Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kwiczoł | jagódnik (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 30 październik 2019 14:07

Pałac Kościeszy w Przyjaźni

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przyjaźń i pałac Kościeszy:

Wśród dziewiczych krajobrazów okolic Gdańska, otoczona malowniczymi łąkami i naturalnym wiejskim krajobrazem położona jest niewielka miejscowość Przyjaźń. Należy ona do starych osad słowiańskich, a zapiski o swoim powstaniu datują na rok 1210 lub 1239 (w zależności od źródła), w którym książę pomorski Racibor, Syn Mestwina ufundował kościół pod wezwaniem Św. Jana. W 1410 roku Władysław Jagiełło wydał "Przywilej", który nadał klasztorowi żukowskiemu wieś Przyjaźń. W 1444 roku ukończono budowę pałacu zlokalizowanego w otoczeniu atrakcyjnego parku. Historia majątku pałacowego jest równie bogata jak i samej miejscowości Przyjaźń. Niejednokrotnie przechodziła ona z rąk do rąk zmieniając zarządców i właścicieli. Po zakończeniu II wojny światowej pałac wraz z przyległymi gruntami oraz zabudowaniami trafił pod zarząd Kartuskiego PGR-u. Tym samym podzielił los wielu innych majątków ziemskich przejętych przez tamtejszy ustrój. W 1996 roku pałac trafia w ręce prywatnego inwestora, a w 2008 rozpoczęto prace rewitalizacyjne. Budynek został całkowicie rozebrany do fundamentów i ponownie został odbudowany pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Zlokalizowany z dala od miejskiego zgiełku w otoczeniu zabytkowego parku niedawno odrestaurowany pałac jest znakomitym azylem dla osób ceniących sielskie otoczenie i wolno płynący czas obszaru Szwajcarii Kaszubskiej Pojezierza Kaszubskiego. Odrestaurowany pałac w otoczeniu pakowego starodrzewia tworzy razem kompleks o bogatej historii. Historia pokrewieństwa jednego ze współwłaścicieli pałacu rodem z Bereśniewiczów zdecydowała o nadaniu mu nazwy i używaniu herbu Kościeszy. Wzorcowo odrestaurowany ze wszystkimi detalami i z dbałością należną taj kategorii nieruchomości budynek pałacowy poza wszelkimi dobrami krajobrazu oferuje swoim gościom 21 stylowo urządzonych pokoi. Pokoje noclegowe wyposażone wg wysokich standardów gwarantują swoim gościom komfortowy wypoczynek a szef kuchni z pasją zapewnia rozkosz dla podniebienia dla wyrafinowanych smakoszy. Obecny doskonały stan i pełen estetyki wygląd jest wspaniałym zwieńczeniem burzliwych losów tego wspaniałego majątku dworskiego.

Źródło https://historia.trojmiasto.pl/Palac-Koscieszy-w-Przyjazni-n77608.html

Czytany 593 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dwa mieszkania wakacyjne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 504 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl