Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:graniczyć | grańczëc (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 26 czerwiec 2020 00:00

W pandemii ZKP Banino z nowymi inicjatywami

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W pandemii ZKP Banino z nowymi inicjatywami W pandemii ZKP Banino z nowymi inicjatywami

W Centrum Kultury „Spichlerz” w Żukowie odbyło się Walne Zebranie Ogólne Członków Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Powiązanie było z drugą projekcją w ramach Festiwalu Filmów Kaszubskich.

Najważniejszym punktem było podjęcie uchwały zatwierdzającej merytorycznie i finansowo ubiegły rok. Part w Baninie ma osobowość prawną i status organizacji pożytku publicznego. To nakłada na organizację dodatkowe sprawozdania, które są przedkładane do instytucji samorządowych i rządowych.

- W ubiegłym roku udało się zrealizować wszystkie ważne zadania. Były to między innymi: Festiwal Filmów Kaszubskich, Festyn Kaszubski, funkcjonowanie zespołów artystycznych „Spiéwné kwiôtczi” i „Mùlczi”, szkoły haftu w Miszewie i Baninie, Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka, wanoga na Warmię oraz szereg innych. Większość z nich oparta była o granty pozyskane z Urzędu Gminy w Żukowie, a także ze Starostwa Powiatowego w Kartuzach – referował działalność partu wiceprezes Witold Szmidtke. Po rekomendacji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Ryszarda Ustowskiego jednomyślnie podjęto stosowne uchwały.

Miłym akcentem było przekazanie Medalu Zaślubin Polski z Morzem, który odebrał na sobotniej Radzie Naczelnej ZKP w Pucku drugi wiceprezes partu Ludwik Breza. Przekazał go na ręce prezes Elżbiety Pryczkowskiej. Wręczono także trzy nowe legitymacje członkowie dla Urszuli i Mariusza Wojowskich oraz Sławomira Króla. Tymczasem kolejne trzy osoby złożyły deklaracje wstąpienia w szeregi organizacji.

Mimo trwającej pandemii aktywność oddziału nie zmalała, choć musiała zostać nieco zweryfikowana. Nie odbyły się coroczne Konkursy Pieśni im. J. Trepczyka w Miszewie (przełożony na jesień) oraz „Òd se cos dac” w Baninie. Za to podjęto realizację płyty kaszubskich pieśni kościelnych. Nagrania są już gotowe. Wykonawcą jest Weronika Ceynowa. Pieśni są przeznaczone do użytku kościelnego, podobnie jak Księga Modlitw Wiernych, która także wkrótce się ukaże. Z działań wydawniczych oddziału pojawią się wnet dwie publikacje książkowe. Będzie to: tomik sonetów „Płomiéń miłotë” oraz album 10. edycji Festiwalu Filmów Kaszubskich, który – choć znacznie frekwencyjnie ograniczony – odbywa się wzorem minionych dziewięciu lat.

Tymczasem zupełnie nową inicjatywą jest I Kôrba Kaszëbskô. Będzie to seminarium o charakterze naukowym, które odbędzie się 1 lipca o godz. 16. na sali Centrum Kultury „Spichlerz” w Żukowie. Ma rozpocząć badania nad problemem rugowania języka kaszubskiego w szkołach w okresie komunizmu. Jak bardzo poruszający jest to temat łatwo się przekonać po coraz liczniej pojawiających się wpisach internetowych, nie tylko już – jak dawniej – anonimowych. Sympozjum jest otwarte. Zapraszamy każdego, kto chciałby się podzielić swoimi doświadczeniami lub po prostu poznać realia szkolne tamtych czasów, z którymi musiały borykać się kaszubskie dzieci. Swoją obecność zapowiedzieli już naukowcy związani z Uniwersytetem Gdańskim oraz prezes ZKP Jan Wyrowiński.

Jan Dosz

 

Czytany 525 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 lipiec 2020 11:54

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Footgolf Przywidz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 383 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl