Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kaszak | pãp (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 14 maj 2022 15:17

Najwyższe wyróżnienia dla dwóch Kaszubów

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Gloria Artis dla Jerzy Stachurski i Eugeniusz Pryczkowski Gloria Artis dla Jerzy Stachurski i Eugeniusz Pryczkowski

- „Zasłużony dla Kultury – Gloria Artis” to najwyższe wyróżnienie państwowe za działalność na polu kultury polskiej – podkreślał wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia obelisku ofiar reżimów hitlerowskiego i stalinowskiego w Baninie.

Minister przyjechał do Banina, by wręczyć ten medal dwu Kaszubom, którzy od trzech dekad tworzą pieśni kaszubskie, kreują współczesną muzykę regionu, realizują teledyski, tworzą filmu i poezję. Są nimi Jerzy Stachurski (medal koloru brązowego) oraz dr Eugeniusz Pryczkowski (medal koloru srebrnego).

Ten drugi przyznany został tuż przed wybuchem pandemii, dlatego nie było możliwości jego wcześniejszego wręczenia. Tym bardziej, że zaszczyt ten przynależny jest wyłącznie ministrowi, ewentualnie delegowanemu przez ministra wojewodzie. Dla J. Stachurskiego, będącego od trzech lat na emeryturze, medal jest na pewno zwieńczeniem ogromnego rozdziału twórczej pracy.

- Chcę bardzo podziękować ministrowi Piotrowi Glińskiemu i wiceministrowi Sellinowi za taką decyzję, dziękuję prezesowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Janowi Wyrowińskiemu za desygnowanie mojej kandydatury, a Elżbiecie Pryczkowskiej za podjęcie i przeprowadzenie całej inicjatywy – podkreślał wzruszony Jerzy Stachurski podczas uroczystej dekoracji.

Prezes ZKP osobiście pogratulował laureatom. Fakt ten, że dwóch Kaszubów, otrzymało tak zaszczytne wyróżnienie sprawił mu niewątpliwą radość. Jest to bardzo rzadka sytuacja. Być może wydarzyła się po raz pierwszy w dziejach.

- Pragnę także podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w centrum Banina znalazł się monument, znak pamięci ofiar zbrodniczych totalitaryzmów. Szczególne wyrazy wdzięczności ślę na ręce Pani Elżbiety Pryczkowskiej, prezeski Oddziału ZKP w Baninie. Było dla mnie prawdziwym zaszczytem uczestniczyć w banińskich uroczystościach – podsumował prezes ZKP. (jd)

Jerzy Stachurski urodził się w 1953 r. w Gdańsku. Jest kompozytorem, poetą, dziennikarzem, pedagogiem, absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego.

Napisał ponad 150 muzyk do przedstawień teatralnych w kraju i za granicą. Jest autorem ponad 600 piosenek, w tym bardzo wielu kaszubskich. Uważany jest za ojca współczesnej piosenki kaszubskiej. Autor siedmiu tomików poezji i laureat wielu nagród literackich.

Wieloletni kierownik muzyczny teatrów „Tęcza” w Słupsku i „Miniatura” w Gdańsku, a także emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej w Czeczewie, gdzie mieszka. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

Eugeniusz Pryczkowski urodził się w 1969 r. w Wejherowie, wieloletni dziennikarze prasowy i telewizyjny, absolwent Politechniki Gdańskiej i Wyższej Szkoły Ateneum w Gdańsku, doktor historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Literacko debiutował w 1990 r. Jest autorem kilku tomików poezji, napisał ponad dwieście tekstów piosenek. Jest autorem ponad tysiąca programów telewizyjnych, także ponad dwudziestu filmów dokumentalnych i ponad trzydziestu książek.

Jest wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kartuskiego, wiceprezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i członkiem Rady Języka Kaszubskiego, członkiem Związku Literatów Polskich i Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Mieszka w Baninie.

Czytany 1083 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Folwark ŃEMINO
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 150 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl