Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:klapa | klapa, wiekò, przëkriwk, zakriwk (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 23 sierpień 2018 18:41

Najpiękniejsze legendy Kaszub - Sprzeczka braci

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W okresie panowania polskich starostów majątki Kokoszki i Leźno (w oryg. Kokoschken i Gross Leesen – N. M.), w powiecie ziemskim gdańskim, nie posiadając granicy, należały do jednego szlachcica (Na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego z 29 czerwca 1919 r. została tam utworzona granica – granica państwowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Wolnym Miastem Gdańsk (1919 – 1939).). Po jego śmierci obaj synowie, który odziedziczyli te dobra, chcieli utworzyć brakującą granicę. Umówili się, że obaj wyjdą o tej samej porze dnia ze swych miejscowości i w miejscu spotkania ustanowią granicę.
Jeden z braci wyszedł jednak wcześniej, aby zająć więcej ziemi. Drugi z braci zauważył to kłamstwo i wpadł w wielką złość. Po długiej kłótni i bijatyce, ten chciwy brat został zabity. Aby uczcić pamięć zabitego brata, drugi brat głęboko żałując braterskiej śmierci, wystawił na granicy wysoki kamienny pomnik. On stoi jeszcze dzisiaj pewnie na szosie Gdańsk – Kartuzy pod Kokoszkami i jest znany (Dzisiaj pomnik jest zniszczony. W 1945 r. wygnany, ale urodzony 22 marca 1902 r. w Karthaus – Kartuzach niemiecki pastor Wilhelm Reinhold Brauer pisał w swojej książce: „ … Wędrowcu| Módl się za nasze dusze, gdyż ty też jesteś śmiertelny|…”. Por.: Karthaus und sein Kloster „Marienparadies”. Ein „Bildband” zum Heimatbuch des Kreises Karthaus, Hrsg W. Brauer, Salzburg 1980, s. 63.) każdemu wędrowcowi. Na ceglanej podstawie stoi figura z piaskowca przedstawiająca św. Nepomucena w duchownym stroju z ozdobami zakonnymi i czapce. Na frontowej ścianie na tablicy w poważnym tonie widoczny jest napis w języku łacińskim i polskim, pod którym jest data 1729. Jako pomnik jest wybrana postać św. Nepomucena, gdyż także i on przeżył niesprawiedliwość. Granica jednak nie przebiega obecnie pośrodku obu posiadłości.

Czytany 790 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 sierpień 2018 18:42
Norbert Maczulis

Zapraszam na stronę portalu Szwajcaria-Kaszubska.pl gdzie można przeczytać moje publikacje.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (do 30 kwietnia 2015), Norbert Maczulis

Mój profil na fb.com/norbert.maczulis

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dwa mieszkania wakacyjne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 172 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl