Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mufla | mùfla (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 02 luty 2016 17:48

Danuta Stenka znów zachwyciła kaszubską publikę

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Danuta Stenka Danuta Stenka

Młodzież z żukowskiego Gimnazjum i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Trepczyka, a także uczniowie z Czeczewa spotkali się z wybitną aktorką rodem z Kaszub Danutą Stenką. Związane było to z wielkim wydarzeniem Verba Sacra - Modlitwy Katedr Polskich, które zawsze na początku roku odbywa się w Wejherowie.

Stenka jest jedną z najwybitniejszych polskich aktorek. Wychowała się w Gowidlinie w powiecie kartuskim. Jej aktorska kariera rozpoczęła się od Studium Aktorskiego w Gdyni, potem przez Szczecin, Poznań do Warszawy. Obecnie jest aktorką Teatru Narodowego. Od trzynastu lat czyta fragmenty Biblii w języku kaszubskim w Wejherowie.

- Podczas tego projektu tak naprawdę nauczyłam czytać po kaszubsku. Poznaję też głębię słowa natchnionego, co dla mnie jest również bardzo ważne - wyznaje wybitna Kaszubka.

Jej prezentacja w pierwszy dzień lutego Księgi Wyjścia w tłumaczeniu równie wybitnego Kaszuby o. prof. Ryszarda Adama Sikory z Poznania, było niedoścignionym majstersztykiem.

- Zwróciłem uwagę, może bardziej niż zwykle, na jej wymowę kaszubską: staranny akcent, głębokie czytanie dwugłosek typu ò i ù, naszych specyficznych głosek ã, ô, ë, é. Przecież to musi mieć wpływ na wzrastanie poczucia dumy z kaszubszczyzny, przyciągania do tego języka ludzi młodych, co zresztą było bardzo widoczne w wejherowskiej kolegiacie Św. Trójcy. No i ten niemilknący aplauz, radość na twarzach, westchnienia: "było pięknie", "co za uczta duchowa" - stwierdził po wydarzeniu Stanisław Janke - znakomity poeta kaszubski z Wejherowa.

Pomysłodawcą projektu jest Przemysław Basiński. W początkowym wystąpieniu powiedział on, że tegoroczna VS dedykowana jest pamięci prof. Jerzego Tredera, który wspierał ten projekt swoją wiedzą lingwistyczną od wielu lat.

Dla młodzieży uczącej się języka kaszubskiego spotkanie z tak wielką osobowością jest niesamowitym przeżyciem. Aktorka sama często zachęca, by uczyć tego języka w szkole. Cieszy się, że są w tym zakresie pewne postępy. Również podobnie dopinguje tej sprawie Maciej Miecznikowski, który wykonywał wokalne partie solowe do akompaniamentu i muzyki znakomitego Cezarego Paciorka. Wszyscy oni są Kaszubami stojącymi na samym szczycie artystycznych możliwości w swoich dziedzinach. Swoją postawą dają najlepszy przykład, zwłaszcza dla młodych, ale także dla ich rodziców i nauczycieli. (jd)

Czytany 2699 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Galeria Pępowo
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 153 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl