątpliwości, że idea ta będzie kontynuowana w kolejnych latach. (jd)

Czytany 608 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 21:43

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pod Lipą Anna i Jerzy Król
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 350 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl