Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:lasek | lôsk (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 06 styczeń 2020 00:00

Święto Trzech Króli

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego - Święto Trzech Króli, po kaszubsku - Swiato Pańsczégo Objawieniô - Trzech Królów.

Ponad dwa tysiące lat temu miało miejsce wydarzenie nazywane - epifania, czyli ukazanie się, objawienie Boga na Ziemi w postaci wcielenia. Objawieniu towarzyszyły zmiany na niebie. Pojawiła się kometa.  Jak głoszą dawne przekazy, w tym czasie trzej wędrowcy, być może mędrcy starożytni, nazywani często królami, Kacper, Melchior i Baltazar,  wiedzeni jej blaskiem dotarli do Betlejem, gdzie w stajence zamieszkała Święta Rodzina z małym Jezusem. Trzej Królowie, symbolizujący różne narodowości oddali hołd Dzieciątku i ofiarowali mu swe dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do jednej z pierwszych, które obchodził Kościół Chrześcijański. Kościół Katolicki kontynuuje tą tradycję. W wielu miejscowościach na pamiątkę Objawienia odbywają się procesje i tzw. Orszaki Trzech Króli.

W powiecie kartuskim również świętuje się ten dzień. W 2016 roku kartuski orszak wyruszył z Kościoła Św. Kazimierza, przy kartuskim rynku. 

Czytany 3150 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 styczeń 2020 22:34
Administrator

Redakcja

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dąb Wybickiego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 151 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl