Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mediator | jednôcz, rozsądca, mediatór (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 16 czerwiec 2013 15:03

Florian Cenôwa

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Florian Cenôwa (1817 – 1881) ùrodzył sã w Sławòszënie kòle Pùcka, doktór medicynë, òjc kaszëbsczégò regionalizmù. Założił pierszé kaszëbsczé pismiono „Skôrb kaszëbskò – słowińsczi mòwë”. Swòjim dzejanim wëznacził czerënk rësznotë kaszëbsczi i rozwiju jãzëka kaszëbsczégò. Je téż òjcã lëteraturë kaszëbsczi.

 

 

 

 

Florian Ceynowa

Budziciel ruchu kaszubskiego

W miesiącach letnich, z myślą o stałych czytelnikach i o turystach, którzy coraz liczniej odwiedzają Kaszuby, prezentować będziemy sylwetki wybitnych ludzi w historii kaszubskiej ziemi.

Budzicielem regionalizmu kaszubskiego był Florian Ceynowa, urodzony 5 maja 1817 roku w Sławoszynie w powiecie puckim, w rodzinie chłopa Wojciecha Ceynowy. Uczył się w gimnazjum chojnickim, potem studiował we Wrocławiu. Tam związał się z Towarzystwem Literacko - Słowiańskim. Tytuł doktora medycyny uzyskał w Berlinie. W 1843 warszawskie czasopismo opublikowało jego teksty: "Wiliô Nowégò Rokù" i "Szczodrôczi", które uznawane są za początek literatury kaszubskiej.

Największym dziełem Ceynowy jest "Skôrb kaszëbskò - słowińsczi mòwë", na który złożyły się artykuły publikowane w piśmie o takimż tytule. Pisał je mieszkając i pracując jako lekarz w Bukowcu koło Świecia. Za życia był krytykowany, jego praca nie znajdywała uznania. Ceynowa chciał zahamować germanizację Kaszubów przez pokazanie piękna i ożywienie języka kaszubskiego. Słusznie uważał, że to jest jedyna droga do obronienia słowiańskiej tożsamości przed naporem germańskim. Dlatego własnym sumptem wydawał książki po kaszubsku w stworzonej przez siebie ortografii. Do dziś niektóre jej cechy funkcjonują w pisowni literackiego języka kaszubskiego. Niemcy traktowali to działanie jako wrogie suwerenności ich państwa, natomiast Polacy niesłusznie widzieli w podkreślaniu statusu językowego kaszubszczyzny, dążenie do narodowej separacji. Florian Ceynowa zmarł 26 marca 1881 w Bukowcu. Pochowany jest w sąsiednim Przysiersku. Po  śmierci jego trud - choć w zupełnie inny sposób - kontynuował utalentowany literacko Hieronim Derdowski.

(EP)

Czytany 7546 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 marzec 2015 10:15

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

U Chłopa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl