Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mapoznawstwo | mapòznôwstwò, kartoznôwstwò (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 16 grudzień 2014 13:29

Kaszubskie Noble wręczone

Autor:  Adrian Watkowski
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku 10 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia „Kaszubskich Nobli”, jak popularnie nazywa się Medale Stolema. Laureatkami jego XLVII edycji zostały Wanda Kiżewska i Bożena Ugowska.


Wanda Kiżewska z Czyczków koło Brus  należy do najstarszych z dotychczas wyróżnionych tą nagrodą osób. Niedawno ukończyła 95 lat i nadal aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu kulturalnym. W toku swojej długoletniej działalności doprowadziła do powstania Domu Kultury w Czyczkowach, gdzie wystawiała liczne kaszubskie sztuki teatralne.

Pytana przez nas o receptę na siły mimo tak podeszłego wieku odpowiada:

Najważniejsza jest chęć do działania. Jak zaczęło się w młodym wieku, to człowiek pozostaje aktywnym do końca.

Mało jest osób w regionie dla których Kaszuby są równoznaczne ze słowem pasja. Należy do nich Bożena Ugowska, czego dowodem jest jej szeroka wiedza na temat języka i kultury kaszubskiej. Mógł się o tym przekonać każdy, kto uczestniczył w lektoracie języka kaszubskiego organizowanego przez Klub Studencki Pomorania na Uniwersytecie Gdańskim.

Pytana przez nas o źródła fascynacji regionem, twierdzi że:

Przyczynili się do tego moi koledzy i koleżanki, z którymi działałam w Klubie Studenckim Pomorania. Dzięki nim poczułam, że nie jestem sama w moich zainteresowaniach Kaszubami.     

Uroczystość wręczenia Medali uświetnił występ Julii Szczypior – finalistki kaszubskiego idola i Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”. 

Medale Stolema przyznaje od 1967 roku Klub Studencki Pomorania. Wyróżnienie te otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do promocji Pomorza i Kaszub. Laureatami tej nagrody byli m.in. Guenter Grass, Tadeusz Gocłowski czy Danuta Stenka. 

 

 

 

Czytany 2155 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 styczeń 2015 18:07

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel Kiston
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 326 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl