Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mikołajek | òstropùs (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 01 styczeń 2023 12:00

Powitanie Nowego Roku w Parku Kamiennego w Chmielnie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Tadeusz Makowski, "Pleskota" gra na Bazunie Tadeusz Makowski, "Pleskota" gra na Bazunie

Powitanie Nowego Roku w Parku Kamiennego w Chmielnie, gdzie w samo południe 1 stycznia 2023 roku zabrzmiały dźwięki tradycyjnych kaszubskich instrumentów- bazun w wykonaniu członków zespołu "Pleskota". Zgodnie z coroczną tradycją, donośnym brzmieniem instrumentów pasterskich powitają Nowy Rok.

Czas: 1 stycznia 2023 r., godz. 12:00
Miejsce: Park Kamienny w Chmielnie

Serdeczne Podziękowania dla ,,Wichrowe Wzgórze Resort & Spa" Kompleks Wypoczynkowo Konferencyjny w Chmielnie na Kaszubach! Zapraszamy!

Bazuna to instrument, którego na Kaszubach używali pasterze i rybacy. Tymi instrumentami sygnalizacyjnymi komunikowali się na duże odległości. Ustalone sygnały alarmowały n.p. o pożarach lasu, ataku wilków na stado owiec itp. Dźwiękami bazun nawoływano się we mgle na jeziorze, przywoływało podróżnych po zmroku w czasie ulewy czy zamieci. Każdy młodzieniec, któremu powierzano opiekę nad stadem zwierząt, musiał zdać egzamin ze znajomości sygnałów bazunowych.

Bazuna miała też na Kaszubach znaczenie jako instrument obrzędowy. Gra na bazunach nadawała uroczysty, a w dawniejszych czasach pewien magiczny charakter weselom, powitaniu Nowego Roku, czy świętowaniu Sobótki. Wiadomo, że dźwięk bazuny rozlegał się również w kościele podczas pasterki na Boże Narodzenie.

Na początku lat 80 - tych grupa zapaleńców pod wodzą gawędziarza i regionalisty Tadeusza Makowskiego Pleskota zaczęła jeździć do Ciechanowca, gdzie tworzył się festiwal gry na instrumentach pasterskich. Najpierw o zasięgu krajowym, a z czasem - międzynarodowym. Przy okazji prezentowania melodii bazunowych muzykanci z Kaszub wykonywali muzykę kaszubską graną przez kapelę złożoną z wielu tradycyjnych instrumentów. Wśród chmieleńskich artystów szczególnie pięknie zapisała się rodzina Choszczów ze Sznurków, która zdobywała najwięcej nagród w ciechanowskim konkursie.

W Chmielnie i okolicach od kilku lat gra coraz więcej bazunistów. Z inicjatywy cieśli i artysty Janusza Świątkowskiego udało się wrócić do zwyczaju grania na bazunach na powitanie Nowego Roku. W chmieleńskim kościele można usłyszeć dźwięk bazuny na pasterce. Przybywa młodych muzykantów, którzy zaopatrują się w instrumenty powstające na warsztatach u Tadeusza Makowskiego. W roku 2021 przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacją z programu "Kultura ludowa i tradycyjna" Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie zrealizowała dla 10 osób warsztaty budowy bazuny. Pod okiem twórcy tradycyjnych kaszubskich instrumentów Tadeusza Makowskiego, każdy z uczestników warsztatów, samodzielnie wykonał bazunę. Projekt miał na celu międzypokoleniowe przekazanie umiejętności wykonywania tego tradycyjnego instrumentu.

 

Czytany 854 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 lipiec 2023 22:56
GOKSiR Chmielno

Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie zwany w skrócie GOKSiR

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agro-Dorota
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 329 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl