Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mors | mòrs (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 11 styczeń 2023 23:24

W ZKP Banino rok rozpoczęto z podziwem - 8.01.2023

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Spotkanie opłatkowo-noworoczne Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie Spotkanie opłatkowo-noworoczne Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie fot. Aleksander Kostuch

Spotkanie noworoczne w Baninie zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem. Mimo to takiej frekwencji jeszcze nie odnotowano, jak właśnie 8 stycznia br. na Sali Kultury. Ten szczególny dzień w roku jest zawsze okazją do podsumowania minionego roku, do zaprezentowania dorobku oddziału i przedstawienia wydarzeń, a zwłaszcza pokazania coraz bogatszego kulturowego oblicza organizacji.

Ten właśnie aspekt wzbudził największy podziw. W pierwszej odsłonie zaprezentowali się tradycyjni gwiżdże przygotowani przez członków klubu „Cassubia”. Tuż po występie akompaniujący im Kacper Wandtke otrzymał legitymację członkowską ZKP. Oni zachęcili też zgromadzonych do wspólnego śpiewu kolęd. Jedną z nich o tytule „Żegnôj swiat całi” po części wykonała kaszubska influencerka, Karolina Serkowska.
- To, co tutaj widzimy, przechodzi nasze pojęcie. To jest coś niesamowitego. Dziękujemy!– podkreślał ze łzami w oczach przedstawiciel ZKP z Pruszcza Gdańskiego. Wśród gości byli też liderzy z partów w Kolbudach i Żukowie.
Mogli oni z uznaniem wysłuchać utworu „Klëka” w wykonaniu zespołu „Spiéwné kwiôtczi”, z którym grupa ta zdobyła I miejsce w Konkursie na Najpiękniejszą Pieśń o Józefie Wybickim, patronie minionego roku. Mogli też podziwiać odmłodzony zespół „Mùlczi”, który w oparciu o Szkołę Podstawową w Tuchomiu podejmuje coraz śmielsze kroki na artystycznej niwie regionu. W listopadzie zdobył specjalną nagrodę na Przeglądzie Kaszubskiej Kultury w Kartuzach. Wszyscy mogli wreszcie prześledzić na slajdach najważniejsze działania roku 2022.
- Wydarzeniem XX-lecia naszego oddziału było odsłonięcie i poświęcenie obelisku ofiar hitleryzmu i stalinizmu w Baninie. Udział w nim wzięli wybitni przedstawiciele Pomorza, żołnierze Marynarki Wojennej z Gdyni oraz biskup Wiesław Mering urodziny w Żukowie – wyjaśniał Eugeniusz Pryczkowski, prowadzący uroczystość na prośbę nowej prezes oddziału, Bogumiły Ropel.
Do znaczących działań  należy także odsłonięcie tablic z kaszubskimi tekstami „Òjcze nasz” i „Zdrowas Marijo” w banińskim kościele połączonych z uroczystością 20-lecia partu. Poświęcona została także tablica pamięci ks. bp. Konstantyna Dominika w Sianowie. Odbyły się dziesiątki spotkań, promocje książek i filmów oraz konferencje. Sztandarową imprezą co roku jest Festiwal Filmów Kaszubskich z wręczaniem Filmowego Gryfa. Niejako rzutem na taśmę wydano czwartą płytę „Spiéwnëch kwiôtków” o tytule „Mùzyka dlô drëcha”. Kilka nowych utworów (z dwudziestu na CD) wykonał zespół, ku uciesze zwłaszcza dzieci i młodzieży.
- Animowanie kaszubskiego życia młodych to jest dla nas sprawa niezwykle ważna. To jest po prostu przyszłość dla Kaszub. Bez włączania kolejnych pokoleń przyszłość ZKP nie istnieje – podkreślano podczas występów scenicznych, do których spontanicznie włączano uczestników spotkania.
Zasłużonym członkom rozdano też szereg wyróżnień. Doceniono szkoły haftu, grupy artystyczne, wokalistów, sponsorów, organizatorów, rodziców wspierających swe artystycznie uzdolnione dzieci, a także oddanych społecznie sympatyków partu, w tym fotoreportera Aleksandra Kostucha.
(ep)

Galeria

{gallery}3322{/gallery}
Czytany 1058 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 kwiecień 2023 17:44

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl