Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:ćwiartka | czwiartka, czwierc, wiertlówka (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 31 marzec 2021 22:24

Jastrowy przekaz z Banina

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Witold Szmidte, Elżbieta Pryczkowska, Sabina Szlahs, Eugeniusz Pryczkowksi, Gracjan Fopke, Zbigniew Gruba Witold Szmidte, Elżbieta Pryczkowska, Sabina Szlahs, Eugeniusz Pryczkowksi, Gracjan Fopke, Zbigniew Gruba
Nie jest możliwością, żeby na festyn przybywało grubo ponad dwa tysiące osób, czy na Drogę Krzyżową do Sianowa ponad tysiąc, zwłaszcza w obecnym czasie – podkreślano na początku kolejnego zdalnego spotkania zorganizowanego przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Tym razem poświęcone było Wielkiemu Postowi, a zwłaszcza Wielkanocy na Kaszubach. Przeprowadzono je w Niedzielę Palnmową, 28 marca 2021 r.

Rzeczywiście, zainteresowanie tymi wirtualnymi wydarzeniami rośnie. Oglądają je Kaszubi z całego świata. Już po kilku minutach smsa nadesłała Danuta Charland ze Stanów Zjednoczonych, która pochodzi z rodziny Byczkowskich z Wygody, wyrażając swój podziw i ogromną radość, że może na żywo oglądać tak piękne obrazy z rodzinnych Kaszub. Warto podkreślić, że D. Charland uprawia poezję w języku kaszubskim.

W istocie, naprawdę było co podziwiać. Przede wszystkim największym walorem widocznym w programie jest aktywny udział młodych członków ZKP z Banina zrzeszonych w Klubie Cassubia. Przygotowali oni pod kierunkiem Gracjana Fopke „Oratorium na cześć Bpa Konstantyna Dominika”. Tej postaci poświęcono sporo uwagi. Jest ona – na mocy decyzji Rady Naczelnej ZKP – patronem bieżącego roku. Dużym uznaniem cieszą się teledyski wykonywane przez Weronikę Ceynowę, w tym jeden dedykowany patronowi roku o tytule „Rozsewac miłotã”.

- Chcę uroczyście ogłosić rozpoczęcie konkursu na wykonanie tej pieśni, podobnie jak było to w ubiegłym roku, kiedy mnóstwo dzieci z całych Kaszub śpiewało pieśń „Swiãti Janie Pawle” – oznajmiła Elżbieta Pryczkowska, prezes ZKP w Baninie.

Plon tamtego konkursu, wspartego finansowo przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach, był imponująco. Powstało około 30 filmowych nagrań całych grup śpiewających tę pieśń. - Jesteśmy pewni, że i w tym roku tak będzie. Rozstrzygnięcie będzie jesienią, zapewne także zdalne – podkreślała prezes.

Wiele pięknych wspomnień przyniósł archiwalny odcinek programu „Rodnô Zemia”. Magazyn był emitowany przez 20 lat w Telewizji Gdańsk. Gromadził ogromną widownię. Został niestety stłamszony przez ówczesnych decydentów politycznych i innych. Do dziś jest chętnie wspominany. W zaprezentowanym odcinku o wielkanocy z 2005 r. występują m.in. nieżyjący Edmund Lewańczyk z Żukowa, Władysław Chustak z Łebieńskiej Huty i wielu zaangażowanych wówczas w ruch kaszubski postaci. Dla niejednego przywołanie tego programu było bardzo wzruszające.

- Dziękujemy za taki przekaz. W tym roku właśnie nie możemy jechać na Wielkanoc na nasze piękne Kaszuby ze względu na sytuację obecną. Ale duchowo jesteśmy z wami i tęsknimy strasznie. Pozdrawiamy serdecznie z okolic Stuttgartu – napisał tuż po programie Zdzisław Naczk.

Z kolei w jego trakcie życzenia nadesłał m.in. burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski. Na antenie zaś złożył je przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke, który jest jednocześnie wiceprezesem partu w Baninie. Były też życzenia od ks. Barłomieja Wittbrodta i innych, a także od prezesa ZKP, Jana Wyrowińskiego.

- Życzę też, by deklarować swoją kaszubskość w spisie powszechnym – obok tradycyjnych życzeń jastrowych dobitnie akcentował prezes.

Dołączamy się także do nich gorąco i jednocześnie zachęcamy, by w tym świątecznym czasie wspólnie obejrzeć sobie baniński program, w którym jeszcze mnóstwo ciepłych reflekcji zaistniało. Oto link:

https://www.youtube.com/watch?v=Sv8DnoW0LKc&fbclid=IwAR3n1sm9DvQRCfQsFjxP2JvL9Ma3V2xwCthUXN0v-ZgZC9flOoiNkNmFggs

Eugeniusz Pryczkowski

Czytany 991 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 kwiecień 2021 20:19

Media

Jastrowy przekaz z Banina

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

U Chłopa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 223 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl