Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:łowiecki | jachtarsczi (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 26 listopad 2018 18:41

Cassubia z nowymi siłami

Autor:  JD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Cassubia 2018 Cassubia 2018

Entuzjastyczna i pełna ambitnych planów młodzież związana z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie spotkała się na sprawozdawczo - wyborczym zebraniu Klubu Młodzieży Kaszubskiej "Cassubia". Głównym celem był wybór nowego prezesa i zarządu.

Zebranie rozpoczęło odśpiewanie "Himnu młodëch", w których m.in. wyrażona jest troska o język kaszubski w słowach: Naszã mòwã, naszã wiarã / Sã nôwëżi tuwò ceni. / Ò nie trzeba miec dërch starã / z pòkòlenia w pòkòlenié. Dlatego wszystkie spotkania prowadzone są w rodnej mowie, co jest także zgodne z regulaminowym zapisem klubu.

Dotychczasowy prezes Robert Groth złożył obszerne sprawozdanie. Przypomniał znaczące inicjatywy, przede wszystkim bardzo udany Kongres Młodych Kaszubów w Kartuzach, który wyznaczył cele działania młodzieży kaszubskiej skupionej w oddziałach ZKP.

- Më rëchtowelë warkòwnie dlô młodzëznë, spłëwë czôłenkama, zéńdzenia na tczã Karola Kreffta. Më nagrelë audiobook z ksążczi "Sól zemi" Eùgeniusza Prëczkòwsczégò emitowóny w Radio Kaszëbë. Brelë më ùdzél w wëdanim ksążków "Kaszëbskô młodëch rewòlucjô", tomiku wiérzków młodëch Kaszëbów "Kaszëbską stegną żëcégò" i debiutancczi platczi kómpaktowi Weroniczi Prëczkòwsczi "Dwie stegnë" - sprawozdawał prezes klubu.

Wielość wydarzeń w ciągu minionych dwóch lat była imponująca. To działanie pozostawiło już trwały ślad w kulturze kaszubskiej, dlatego bardzo wysoko oceniono minioną kadencję i jej prezesa R. Grotha. Jednocześnie on sam zaproponował, by na nowego prezesa wybrać ambitnego i bardzo młodego działacza kaszubskiego Gracjana Fopke, którego w konsekwencji klub obdarzył zaufaniem i powierzył mu przewodnictwo na kolejne dwa lata.

- Pòkòlenié naszich tatków zaniedbało kąsk kaszëbską sprawã. Skùńczëlë gadac do dzecy pò kaszëbskù. Ale më mùszimë zrobic, co le sã dô, żebë nasz jãzëk retac - podkreślał nowy prezes, który jest także - podobnie jak poprzednik - młodym dziennikarzem radiowym.

Wybrano także skład zarządu, do którego weszli: Robert Groth, Weronika Pryczkowska, Aleksandra Okrój, Dorota Miszewska, Paweł Bach, Marta Bobkowska, Agnieszka Kąkol i Antoni Pryczkowski. Większość z wybranych to studenci, sam prezes studiuje na etnofilologii kaszubskiej. Do Komisji Rewizyjnej weszli: Piotr Ceynowa, Tomasz Szmidtke i Mikołaj Breza.

Członkowie "Cassubii" wyróżniają się na wielu płaszczyznach działalności. Są zdolnymi studentami i uczniami, aktywnie udzielają się w działaniu społecznym, niektórzy wykazują się twórczością literacką, inni realizują się znakomicie jako wokaliści, a część z nich świetnie radzi sobie w aktorskim rzemiośle. Niektórzy z nich tuż po zebraniu wykazali się prawdziwym kunsztem fenomenalnie odgrywając "Wrëjownaié w cemno" podczas corocznej zabawy andrzejkowej ZKP Banino. A już w najbliższą sobotę 1 grudnia "Cassubia" wraz z ZKP Banino organizuje II Międzykongresowy Zjazd Młodych Kaszubów w Żukowie. Początek o godz. 9.00 przy kościele ponorbertańskim.

Warto przypomnieć, że "Cassubia" swoją nazwą i ideami nawiązuje do historycznej korporacji założonej w Warszawie przez Karola Kreffta, powojennego starosty kartuskiego, założyciela oddziałów ZKP w Żukowie i Chmielnie, patrona górnego ronda w Żukowie. Zgodnie z regulaminem główna jej działalność skupiona jest na integracji młodzieży z terenu gminy Żukowo oraz innych gmin kaszubskich wokół kwestii związanych z wszechstronnym rozwojem tego terenu i społeczności go zamieszkującej. (jd)

Czytany 1522 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 177 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl