Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:bożek | bóżk, bùwrón (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 17 maj 2020 11:47

Po kaszubsku na urodziny Jana Pawła II

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Papież Jan Paweł II Papież Jan Paweł II

Piosenka "Światło" to najnowsze dziełko muzyczne kompozytora Jerzego Stachurskiego. Wraz z Klarą Drajok jest też autorem słów. Wykonali ją Dominika Gawin i Weronika Ceynowa. Autorem aranżu i realizatorem jest Tadeusz Korthals ze Swarzewa.

Utwór ten powstał w związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II. Podobny zamysł towarzyszył Weronice Ceynowie przy nagraniu słynnej już pieśni „Nie zastąpi Cię nikt”, zaśpiewanej w języku kaszubskim. Autorem tłumaczenia jest ojciec wokalistki, Eugeniusz Pryczkowski. Nagrania dokonano niejako w trakcie realizacji kolejnej płyty Weroniki. Tym razem, po utworach miłosnych i młodzieżowych „Dwie stegnë”, kolędowych „Żegnôj swiat całi”, nowa płytka będzie zawierać pieśni religijne. Jest nagrywana w ramach projektu grantowego Narodowego Centrum Kultury. Zawierać będzie około 20 pieśni, w dużej części będą to nowe propozycje. Jednym z jej głównych utworów będzie pieśń „Miłoserdzé”, również związana tematycznie z Janem Pawłem II oraz św. Faustyną. Jej autorem także jest duet Pryczkowski-Stachurski. Ponadto na płycie znajdą się kompozycje Tomasza Fopke, Tadeusza Dargacza, Jerzego Łyska i Tadeusza Korthalsa.

Wszystkie te działania objęte są aktywnością Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Podobnie jest w przypadku bardzo ciekawej i cennej inicjatywy młodych Kaszubów związanych z klubem „Cassubia”. Postanowili oni także zdalnie nagrać teledysk do utworu „Nie zastąpi Ce nicht”. Realizacją od strony technicznej zajął się dziennikarz Robert Groth, zaś stroną organizacyjną Gracjan Fopke – lider klubu. Efekty tych wszystkich prac będzie można usłyszeć na różnych antenach radiowych i telewizyjnych w czasie obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Wcześniej oddział rozpisał konkurs na nagranie pieśni „Swiãti Janie Pawle”. Pierwotnie jego zakończenie miało nastąpić 18 maja. Ze względu na pandemię stało się to niemożliwe. Konkurs natoamist będzie zrealizowany w formie zdalnej, a jego rozstrzygnięcie nastąpi jesienią. Wcześniej na pewno – o ile będzie to możliwe to podczas X Festiwalu Filmów Kaszubskich - rozstrzygnięty zostanie Konkurs Karaoke „Chwat do piesni” rozpisany przed kilkoma dniami przez part w Baninie.

Jan Dosz

Czytany 929 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 maj 2020 11:57

Media

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Footgolf Przywidz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl