Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:głupieć | głëpiec, barchniec (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 17 listopad 2023 09:13

„Strzał w plecy” strzałem w dziesiątkę

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wywiady z Kaszubami okresu II wojny światowej Wywiady z Kaszubami okresu II wojny światowej

„Strzał w plecy. Szos w chrzebt” obejmuje trzydzieści obszernych wywiadów z Kaszubami okresu II wojny światowej. Większość z nich to żołnierze, którzy przymuszeni byli przywdziać mundur Wehrmachtu i walczyć we wrogiej armii. Stąd – o ile tylko pojawiła się taka okazja – uciekali do wojsk polskich dowodzonych przez gen. Stanisława Maczka lub  gen. Władysława Andersa. Tak czy inaczej wszędzie byli źle traktowani, poniżani, spychani do roli mięsa armatniego. Również doświadczenia kobiet ujętych w książce są bardzo okrutne.


- Prezentowana książka jest niezwykle ważna. Przede wszystkim z tego względu, że Kaszubi przez dziesiątki lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, w czasie której doświadczyli tak wiele tragicznych często doświadczeń, unikali przekazywania wiedzy o swoich przeżyciach z okresu okupacji. Wiem o tym sam najlepiej, ponieważ zbierałem relacje i wspomnienia z tego okresu od 1973 roku. Kaszubi – ale także szerzej Pomorzanie – niechętnie nie tylko sami pisali ale także niechętnie wspominali o losach swoich, czy swoich rodzin, w okresie okupacji niemieckiej. Wynikało to przez wiele lat z obaw, że ówczesna komunistyczna władza może to wykorzystać przeciwko nim, bowiem istniał cały szereg spraw, będących swoistymi białymi plamami – napisał recenzent dzieła prof. Andrzej Gąsiorowski, wybitny znawca tematyki wojennej na Kaszubach.
Książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu  niespełna pół roku rozeszło się niemal tysiąc egzemplarzy. Zorganizowano promocje w Baninie, Żukowie, Rumi, Pucku. Największą frekwencję odnotowano w Sali Rajców ratusza miejskiego w Lęborku.
- Bardzo dziękuję za tę tytaniczną pracę. Dzięki niej zachowano tę trudną historię Kaszubów – podkreślał prof. Tomasz Sobisz- wnuk jednego z bohaterów, Bolesława Sobisza, podczas tej pięknej promocji zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską wraz z miejscowym oddziałem ZKP i Stowarzyszeniem św. Jakuba Apostoła.
Już niebawem ukaże się ostatni tom. Będzie jeszcze obszerniejszy, bo liczyć będzie 500 stron. Prawdopodobnie tam właśnie znajdą się najciekawsze i najbardziej sensacyjne treści, które wielu wprawią w niemałe zdumienie.
(ep)

Galeria

{gallery}3446{/gallery}
Czytany 1410 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 listopad 2023 09:18

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl