Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kalenica | wiéchrzowanié, wiéchrznica (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 09 sierpień 2016 20:38

W Baninie zmiana i... kontynuacja

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
6 sierpnia 2016 w Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie 6 sierpnia 2016 w Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie

Błyskawicznie upłynęło sześć lat dwóch kadencji prezesury Witolda Szmidtke w Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbyło się 6 sierpnia.

Minioną kadencję cechowała kontynuacja działań z poprzedniej kadencji, a właściwie z wszystkich lat działalności ZKP Banino, począwszy od roku 2002. Konsekwentnie organizowano sprawdzone wydarzenia, podejmowano także nowe inicjatywy, odpowiadając na społeczne zapotrzebowanie. Do najnowszych należały koedycja książek "Serce miec", "Król Kaszubów - Karol Krefft" i ostatnia "Swiónowskô nasza Matinka". Ostatnie znaczące przedsięwzięcia to zorganizowanie wyjazdu kaszubskiej grupy do Kanady, konferencji naukowej o sanktuarium Królowej Kaszub w 50-tą rocznicę Jej koronacji czy Konkursu dziecięcych zespołów folklorystycznych "Òd se cos dac" w nowej szkole w Baninie. O tych, a także o wszystkich pozostałych inicjatywach napisano w specjalnym liście do członków oddziału.

- To jest sprawdzona praktyka. Wydarzeń w całej kadencji było około 100. Są to wszystko znaczące imprezy, począwszy od Festiwalu Filmów Kaszubskich, a skończywszy na promocjach książek, czy spotkaniach z pisarzami. Nie sposób ich tu wyliczać. Każdy może je dokładnie przeanalizować dzięki pismom, które regularnie wysyłamy do członków - sprawozdawał Witold Szmidtke. Walne zebranie doceniło też działania udzielając jednomyślnie absolutorium całemu Zarządowi.

- Baro serdeczno chcemë pòdzãkòwac za tã wiôlgą robòtã i żëczëc dalszich bëlnëch sukcesów na kaszëbsczi niwie - dziękowała w imieniu wszystkich członków oddziału Bogumiła Ropel, składając wraz z Patrycją Kwidzińską i Agnieszką Kąkol wiązankę kwiatów na ręce ustępującego prezesa.

O aktywności świadczy też fakt, że stale zwiększa się liczba członków. Na zebraniu Zenon Hewelt z Głównej Komisji Rewizyjnej i W. Szmidtke wręczyli pięć nowych legitymacji: gimnazjalistom Kamilowi Szmidtke i Julianowi Pryczkowskiemu, radnemu Andrzejowi Karczewskiemu, sołtysowi Pępowa Rafałowi Banitowi i Marii Goldmann-Stenzel.

- Na te wszystkie działania składa się praca wielu członków oddziału. Zauważają to także inne, nadrzędne, instytucje. Dla przykładu redakcja miesięcznika "Pomerania" nagrodziła  wyróżnieniem "Skra Ormuzdowa" Elżbietę Pryczkowską, współautorkę podręcznika do nauki kaszubskiego w gimnazjum. Z kolei aż dwóch naszych Członków otrzymało Nagrody Starosty Kaszubskiego „Perły Kaszub". Są to Dariusz Labudda za stworzenie restauracji „Mùlk” i jej kaszubski charakter oraz za całokształt twórczości kompozytor i poeta Jerzy Stachurski - dodawał Witold Szmidtke.

Na nowego prezesa zgłoszono jedyną kandydaturę Elżbiety Pryczkowskiej, którą jednomyślnie wybrano na to stanowisko.

- To jest wielki zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i wyzwanie . Nasz oddział jest jednym z największych w całej organizacji. Liczy 230 członków. Pragnę wszystkich podziękować, który doprowadzili go do takiego rozmachu. Na sukces oddziału składa się praca wszystkich członków, zarówno tych, którzy pomogą ustawić krzesła na spotkanie lub upieką ciasto na festyn, jak i tych, którzy finansowo włączają się, na przykład w wydanie płyt naszych zespołów czy książek. Naszej organizacji będę chciała przewodzić w duchu kontynuacji - podkreślała nowa prezes.

Zebranie wybrało też nowy zarząd. Ze względu na wielkość partu zdecydowano, by jego skład był maksymalnie duży, na jaki pozwala statut organizacji. Do zarządu weszli: Aneta Bielewicz, Marek Biłanicz, Ludwik Breza, Albin Bychowski, Mirosława Groth, Jerzy Komkowski, Dariusz Labudda, Lucyna Reiter-Szczygieł, Bogumiła Ropel, Eugeniusz Pryczkowski i Witold Szmidtke. Z kolei do Komisji Rewizyjnej weszli Szymon Jancen, Marek Serkowski i Ryszard Ustowski. Zebranie wybrało też 11 delegatów na Walny Zjazd Delegatów ZKP, które odbędzie się w grudniu br.

Jan Dosz

Czytany 2581 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 sierpień 2016 21:34

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

U Chłopa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 235 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl