Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mszalny | mszalny, mszowi (sł. Jan Trepczyk)
poniedziałek, 20 lipiec 2015 00:00

Biskup poświęcił replikę Królowej Kaszub dla Kanady

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Biskup poświęcił replikę Królowej Kaszub dla Kanady Biskup poświęcił replikę Królowej Kaszub dla Kanady Biskup poświęcił replikę Królowej Kaszub dla Kanady

Podczas podniosłych uroczystości odpustowych u Królowej Kaszub w Sianowie, 19 lipca br., została poświęcona replika z przeznaczeniem dla Kaszubów Kanadyjskich. Aktu tego dokonał - na prośbę Kaszubów wyrażoną przez kustosza sanktuarium ks. Eugeniusza Grzędzickiego - biskup diecezjalny pelpliński, Ryszard Kasyna.

- Kaszubi w Kanadzie zachowali swoją kulturę i język. Podtrzymują coraz żywsze kontakty z kaszubską ojczyzną swych przodków - podkreślił ordynariusz pelpliński.

Poświęcenie odbyło się przy obecności około 20 tysięcy uczestników odpustu. Blisko 6 tysięcy z nich przybyło do Sianowa pieszo w licznych pielgrzymkach. Na przykład po raz pierwszy samodzielnie szło ponad dwustu pielgrzymów z Kamienicy Królewskiej. Najdłuższą trasę pokonali pątnicy z Miastka, a także z nadłebskiego Smołdzina. Poświęcona została także druga replika, która trafi do rodziny spod Kartuz.

Replikę cudownej figury wyrzeźbił kaszubski artysta ludowy, Czesław Birr z Mściszewic. Jest darem dla braci za wielką wodą. Uroczyste ofiarowanie figury nastąpiło 5 lipca. Dar od całej społeczności kaszubskiej wręczyli na ręce ich lidera Davida Shulista: kustosz sanktuarium ks. Eugeniusz Grzędzicki, Danuta Kobiela - prezes ZKP w Sianowie, Artur Jabłoński, dwoje dzieci z kaszubskich kolonii odbywających się w Starej Hucie oraz Eugeniusz Pryczkowski. Cała inicjatywa zrodziła się w gronie członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.

Na początek maja przyszłego roku planowany jest wyjazd delegacji kaszubskiej do Kanady. Wówczas organizowany jest tradycyjny festyn Kashub Day. Podczas uroczystości nastąpiłaby uroczysta instalacja figury w kościele NMP w Wilnie, centralnej świątyni Kaszubów kanadyjskich.

(jd)

Czytany 2714 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 lipiec 2015 22:19

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Jejmościna & Spa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

  • Kategoria: DRAMA
  • Odsłon: 128

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 171 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl