Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kochanek | mùlk (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 03 maj 2020 17:30

Film "Swiónowskô nasza Matinka"

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Książka Eugeniusza Pryczkowskiego "Swiónowskô nasza Matinka" Książka Eugeniusza Pryczkowskiego "Swiónowskô nasza Matinka"

3 Maja na antenie TV TRWAM ukazał się film „Swiónowskô nasza Matinka”. Był on kilkakrotnie na Kaszubskim Festiwalu Filmów, także kilka razy przez Telewizję Gdańsk. Pierwsza emisja odbyła się w znakomitym czasie o godz. 17:30, powtórka o 00:30.


Jest to film dokumentalny o dziejach sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie zrealizowany tuż przed złotym jubileuszem koronacji cudownej figury. Pokazano w nim dzieje cudownej figury, ujęto oryginalne - szczęśliwie odnalezione - zdjęcie filmowe z koronacji w 1966 roku, szeroko przedstawiono współczesny kult cudownej figury, zwłaszcza ruch pielgrzymkowy i majestat jakim otaczana jest przez ludzi młodych pragnących wstępować w związki małżeńskie. Madonna jest bowiem często zwana też Patronką Pięknej Miłości.
Znaczną część filmu zajmuje kul Madonny u Kaszubów w Kanadzie, dokąd dwa miesiące przed złotym jubileuszem udała się grupa Kaszubów z repliką cudownej figury. W filmie pokazana jest uroczystość jej wprowadzenia do kościoła.

Czytany 1807 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 maj 2020 10:38

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl