Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dozowanie | dôwkòwanié, dozowanié, miarkòwanié (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 12 lipiec 2020 21:23

Album podsumowujący dziesięć FFK

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Okładka podsumowująca finał X Festiwalu Filmów Kaszubskich Okładka podsumowująca finał X Festiwalu Filmów Kaszubskich

Na finał X Festiwalu Filmów Kaszubskich ukazał się piękny album zawierający blisko 200 zdjęć z dziesięciu edycji cyklicznej imprezy. Ujęto w nim nawet zdjęcia z trzech seansów jubileuszowego festiwalu. Ponadto opisano w nim wszystkie pokazy, także prezentowane filmy oraz okoliczności powstania i przebiegu tego ważnego kulturowego wydarzenia. Zaprezentowani są także liczni bohaterowie seansów. Część z nich już nie żyje. Niezapomniane pozostaną spotkania z bohaterskim uciekinierem z Auschwitz Kazimierzem Piechowskim, filmowcem i teatrologiem Krzysztofem Wójcickim, czy kaszubskim działaczem oddanym idei 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty Marianem Hirszem i wieloma innymi postaciami.

Książka wydana jest w pięknej kolorowej szacie. W jej podsumowaniu odnotowano: Festiwal Filmów Kaszubskich jest już imprezą ważną dla całego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które powinno zabiegać o jego należytą promocję i oprawę. Niewiele jest bowiem cyklicznych wydarzeń, które w tak skuteczny sposób promują kaszubskie wartości, idealnie wpisując się w idee organizacji. Mógłby także rozwijać się w innych ośrodkach regionu. Do tego trzeba jednak większego zaangażowania lokalnych władz samorządowych i partów ZKP. Impreza przyciąga ludzi. Przyciągnęłaby także nowych członków oddziałów i to zwłaszcza młodszej generacji.

Autorem opracowania jest dr Eugeniusz Pryczkowski. Wydano je w oparciu o projekt grantowy wsparty przez Urząd Gminy w Żukowie i Ośrodek Kultury i Sportu. Od lat ideę festiwalu wspiera też restauracja „Mùlk” z Dariuszem Labuddą na czele, w której odbywa się większość filmowych seansów. (jd)

Czytany 549 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl