Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kastorowy | bòbrowi (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 25 czerwiec 2014 00:00

Pomorańskie Ścinanie Kani w Łączyńskiej Hucie

Autor:  Autorami zdjęć są: Adrian Watkowski, Wioleta Dejk i Brygida Michalewicz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Adrian Watkowski

Spotkanie pokoleń na Ścinaniu Kani

 

W noc świętojańską w sobotę 21 czerwca przy checzy w  Łączyńskiej Hucie Klub Studencki Pomorania zorganizował obrzęd Ścinania Kani. Tradycja ta nawiązuje do ludowej obrzędowości symbolizującej zerwanie ze złem jak i utworu Jana Karnowskiego pod tym samym tytułem. W uroczystości tej wzięło udział wielu dawnych członków i sympatyków Pomorani. Należał do nich  Stefan Rambiert, który w latach 70 – tych był prezesem Klubu. Dla niego Ścinanie Kani to powrót do lat młodości.

 Dla naszego pokolenia tradycja ta stanowiła alternatywę dla oficjalnych obchodów i świąt w PRL – u. Pozwalała nam wtedy oderwać się od smutnej rzeczywistości, wyrazić własną niezależność w stosunku do władz.

Pod wieczór, gdy wszyscy podzielili się rolami i kat, w którego rolę wcielił się gospodarz checzy Mateusz Łącki dokonał symbolicznego ścięcia nadszedł czas wspólnej zabawy przy ognisku. Podczas niej można było podyskutować, zjeść kiełbaskę czy też wspólnie zaśpiewać tradycyjne polskie i kaszubskie pieśni. Satysfakcji z sobotniego spotkania nie kryła Anna Selke, gospodyni checzy.

Najważniejsze jest to, że na tej imprezie mogli się spotkać zarówno obecni jak i starsi Pomorańcy. Mogliśmy wysłuchać dużo ciekawych opowiadań i anegdot z dawnych lat. Służyła temu wspaniała atmosfera, jaka udzieliła się wszystkim podczas zabawy.

Następnie Ścinanie Kani w Łączyńskiej Hucie już za rok.

Czytany 3719 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 grudzień 2014 13:37

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl