Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:Kalifornia | Kalifórniô (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 09 styczeń 2016 10:15

Na remusowej stegnie

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Remusowi Krąg Remusowi Krąg

Promocja twórczości Stachurskiego i Pryczkowskiego

 

Spotkanie opłatkowe "Remusowego Kręgu" w Borzestowie zdominowane zostało promocją tomiku wierszy Jerzego Stachurskiego "Lustro rzeki" oraz śpiewnika "Serce miec", zawierającego blisko sto piosenek napisanych wspólnie z Eugeniuszem Pryczkowskim.

- Dziś gościmy dwóch stolemów kaszubszczyzny, autorów wielu książek pisanych po kaszubsku i polsku. Podobnie jak Remus naświetlają nam drogę zachowania naszej tożsamości - mówił Brunon Cirocki, koordynator spotkań.

Stachurski jest absolwentem Akademii Muzycznej, poetą i kompozytorem, autorem sztuk scenicznych. Wydał tomiki: Të pòkazëją na mnie (1980), Droga (1984), Gwiazdki (1985), Procesje (1997), Naczynia połączone mowy (2005). Obok pieśni i piosenek Stachurski jest także autorem dużych form wokalno-instrumentalnych (Przodkowo 1991, Jastrë1992) oraz muzyki do 134 przedstawień, zrealizowanych  w teatrach w całej Polsce, które były wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Meksyku, Rosji (dwa przedstawienia w Teatrze Obrazcowa w Moskwie), Hiszpanii, Finlandii, Pakistanie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Los Angeles). Wiele z jego utworów spopularyzowanych zostało w kaszubskim magazynie telewizyjnym "Rodnô Zemia". Stachurski jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Za swą działalność uhonorowany został wieloma nagrodami.

- Miałem w swoim artystycznym działaniu szczęście współpracować z wieloma wybitnymi twórcami. Przez to moja muzyka od wielu lat obecna jest w dziesiątkach teatrów w kraju i za granicą. Ogromną satysfakcję sprawia mi twórczość kaszubska. Z Kaszubami ściśle związane jest moje życie. Po wielu latach mieszkania w Gdańsku osiadłem w Czeczewie, czyli krainie mego dzieciństwa - wspominał kompozytor.

Podczas spotkania nauczycielka z Czeczewa Lucyna Reiter-Szczygieł prezentowała na telebimie próbki znaczących dokonań artysty, pokazano także teledyski kilku kolęd obecnych także na antenie Telewizji Wybrzeże. Jedną z nich o tytule "Wilijné żëczbë" zaśpiewano wspólnie bezpośrednio przed połamaniem się opłatkiem. (jd)

Czytany 2159 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 19:21

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agro-Dorota
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 161 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl