Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kapelan | ksądz, kapelón (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 02 lipiec 2020 00:00

Film o kaszubskiej duszy

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Film o kaszubskiej duszy Film o kaszubskiej duszy

- Bardzo ładna muzyka – komentowała prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, Elżbieta Pryczkowska, odnosząc się do filmu Piotra Zatonia „Kaszuba Remus”.

Ten półtoragodzinny fabularny obraz powstał w ubiegłym roku. Pandemia nieco przeszkodziła w jego promocji. Jednak obecność na X Festiwalu Filmów Kaszubskich, w przestronnej sali Centrum Kultury „Spichlerz” w Żukowie, ukazała w pełni jego blask i ogromne zaangażowanie twórców.

- Bardzo się cieszę, że mogę go tu pokazać. Tu jest widownia, która w pełni może go odebrać - podkreślał P. Zatoń, autor kilku filmów kaszubskich.

Film rzeczywiście nie jest łatwy w odbiorze dla widza nie znającego kultury kaszubskiej, zwłaszcza powieści „Żëcé i przigòdë” Aleksandra Majkowskiego, w której królewianka uosabia język kaszubski, zaś zapadły zamek – nasze dzieje i ruch regionalny. W tym działaniu przeszkadzają trzy potworne zmory: strach, trud i najgorsza z nich - niewarto.

- Jestem pod dużym wrażeniem – mówił burmistrz Wojciech Kankowski. Na pewno podobne refleksje towarzyszły wielu obecnym na widowni, którzy sowicie oklaskiwali film, mimo że niektóre impresje wydawały się nazbyt długie. Może właśnie dzięki temu udało się pokazać krasę wielu zakątków Kaszub, a także różne oblicza zwyczajów i bogactwo kaszubskiego śpiewu prowadzonego w filmie przez chór „Discantus” z Gowidlina.

Na pokazie obecny był prezes ZKP Jan Wyrowiński, który rozdał legitymacje nowym członkom oddziału w Baninie – organizatora imprezy. Otrzymali je Maria Jolanta Karweta oraz dwie nauczycielki języka kaszubskiego Grażyna Recław i Barbara Czaja. Z kolei Aleksandra Uchman poprosiła o deklarację członkowską. Wielkim walorem festiwalu są też zorganizowane dyskusje, jak i swobodne rozmowy przy kulinariach regionu. Tym razem przygotowały je panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu. (jd)

 

Czytany 962 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 lipiec 2020 12:07

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

  • Kategoria: Rutki
  • Odsłon: 45

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 163 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl