Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:masarz | rzeznik, flészer (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 13 październik 2019 22:22

Jan Trepczyk i Aleksander Labuda - Zaproszenie i informacja o odsłonięciu obelisku pamięci w Stryszej Budzie.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W ti wsë wëchòwelë sã wiôldżi Zrzeszińcë

Sënowie Kaszëbsczi Zemi

pisarze i redaktorzë „Zrzeszë Kaszëbsczi”

załóżcë Zrzeszeniô Regionalnégò Kaszëbów

Jan Trepczik

i

Aleksander Labùda

Strëszô Bùda, 8.09.2019 r.

Jan Trepczyk

Urodził się 22 października 1907 roku w Stryszej Budzie w rodzinie Jana i Berty z d. Hebel. W 1926 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kościerzynie i podjął pracę w Kartuzach. Po roku przeniesiony do Miszewa, gdzie przez siedem lat był kierownikiem szkoły. W tym czasie pod wpływem Aleksandra Majkowskiego i Aleksandra Labudy zajął się kaszubszczyzną. Należał do grona założycieli Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów. Jako poeta zadebiutował w 1930 roku w gdyńskiej „Chëczë Kaszëbsczi”, następnie związał się „Gryfem Kaszëbsczim” i „Zrzeszą Kaszëbską”. Za kaszubską działalność skierowano go do Rogoźna Wielkopolskiego. Na początku wojny powrócił do Sianowa. Zatrudnił się w Urzędzie Gminy Sianowo. Po wojnie pracował jako nauczyciel w Wejherowie. Swoje publikacje drukował w „Echu Ziemi Wejherowskiej”, „Kaszëbach”, „Pomeranii” oraz w licznych antologiach. Był współzałożycielem Zrzeszenia Kaszubskiego i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Podczas koronacji Matki Boskiej na Królową Kaszub 4 września 1966 r. Trepczyk, w podziękowaniu za ten akt, wygłosił płomienną mowę w jezyku kaszubskim. Wówczas napisał też słynną później pieśń „Kaszëbskô Królewô”.

Trepczyk był poetą, kompozytorem, leksykografem. Jest autorem dziesięciu publikacji zwartych, w tym „Kaszëbsczégò piesniôka”, „Lecë chòrankò”- zbioru pieśni z nutami, tomików wierszy „Odecknienié” i „Ukłôdk dlo dzôtk”. Dziełem jego życia jest dwutomowy „Słownik polsko-kaszubski”. Uznawany jest za najlepszego poetę w historii literatury kaszubskiej. Za wielkie dokonania został odznaczony Medalem Stolema i Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 3 września 1989 roku. Pochowany jest w Wejherowie. W 2004 r. jego imię nadano Szkole Podstawowej w Miszewie.

Aleksander Labuda

Urodził się 9 sierpnia 1902 roku w Mirachowie w rodzinie Antoniego i Antoniny z d. Ruchniewicz. Wkrótce rodzina przeniosła się do Stryszej Budy. Jego ojciec był listonoszem. W 1916 roku ukończył szkołę podstawową. Cztery lata później wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego w Kościerzynie, gdzie spotkał się z młodokaszubą Leonem Heyke. Między innymi pod jego wpływem zainteresował się tematyką kaszubską. Maturę zdał 15 lipca 1923 roku. Prawdziwy zwrot w życiu Labudy nastąpił po spotkaniu z doktorem Aleksandrem Majkowskim. Od tego czasu postanowił wyłącznie pracować dla Kaszub i kaszubszczyzny.

W 1929, wraz z Janem Trepczykiem, założył Zrzeszenie Regionalne Kaszubów. Był przywódcą trzeciego pokolenia regionalistów kaszubskich nazwanych Zrzeszińcami, wydających organ „Zrzesze Kaszëbskô”. Jest najznakomitszym felietonistą kaszubskim. Swoje felietony podpisywał pseudonimem „Guczów Mack”. Opublikowano je w zbiorach: „Kąsk do smiéchu” (1971), „Zupa z krëszków” (1971), „Kukuk” (1974) i „Chochołk” (1979). W 1992 roku wydano je wszystkie razem pod wspólnym tytułem „Guczów Mack gôdô”. Jest też autorem „Zasad pisowni kaszubskiej” (1939), „Słowniczka kaszubskiego” (1960), oraz „Słowôrza kaszëbskò-pòlsczégò. Słownika polsko-kaszubskiego” (1982). Ten drugi ukazał się już po śmierci A. Labudy, która nastąpiła 24 października 1981 roku. Pisarz pochowany został w Strzepczu. W 1998 r. miejscowa szkoła podstawowa otrzymała imię pisarza.

Większość dzieł A. Labudy ukazała się pośmiertnie. W 1996 roku wydano jego wiersze w zbiorze „Kaszëbsczim jesmë lëdã”. Później ukazały się: trzytomowe dzieło „Ewanielskô spiéwa” (2002 i 2005), „Bògòwie i dëchë naj przodków” (2008), „Z czôs Swiãtopôłka Bëlnégò” (2012) oraz powieść „Òstatny sąd Mirochòwie” (2015).

Czytany 955 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Muzeum Hymnu Narodowego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl