Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 14 maj 2018 06:15

Lęborski recital Weroniki Pryczkowskiej

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Lęborski recital Weroniki Pryczkowskiej Lęborski recital Weroniki Pryczkowskiej

Lęborska Biblioteka Publiczna była gospodarzem recitalu Weroniki Pryczkowskiej - studentki III roku musicalu na Akademii Muzycznej w Gdańsku, która pod koniec ubiegłego roku wydała debiutancką płytę "Dwie stegnë".

Na muzyczny wieczór złożyły się głównie kaszubskie utwory z nowej płyty, ale także po jednym angielskim i polskim. Łącznikiem pomiędzy dwiema częściami koncertu były dwie nowe piosenki zespołu "Spiéwné kwiôtczi" o tytułach "Łakòta" i "Szorem". Wykonały je Małgosia Laskowska i Ola Chustak. Dziecięcą grupę uczy właśnie bohaterka lęborskiego spotkania.

Wieczór zakończyła piosenka "Swiãti Janie Pawle" napisana przez Eugeniusza Pryczkowskiego do muzyki Jerzego Stachurskiego z okazji kanonizacji papieża św. Jana Pawła II. Piosenkę zaśpiewali wspólnie Weronika i Andrzej Wenta, solista Zespołu Regionalnego "Frantówka" oraz wokalistki tego zespołu. Pod koncercie można było nabyć nową płytę.

- To był bardzo sympatyczny wieczór - mówiła Regina Szczupaczyńska z ZKP w Lęborku, jedna z głównych organizatorek spotkania. - Pamiętam Weronikę, gdy jako mała dziewczynka, występowała w Lęborku. Bardzo się cieszę, że rozwija się jej talent - podkreślała.

Fragmenty jej występów w programie "Rodnô Zemia" zostały zaprezentowane na telebimie. Zaczynała w wieku pięciu lat w zespole "Dzôtczi Rodny Zemi", w którym m. in. występowała także Natalia Szroeder, dziś znana gwiazda polskiej estrady.

Spotkanie prowadził Eugeniusz Pryczkowski, tata Weroniki i autor tekstów z jej płyty, która została zrealizowana w ramach projektu pod nazwą "Młodzi realizują swój język w poezji, pieśni i filmie", wspartego finansowo przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Partnerem projektu było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Serdeczne podziękowania dla tych instytucji, a także dla organizatorów dzisiejszego recitalu, czyli Biblioteki Publicznej w Lęborku z jej znakomitą szefową Zosią Biskupską, dla ZKP w Lęborku z oddanym i zasłużonym dla kaszëbizny Ryśkiem Wentą oraz równie oddaną Renią Szczupaczyńską - podkreślał prowadzący.

Gośćmi recitalu byli głównie mieszkańcy Lęborka. Wśród nich burmistrz miasta Witold Namyślak z małżonką. Przyjechali także poeta Marian Kwidziński z Białogardu, rzeźbiarz Bogusław Szczygieł z Łęczyc oraz inni miłośnicy kaszubskiej piosenki współczesnej. (jd)

 

 

Weronika Witosława Pryczkowska urodziła się w 1996 roku w Gdańsku, w którym mieszkała do piątego roku życia, kiedy to wraz z rodziną przeprowadziła się do Banina.Od dziecka na co dzień posługuje się językiem kaszubskim. Była członkiem grup artystycznych: kaszubskich “Dzôtczi Rodny Zemi”, “Spiéwné kwiôtczi”, “Młodzëzna” oraz ogólnopolskich “To i owo” i “Tylko Ty”, w którym śpiewa do dziś. Z kaszubskimi grupami nagrała płyty: “Piesnie Rodny Zemi”, “Òd se cos dac”, “Cél daleczi” i “Wiedno Kaszëbë”. Występowała w telewizyjnych lekcjach “Gôdómë pò kaszëbskù” w programie “Rodnô Zemia” Telewizji Gdańsk, później w programie “Spiéwné uczbë” w Telewizji Wybrzeże, a obecnie w “Gôdómë pò kaszëbskù” Twojej Telewizji Morskiej.

Studiuje na III roku Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim, kierunek musical. Występowała na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Koninie, Bułgarii. Brała udział w programie Must be the music.

Czytany 636 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 15:38

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl