Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:hojność | szczërota, ùjnota (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 01 sierpień 2018 00:00

Sylwetki Przewodniczących Prezydiów Powiatowych Rad Narodowych (1950 - 1973)

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sylwetki Przewodniczących Prezydiów Powiatowych Rad Narodowych (1950 - 1973)

Kolejnym Przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej został Antoni Tusk. Urodził się on w 1906 r.. Po wojnie został wójtem w Goręczynie. Pochodził z gospodarstwa w Ramlejach. W okresie, kiedy pracował jeszcze starosta powiatowy Damrath, Tusk był społecznym Przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Był to okres dwuwładzy. Po wyborach odbytych we wrześniu 1950 r. Tusk został zastępcą Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej - jak to wówczas określano - zastępcą przewodniczącego jednolitych organów władzy państwowej. W latach 1952 - 1953 był Przewodniczącym Prezydium PRN. Zmarł w 1997 r. w wieku 91 lat. Był człowiekiem uczynnym, pracowitym, ale niewykształconym, prawdziwym chłopem od pługa, który sprawdzał się na szczeblu władzy gminnej.

Następnym Przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kartuzach został przez krótki czas Albin Rychert. Pochodził z Szymbarka.

Urodził się w r. 1927 lub 1928, po wojnie pracował w Komitecie Powiatowym PPR na stanowisku Kierownika Wydziału Organizacyjnego. W 1953 r. został rekomendowany na stanowisko Przewodniczącego Prezydium PRN w Kartuzach. Funkcję tę sprawował krótko - przez 6 - 7 miesięcy. Później był zastępcą dyrektora ds skupu mleka w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kartuzach, Kilka lat temu wyemigrował z Kartuz.
Następnym Przewodniczącym Prezydium PRN był Józef Kamiński. Był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Czeczewie. Następnie był zastępcą Inspektora Szkolnego ds oświaty dla dorosłych. W latach 1954 - 1958 był Przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kartuzach Potem był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Niestępowie. Mieszkał w Kartuzach na ulicy Kościerskiej. Chorował, zmarł kilka lat temu (AMK Kartuzy, Zbiory akt, Tadeusz Buszta, sygn. Z. 47, f. 1.)
Przez długi okres Przewodniczącym Prezydium PRN w Kartuzach był Ambroży Bucholc - postać dobrze znana mieszkańcom miasta i powiatu. A. Bucholc urodził się w 1926 r. w miejscowości Więckowy, w powiecie kościerskim. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach, którą ukończył w czerwcu 1939 r.. Po wojnie ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą w Trójmieście. W okresie wojny był na froncie we Włoszech przechodząc na stronę aliantów. Po powrocie z wojny z II Korpusu gen. Andersa w 1946 r. pracował jako praktykant, referent, a następnie jako kierownik w Wydziale Powiatowym w Kartuzach. Następnie w 1955 r. był prezesem Spółdzielni Wielobranżowej 1 Maja w Kartuzach, a w 1957 r. pracował w Wydziale Finansowym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kartuzach. Następnie został przeniesiony na stanowisko zastępcy kierownika Wydziału Finansowego w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. Od 1958 r. był Przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W 1971 r. wybrany został I Sekretarzem Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Kartuzach, a od 1975 r. - po likwidacji powiatów w Polsce - był I Sekretarzem Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Kartuzach. Od 1981 r. przebywa na emeryturze. Mieszka w Kartuzach
(AMK Kartuzy, Zbiory akt, Ambroży Bucholc, sygn. Z. 41, f. 1.).

Czytany 1480 razy
Norbert Maczulis

Zapraszam na stronę portalu Szwajcaria-Kaszubska.pl gdzie można przeczytać moje publikacje.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (do 30 kwietnia 2015), Norbert Maczulis

Mój profil na fb.com/norbert.maczulis

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 171 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl