Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:domagać | żãdac, domagac (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 14 czerwiec 2021 23:00

Święta Góra Polanowska, uczniowie z Borkowa

Autor: 
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Święta Góra Polanowska, uczniowie z Borkowa Święta Góra Polanowska, uczniowie z Borkowa

Uczniowie z Borkowa spotkali się z metropolitą Bambergu.

Absolutnie wyjątkowe przeżycie stało się udziałem dwójki uczniów ze Szkoły Podstawowej w Borkowie, Faustyny Cieślukowskiej i Dominika Szczygła. Są zdolnymi uczniami języka kaszubskiego. Biorą z sukcesami udział w konkursach. Stąd dostąpili zaszczytu wyjechania na Świętą Górę Polanowską, czyli do kaszubskiej świątyni pod Koszalinem.

W czasach średniowiecza było to słynne sanktuarium maryjne. Reformacja, czyli wiek XVI, zakończył jego świetność. Wprowadzenie protestantyzmu na tych zieiach zakończyło jego istnienie. Dopiero w czasach współczesnych następuje reaktywacja kultu na tym pradawnym świętym miejscu. Wysłano tam wspaniałego franciszkanina o. Janusza Jędryszka, który sięgnął do korzeni tej ziemi, a więc zbudował podstawy sanktuarium na tradycji kaszubskiej. Na tej górze już po raz siódmy odbył się zatem Kaszubski Odpust.

Co roku głównym językiem ceremonii jest właśnie rodna mowa. W tym roku uroczystość odpustową prowadził metropolita Bambergu, czyli następca świętego Ottona – chrystianizatora Pomorza i patrona sanktuarium, abp Ludwig Schick. Stałe elementy mszy były po łacinie. Homilia tłumaczona była na język polski, zaś liturgia słowa była po kaszubsku, częściowo także po polsku i niemiecku. Modlitwy wiernych były głównie po kaszubsku. Wśród czytających byli właśnie Faustyna i Dominik wraz z nauczycielami Elżbietą i Eugeniuszem Pryczkowskimi.

Szczęśliwie tuż po uroczystej ceremonii przebiegającej chwilami w strugach deszczu, w której uczestniczyło około dwóch tysięcy Kaszubów ze swoimi sztandarami, uczniowie z Borkowa mogli spotkać się z następcą św. Ottona i wykonać wspólną fotografię. Otrzymali także pamiątkowe obrazki.

O uczniach z Borkowa wspomniał też w końcowym przemówieniu prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Jan Wyrowiński, który przypomniał także, że dawniej okolice Polanowa były matecznikiem kaszubszczyzny.

- Myślę, że wszyscy Kaszubi, którzy przybywają w czerwcu do Polanowa mają wiele powodów, aby doświadczać szczególnych przeżyć w tym wyjątkowym miejscu, gdzie mają prawo choć trochę czuć się u siebie. Tak przynajmniej było ze mną, pierwszy raz uczestniczącym w tym odpuście – mówił prezes ZKP.

Na kaszubskim odpuście było bardzo dużo Kaszubów z powiatu kartuskiego, głównie z gmin Sulęczyno, Chmielno, Przodkowo i Żukowo. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Przodkowa, zaś po ceremonii wystąpił m.in. zespół kaszubski prowadzony przez Idę Czaję z Kartuz.

(jd)

Czytany 474 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 czerwiec 2021 23:07

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 254 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl