Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kler | kler, ksãża, kapłanowie (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 15 listopad 2014 17:57

MAMY LAUREATÓW XLVII EDYCJI MEDALI STOLEMA

Autor:  Adrian Watkowski
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Bożena Ugowska Beata Kąkol 6 Bożena Ugowska Beata Kąkol 6

Wanda Kiżewska i Bożena Ugowska zostały tegorocznymi laureatkami Medali Stolema za 2014 r. Obydwie wyróżnione są szeroko znane ze swej społeczno – kulturalnej działalności na Pomorzu. 

Wanda Kiżewska urodziła się w 1919 r. we wsi Czyczkowy. Od lat młodzieńczych była związana z działalnością społeczną. Początkowo udzielała się w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Żeńskiej w Brusach i Czyczkowach. Po II wojnie światowej aktywnie włączyła się w odbudowę lokalnego życia kulturalnego. Z jej inicjatywy doszło do powstania Domu Kultury w Czyczkowach. Pracując tam jako instruktor teatralny, doprowadziła do wystawienia wielu regionalnych sztuk kaszubskich, w tym „Gdzie jest Balbina” Anny Łajming. W 1978 r. Wanda Kiżewska założyła Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Zaboracy". Teatr Obrzędu Ludowego "Zaboracy" w 2013 r. obchodził jubileusz 35 - lecia działalności. Jednocześnie prowadziła w Czyczkowach teatr lalkowy.
Pasją Wandy Kiżewskiej od zawsze była praca z młodzieżą, czego wyrazem było powstanie kółka fotograficznego, którego prace można podziwiać w kronice wiejskiej. Poza tym doprowadziła do powstania w Czyczkowach kółka haftu kaszubskiego.
Działalność Wandy Kiżewskiej spotkała się z powszechnym uznaniem, czego dowodem było przyznanie jej Złotego Krzyża Zasługi i tytułu Zasłużonego Obywatela Gminy Brus.
Mimo podeszłego wieku nadal aktywnie uczestniczy w miejscowym życiu społeczno - kulturalnym.
Kaszuby od zawsze były pasją Bożeny Ugowskiej, czego dowodem jest jej szeroka wiedza na temat języka i kultury kaszubsko - pomorskiej. Wyrazem tego jest jej aktywne członkostwo w Radzie Języka Kaszubskiego. W swoim dorobku posiada również liczne korekty, przekłady kaszubskich tekstów i publikacji. Tworzy także poezję w języku kaszubskim.                                                                                                                                   Bożena Ugowska prowadziła również kursy języka kaszubskiego dla Klubu Studentów "Jutrznia" w Pelplinie i w ramach organizowanego przez Klub Studencki Pomorania lektoratu dla studentów na Uniwersytecie Gdańskim.
Bożena Ugowska jest aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, zasiada w jury konkursu im. M. Stryjewskiego oraz szkolnych i lokalnych konkursach Rodny Mòwë, Czëtaniô Remùsa i innych. Wszyscy którzy zetknęli się z Bożeną Ugowską znają ją jako osobę, która zawsze służy pomocą i wsparciem innym, nie oczekując nic w zamian.                          Medale Stolema od 1967 roku przyznaje Klub Studencki Pomorania.
„Kaszubski Nobel” przyznawany jest osobom, instytucjom i organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pomnożenia dorobku i osiągnięć kultury Kaszub i Pomorza.

Uroczysta gala wręczenia Medali Stolema odbędzie się dnia 10 grudnia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Czytany 2392 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 styczeń 2015 18:24

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 177 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl