Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:iskrowy | skrowi, jiskrowi (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 20 maj 2020 12:25

Strzelno - kaszubskie krajobrazy

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Strzelno - kaszubskie krajobrazy

Jest dwie znane miejscowości o tej samej nazwie w Polsce. Tę, którą chcę przedstawić to typowo Kaszubska wieś o charakterze rolniczym, która również coraz bardziej zmienia swój wizerunek na letnisko nadmorskie. Strzelno jest dużą wsią położoną przy ruchliwej drodze powiatowej z Pucka do Jastrzębiej Góry, co stanowi dobry punkt dla tych, którzy lubią spokój i dobry dojazd nad morze oraz sąsiednich miejscowości. Warto wspomnieć, że Strzelno od wojny aż do roku 1954 było siedzibą gminy. Po dziś dzień tu mieści się przychodnia, apteka, centrum budowlane oraz klika innych dobrze zapatrzonych sklepów. W centralnym miejscu obok siedziby OSP jest dobrze przygotowany, duży kort tenisowy. Po za tym miejscowość ta ma bardzo bogatą historię.

Cofnijmy się zatem w czasie do okresu powstania tej wioski.

Wieś jako własność krzyżacka została lokowana w roku 1373 na prawie chełmińskim, przez komtura Zygfryda Walpota von Bassenheim. Z przywileju znany jest zasadźca, pierwszy sołtys, Barthold.

Po wojnie XIII - letniej staje się własnością królewską i przechodzi pod zarząd starostwa puckiego. Wojny szwedzkie pustoszą wieś, mordując wielu mieszkańców. Powoli odradzając się, przechodzi po 1772 roku na własność skarbu pruskiego.
Jadąc od Pucka widzimy w panoramie zabudowań, wśród drzew, na wzgórzu kościół. Charakterem architektonicznym wtapia się w stylistykę północną. Wybudowany ok. roku 1830, neogotycki, z drewnianą wieżą poprzedniego, którą zastąpiono murowaną dopiero w 1975 r. Reerygowanie parafii nastąpiło 18 grudnia 1854 r. przez biskupa chełmińskiego Anastazego Sedlaga. Zachowano pierwotne wezwanie św. Marii Magdaleny. Salowe wnętrze kryje wyposażenie wczesnobarokowe przeniesione w 1686 r. z oliwskiego kościoła opackiego, w czasach kiedy Strzelno było wsią cysterską.
Tradycja wskazuje na XIV-wieczną lokalizację drewnianej świątyni p.w. św. Marii Magdaleny. XVI-wieczne przekazy informują nas o drugim wezwaniu: św. Barbary.

Znaną jest postać znakomitego społecznika, animatora kultury kaszubskiej, ks. Anastazego Kręckiego. Jako proboszcz Strzelna wybudował dom parafialny, który miał służyć mieszkańcom wsi jako miejsce spotkań i różnorodnych działań społeczno-kulturalnych.

Niestety brutalny czas wojny zniszczył rodzące się możliwości. Ksiądz został rozstrzelany z tyloma innymi męczennikami tej ziemi w Lasach Piaśnickich jesienią 1939 r. Dla uczczenia jego pamięci w budynku przychodni od strony ul. Bałtyckiej wmurowano okrągła płaskorzeźbę z jego wizerunkiem.

Czytany 439 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

noimage
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl