Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kamienny | kamienny, kamianny (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 14 styczeń 2023 22:58

Nowy hymn i dumne zwycięstwo

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Nowy hymn i dumne zwycięstwo Nowy hymn i dumne zwycięstwo

- Znakomicie przygotowana i przeprowadzona była to uroczystość. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział – nie krył zadowolenia Zbigniew Byczkowski, od lat aktywny działacz Komisji Edukacji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Reżyserem całości była dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, Elżbieta Pryczkowska. Ona podjęła też inicjatywę, by wystąpić w ogólnopolskim konkursie Edukacyjnym „Podziel się historią. Niepodłegła 104”. Tuż przed Bożym Narodzeniem dotarła informacja o zajęciu przez szkołę 1. miejsca, co okazało się znakomitym sukcesem. Na potrzeby konkursu powstał film „Kaszubi dla wolnej Polski”, w którym zaprezentowali się uczniowie klasy III. Jego prezentacja była ważną częścią szkolnej akademii. Po niej wręczono sprzęt edukacyjny o wartości ok. 5 tysięcy złotych. Dokonał tego osobiście Adam Bieńkowski, jeden z inicjatorów konkursu, który przybył do Tuchomiu aż z Zawiercia.
- Jesteśmy urzeczeni waszym filmem. Zarówno tematyka Zaślubin Polski z Morzem, wykonanie, udział dzieci mówiących po kaszubsku oraz pomysł realizacyjny wraz z montażem tak zafascynowały jurorów, że werdykt był oczywisty. Poza trzema nagrodami przyznano także ponad sto wyróżnień – wyjaśniał wiceprezes śląskiego stowarzyszenia Centrum Rozwoju Lokalnego.
Wynik konkursu jest chlubą dla Gminy Żukowo, czego nie krył włodarz Gminy Żukowo podkreślając, że szkoła w Tuchomiu  stała się obecnie w pełni sercem wsi.
- Znakomicie promuje też naszą gminę. Ta konkursowa praca pokazuje, że Kaszubi są znakomitymi Polakami, patriotami. Dokonaliśmy w historii wielkich rzeczy, dlatego warto to pokazywać na arenie kraju, za co serdecznie dziękuję twórcom filmiku – podkreślił  burmistrz Wojciech Kankowski.
Burmistrz wziął udział także w uroczystej inauguracji nowego hymnu szkoły. Pieśń nosi tytuł „Chãc do ùczbë”. Autorem muzyki do słów Eugeniusza Pryczkowskiego jest Jerzy Stachurski, który nie krył wzruszenia po znakomitym, bardzo dostojnym i temperamentnym odśpiewaniu tej pieśni przez tuchomskie dzieci.
- Jestem niezwykle dumny, że mogłem tu wnieść swoją cegiełkę do kreowania głównych symboli tej szkolnej społeczności. Napisanie muzyki sprawiło mi dużą radość, a jeszcze większą jej pierwsze wykonanie. Teraz wiem, że ta pieśń dobrze wpisuje się w specyfikę placówki – mówił znany kompozytor.
Uroczystość pięknie ubogaciły występy szkolnego zespołu „Mùlczi” oraz tradycyjnych gwiżdży. (jd)

Galeria

{gallery}3325{/gallery}
Czytany 829 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl