Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:autopilot | autopilot (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 27 październik 2019 11:39

Muzeum Kaszubska Zagroda Bielickowo

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo” zaczęło powstawać od 1996 roku.

Jego właścicielami i twórcami są Gabriela i Czesław Bieliccy. Muzeum gromadzi, przechowuje, konserwuje, udostępnia i upowszechnia zbiory dotyczące tradycji, kultury i historii Kaszub.
Pomysł utworzenia takiego miejsca narodził się z pasji właściciela do zbierania i kolekcjonowania przeróżnych przedmiotów i eksponatów. Początkowo były to głównie instrumenty muzyczne po przodkach lub zdobyte przypadkowo oraz traktory i inne pojazdy mechaniczne. Pojawiła się również tęsknota do czasów dzieciństwa, która przywodziła na myśl wiele ciepłych wspomnień. Tak powstał pierwszy obiekt budowlany - kaszubska chata kryta strzechą, która bardzo przypomina dom z dzieciństwa.

Później powstały kolejne obiekty: kuźnia, dom gospodarczy, pomieszczenie dla dwuśladów, wiaty dla maszyn, traktorów oraz aut. W obiektach tych zgromadzone są przeróżne przedmioty i urządzenia pochodzące z XIX i początku XX wieku.
W Bielickowie można zobaczyć nie tylko eksponaty pochodzące z Kaszub i Polski ale i zagraniczne: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoszech, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Szwecji.
Uroczyste otwarcie skansenu miało miejsce w dniu 28.09.2008r.
Prywatne Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo” jest wciąż rozbudowywane. Jedną z ostatnich inwestycji jest sala biesiadna połączona z muzeum.

Obiekty i Eksponaty

Kaszubska chata

W tej ponad 150-letniej chacie przywiezionej z Załęża zobaczyć można jak żyli Kaszubi na przełomie XIX i XX wieku. W pokojach znaleźć można przedmioty codziennego użytku: od łóżka, wózka dziecięcego, maszyny do szycia, kołowrotka ręczny odkurzacz, ...

Odtworzono tu kuchnie z paleniskiem, Jest mnóstwo urządzeń kuchennych, takich jak pralka, magiel czy centerfuga do mleka. Są pojemniki na artykuły spożywcze pamiętające jeszcze XIX wiek. Jest też siekiera z 1916 roku.

W innej izbie zgromadzone zostały

W pańskiej izbie jest wiele instrumentów są gramofony. Niektóre są z tubą. Wszystkie egzemplarze są „na chodzie”. W kolekcji znajduje się cytra, bandonia i hiszpańska katarynka, która ma w repertuarze sześć piosenek i pochodzi z ok 1800 roku. Nie brakuje w zestawie kilku harmonii i fisharmonii. W Muzeum można również obejrzeć wystawę cylindrów, smokingów i fraków. Cylindry pochodzą z różnych krajów m.in. z: Irlandii, Bawarii i Szwecji. Większość z nich jest z 1900 roku.

W pokoju stoi niemiecki telewizor z radiem i adapterem. Ten zestaw trzy w jednym pochodzi z 1958 roku. Nad aparatem stoi intrygująca francuska beczułka pokryta skórą. Zarówno kiedyś, jaki i teraz służy ona za...barek

Galeria ciągników i maszyn rolniczych

Ciągnik Ursus z silnikiem dwusuwowym bez zaworów z 1950 roku, traktor brytyjski Ferguson z lat 40. XX na benzynę, czeski Zetor, Obok stoi czeska Slawia z lat 50. Silnik ma tzw. chłodzenie ulowe, co oznacza, że woda leci po siatce.

Wszystkie wymienione egzemplarze są sprawne technicznie.
Prawdziwe cacko to maszyna parowa z 1924 roku. Maszyna ta w latach swojej młodości służyła do cięcia drzewna i młócenia. W tamtych czasach na takie cudo mogli sobie pozwolić tylko bogaci rolnicy obecnie maszyna pełni rolę grilla.
Wozy strażacki, młocarnia, maszyna do płatków owsianych, sieczkarnia, stary trak do przecinania drewna, orki, riksza do handlu miejskiego i wiele innych…

Kuźnia

Wybudowana z kamienia, na wzór kuźni z Wilczych Błot koło Skarszew.

Kuźnia kryje nie tylko oryginalny miech, palenisko, podkowy i narzędzia. Znaleźć tu można blaszki z obcasów, które zakładano na męskie buty, gofrownicę na palenisko pieca kaflowego czy obręcze do beczek.

Kapliczka

Za kaszëbską chëczą stoi kapliczkę z drewna lipowego. W jej wnętrzu znajduje się replika figurki Matki Boskiej Królowej Kaszub. Rzeźba została wykonana przez Czesława Birra rzeźbiarza z Mściszewic.

Galeria aut i motocykli

Wśród zgromadzonych zabytków motoryzacji najcenniejszymi są m.in.:

- Ford T z 1923 roku w pełni działający,
- Ford A z 1929 roku wymagający renowacji. Ma silnik o mocy około 30 koni mechanicznych. Zainstalowany jest zegar temperatury wody, aby kierowca mógł go obserwować ze swojej kabiny. W wyposażeniu jest nawet koło zapasowe. Ciekawostką jest fakt, że na szybie forda widać ślad po kuli. Kto wie, może jeździli nim gangsterzy?

- Fiat 126 p,
- Wartburg,
- Żuk,
- kolekcja motocykli z lat 1940-1950,
- rowery z karbidem lub dynamem, koła drewniane

Inne ciekawe urządzenia

Stacja meteorologiczna
Dźwig do ładowania drzewa w lesie,
Helikopter
Silnik parowy – pochodzący z gorzelni w Radomiu

Czytany 731 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 337 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl