Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:ciżba | cëżba, klema, cësnina, pchawica (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 25 lipiec 2013 13:25

WIZYTA PREZYDENTA RP IGNACEGO MOŚCICKIEGO NA POMORZU W 1927 R.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydent Ignacy Mościcki, Krasnobród-Podzamek, 7 VII 1934 r. Prezydent Ignacy Mościcki, Krasnobród-Podzamek, 7 VII 1934 r. Źródło: http://www.archiwum.zam.pl, Prezydent podczas uroczystości poświęcenia sanatorium im. śp. Michaliny Mościckiej. Fotografię przekazała do Archiwum p. Maria Meysztowicz ze Szczecina.

Po zamachu majowym dokonanym przez Marszałka Józefa Piłsudskiego z 12 maja 1926 r. Prezydent RP Stanisław Wojciechowski nie zgadzając się z decyzją Marszałka podał się do dymisji.

Jego następcą został rekomendowany przez J. Piłsudskiego prof. chemii Ignacy Mościcki (1867 – 1946), który został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe Prezydentem RP 1 czerwca 1926 r.. Sprawował ten urząd przez 2 kadencje, do wybuchu drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 r..

Gdy w dniu 17 września 1939 r. na terytorium Polski walczącej z Niemcami hitlerowskimi wkroczyły od wschodu oddziały sowieckie, Prezydent Mościcki oraz rząd polski opuścili Polskę i udali się do Rumuni. Tam prezydent został internowany i 30 września 1939 r. zrezygnował z urzędu prezydenta. W grudniu przedostał się do neutralnej Szwajcarii, gdzie zmarł w 1946 r.. W 1993 r. jego zwłoki sprowadzono do Polski i spoczęły w Warszawie.

Dla nas ciekawostką jest fakt, z którego możemy być dumni, że jego następcą na stanowisku Prezydenta RP na Uchodźctwie został wcześniejszy wojewoda pomorski z lat 1936 - 39 Władysław Raczkiewicz (był prezydentem w latach 1939 – 1947).

Zanim jednak tak się stało, w rok po objęciu urzędu Prezydent prof. Ignacy Mościcki odbył wizytę na Pomorze (cyt. Księga pamiątkowa X lecia Pomorza…, s. 85 - 86). W dniu 31 lipca 1927 r. przybył do Bydgoszczy owacyjnie witany na granicy województwa pomorskiego przez władze z wojewodą pomorskim z tytularnym gen. bryg. Kazimierzem Młodzianowskim oraz miejscową ludność.

O godz. 20.30 Prezydent wraz z małżonką udali się samochodem do Torunia. Tam na Pl. 18 Stycznia odebrał raport dowódcy kompanii honorowej i przeszedł przed jej frontem, a potem wysłuchał przemówienia powitalnego prezydenta miasta Torunia Bolta. Po powitaniu z kwiatami przez dzieci i kobiety pomorskie Prezydent wsiadł do powozu zaprzężonego w cztery konie i otoczony szwadronem honorowym ułanów wśród gromkich okrzyków ludności zgromadzonej na ulicach odjechał do mieszkania wojewody, gdzie zamieszkał. Wkrótce przed Prezydentem przedefilowały miejscowe towarzystwa przysposobienia wojskowego i organizacje społeczne z orkiestrami i pochodniami oraz straż pożarna na przystrojonych wozach.

W poniedziałek, 1 sierpnia odbyło się uroczyste nabożeństwo w kościele św. Jana, podczas którego do Prezydenta przemówił ks. biskup Stanisław Wojciech Okoniewski.

Później Prezydent udzielał audiencji w sali posiedzeń magistratu.

We wtorek, 2 sierpnia rano Prezydent odjechał do Grudziądza do Centralnej Szkoły Jazdy, a potem do Grupy celem zwiedzenia obozu ćwiczebnego. Tam odebrał defiladę oddziałów 16 dywizji pomorskiej.

Następnego dnia, w środę, 3 sierpnia Prezydent z małżonką wyjechał do Pelplina i Starogardu. Podczas dalszego pobytu Prezydent odwiedził Skarszewy, Gdynię, wybrzeże, Puck, Wejherowo, Kartuzy, Kościerzynę, Gniew, Chojnice, Gródek, Tucholę, a w sobotę, 6 sierpnia powrócił do Warszawy.

Nas może też cieszyć mało znany fakt, że bratanek Prezydenta RP Ignacego Mościckiego był ostatnim przed wybuchem wojny światowej nadleśniczym Nadleśnictwa Kartuzy. Stanowisko to objął w 1931 r. i sprawował je do 1939 r.. Był inżynierem leśnikiem. Gdy wybuchła wojna służył jako kpt. w 8 dywizjonie żandarmerii Wojska Polskiego. Trafił do niewoli sowieckiej i w 1940 r. i w wieku 40 lat został zamordowany w Charkowie (sprawa katyńska).

 

 

Norbert Maczulis

Czytany 8092 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 sierpień 2013 11:16
Norbert Maczulis

Zapraszam na stronę portalu Szwajcaria-Kaszubska.pl gdzie można przeczytać moje publikacje.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (do 30 kwietnia 2015), Norbert Maczulis

Mój profil na fb.com/norbert.maczulis

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

U Chłopa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 188 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl