Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:diabeł | diabeł, diôbéł, diacheł, diôcheł, diôblin, diôchlin, czart, czôrt, biés (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 31 maj 2020 14:16

Szkoła Podstawowa w Szymbarku

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szkoła Podstawowa w Szymbarku

Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły parafialnej w Szymbarku datuje się na rok 1720. Od tego czasu szkoła przeszła wiele zmian. 25 czerwca 1984 na patrona szkoły wybrano Juliusza Kraziewicza - założyciela kółek rolniczych. 6 października 1984 miała miejsce uroczystość nadania imienia szkole i odsłonięcia tablicy pamiątkowej. 1 września 1995 odbyła się gminna inauguracja roku szkolnego 1995/1996 i uroczyste otwarcie oraz poświęcenie nowego budynku szkoły. Dwa lata później oddano do użytku salę gimnastyczna i siłownię. 25 maja 2002 roku wręczono szkole podstawowej sztandar, na którym można przeczytać słowa patrona Juliusza Kraziewicza: "Jeszcze nie znałem na świecie nikogo, co by żałował, że nauczył się czytać, pisać i rachować..." 20 października 2003 roku szkoła otrzymała certyfikat: "Szkoła z Klasą" Nasza szkoła znajduje się w najwyżej położonej miejscowości na Pojezierzu Pomorskim, u stóp Wieżycy - ponad 300 m n.p.m. Otacza nas Kaszubski Park Krajobrazowy. Wiążą się z tym nasze zainteresowania ekologią. Współpracujemy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i bierzemy udział w wielu konkursach przyrodniczych. W naszych programach wiele miejsca zajmuje także edukacja kulturalna, nauka szacunku dla dziedzictwa kulturowego regionu, wychowanie odpowiedzialnego obywatela. W szkole działa zespół folklorystyczny Marzebionci. Tradycją szkoły jest organizowanie, co roku Szymbarskich biegów przełajowych dla uczniów klas 0-III ze wszystkich szkół w gminie. Umożliwiamy dzieciom naukę języka angielskiego już od klasy pierwszej. Podczas wakacji w budynku naszej szkoły działa schronisko młodzieżowe.

 

Czytany 365 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 153 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl